Uruguay – Costa Rica 1-3. Campioana Americii de Sud debutează cu un eşec

Costa Rica reuşeste o imensă surpriză la Campionatul Mondial 2014, prin victoria cu scorul de 3-1 obţinută cu Uruguay

Articol scris de Răzvan Mitacu
14 iunie 2014

Joel Campbell, Costa Rica

Pe stadionul Governador Placido Castelo din Fortaleza, Uruguay şi Costa Rica s-au întâlnit în primul meci din grupa D a Campionatului Mondial 2014. Campioana Americii de Sud a câştigat trofeul la Cupa Mondiala din 1950, desfăşurată de asemenea în Brazilia, dar acum are parte de un debut nefericit şi foarte dificil de anticipat. Un avantaj de un gol la pauză nu a fost suficient pentru ca Uruguay să se impună în duelul contra celor din Costa Rica, echipă care pierduse ultimele patru partide de Campionat Mondial, primind în total 14 goluri (3.5 pe meci).

După cum era de aşteptat, Luis Suarez nu a putut fi recuperat pentru prima partidă de la turneul final din Brazilia, astfel că Diego Forlan a fost titularizat în compartimentul ofensiv, alături de atacantul celor de la Paris St-Germain, Edinson Cavani.

Cu o aşezare defensivă bine organizată, Costa Rica a reuşit să facă faţă mult mai titratului său adversar în prima parte a confruntării, astfel că a fost nevoie de o fază fixa pentru ca oamenii lui Oscar Tabarez să îşi treacă în cont prima mare ocazie: lovitura liberă executată de Forlan în minutul 16 a fost respinsă greşit de apărarea costaricană, însă finalizarea lui Cavani dintr-o poziţie bună nu a fost inspirată. Un meci închis, cu nouă faulturi comise în primele 20 de minute de joc, a fost deblocat de Uruguay după un penalty acordat de centralul Felix Brych în urma unui fault al lui Diaz asupra lui Lugano. Cavani a transformat lovitura de la 11 metri fără probleme, iar pentru Uruguay misiunea părea să devină mult mai facilă. Replica oamenilor lui Jorge Luis Pinto a fost iniţial una palidă din punct de vedere ofensiv, cu un şut de la depărtare al lui Campbell, puţin pe lângă poarta lui Muslera şi o oportunitate la capătul unei centrări din lovitură liberă, finalizată cu reluarea lui Giancarlo Gonzalez, deviată în corner.

Însă nimic nu avea să anunţe modul în care a decurs partea secundă, cu o spectaculoasă răsturnare de situaţie. Fazele fixe s-au dovedit din nou extrem de importante, iar primul semnal de alarmă la poarta lui Muslera a venit în minutul 50, când Duarte a reluat cu capul după o centrare din lovitură liberă, iar rezultatul a fost salvat momentan de o intervenţie decisivă a lui Muslera, care însă nu a mai putut avea nicio reacţie patru minute mai târziu: Campbell s-a regăsit într-o situaţie ideală de a marca din interiorul careului, iar atacantul lui Olympiakos a finalizat cu un şut puternic şi precis, fără speranţe pentru portarul uruguayan. Surpriza a fost completată peste doar trei minute, când o nouă fază fixă a adus un avantaj nesperat pentru Costa Rica: centrare perfectă a lui Bolanos pentru Duarte, a cărui lovitură de cap a ajuns în plasa porţii apărate de Muslera (deşi dintr-o poziţie suspectă de offside). Reacţie absolut inexistentă a naţionalei statului Uruguay, care nu a mai putut face nimic pentru a obţine cel puţin un punct din această partidă. Pe final lovitura decisivă a fost dată de Marcos Urena, intrat pe teren cu doar un minut mai devreme, după o nouă acţine de atac excelentă a lui Campbell. Nervii au cedat pentru oamenii lui Oscar Tabarez, iar Maxi Pereira a văzut direct cartonaşul roşu în prelungiri, urmând astfel a rata cel puţin meciurile cu Anglia şi Italia.

Scor final 3-1 şi Costa Rica obţine cea mai importană victorie din istoria participărilor la un turneu final de Campionat Mondial. Un rezultat care, cel puţin teoretic, ajută atât pe Anglia cât şi pe Italia, în aşteptarea duelului direct dintre cele două foste campioane mondiale, dar care în mod cert complică foarte mult situaţia pentru Uruguay, nevoită acum să căştige partida cu Anglia de pe 19 iunie.

Uruguay: Fernando Muslera, Martin Caceres, Diego Godin, Diego Lugano, Maximiliano Pereira, Walter Gargano (60′ Nicolas Lodeiro), Cristian Stuani, Egidio Arevalo, Cristian Rodriguez (76′ Abel Hernandez), Diego Forlan (60′ Alvaro Gonzalez), Edinson Cavani

Costa Rica: Keylor Navas, Geancarlo Gonzalez, Junior Diaz, Cristian Gamboa, Michael Umana, Oscar Duarte, Yeltsin Tejeda (73′ Jose Miguel Cubero), Christian Bolanos (88′ Michael Barrantes), Bryan Ruiz (83′ Marco Urena), Celso Borges, Joel Campbell

Tim KrulTim Krul: „Un vis devenit realitate”
Portarul Tim Krul a avut două intervenţii decisive la loviturile de departajare şi a adus calificarea Olandei în semifinalele Campionatului Mondial

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Jorge Luis Pinto, selecţioner Costa RicaSelecţionerul Costa Ricăi, influenţat de şcoala olandeză de fotbal
Pe vremea când era student, Jorge Luis Pinto obişnuia să asiste la antrenamentele conduse de Rinus Michels, cel care avea să aducă singurul titlu important pentru Olanda.

James Rodriguez, Columbia2014, Mondialul numerelor 10
Mai mult decât oricând, purtătorii numerelor 10 s-au dovedit decisivi în meciurile de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014.

Keylor Navas primeşte o răsplată meritată după prestaţia din meciul Costa Rica - Grecia 1-1Costa Rica – Grecia 1-1 (5-3). Dreptatea fotbalului
În inferioritate numerică aproape o oră, Costa Rica a dus până la penalty-uri meciul cu Grecia şi a obţinut calificarea în sferturile Campionatului Mondial 2014.

James Rodriguez, ColumbiaColumbia – Uruguay 2-0. James Rodriguez scrie istorie pentru ţara sa
Puştiul minune al columbienilor James Rodriguez a marcat ambele goluri ale naţionalei sale în partida cu Uruguay şi a devenit golgeterul Campionatului Mondial