SUA – Portugalia 2-2. Lusitanii aproape de dezastru

Cristiano Ronaldo şi naţionala Portugaliei au nevoie de o minune pentru a se califica în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia după remiza cu SUA

Articol scris de Florin Codreanu
23 iunie 2014

Cristiano Ronaldo în SUA - Portugalia 2-2

Portugalia şi SUA au încheiat la egalitate meciul direct din Grupa G de la Cupa Mondială din Brazilia. Acest rezultat păstrează Portugalia în cursa pentru optimi, dar oferă americanilor o şansă extraordinară la calificarea în faza următoare a turneului brazilian.

Paulo Bento s-a văzut nevoit să înceapă acest meci fără Fabio Coentrao (care va fi indisponibil pe toată durata Cupei Mondiale), Rui Patricio, Pepe (suspendat) şi Hugo Almeida, dar l-a avut la dispoziţie pe starul său, Cristiano Ronaldo. Selecţionerul portughez a decis să-l titularizeze în atac pe Helder Postiga în detrimentul lui Eder, dar ghinionul a continuat să se ţină scai de lusitani şi Postiga a cerut schimbare după numai un sfert de oră din meci. SUA a folosit acelaşi 4-2-3-1 cu Dempsey pe post de vârf împins ca înlocuitor al accidentatului Jozy Altidore. Selecţionerul german al americanilor a apelat la o improvizaţie şi n-a avut încredere în niciunul dintre atacanţii săi de rezervă, Johannsson sau Wondolowski. În plus, a transformat acel 4-2-3-1 într-un sistem cu mulţi mijlocaşi centrali, muncitori şi disciplinati.

Portughezii au început însă bine partida şi au deschis repede scorul, aspect care le-a facilitat jocul din prima parte în fata aglomeratei echipe americane. În minutul 5, Nani a profitat de eroarea uriaşă a lui Cameron şi rămas singur cu Tim Howard nu i-a acordat veteranului american nicio şansă: 1-0 pentru lusitani. Clint Dempsey a oferit prima replică a americanilor, dar şutul său din minutul 14 a trecut peste poarta lui Beto, înlocuitorul lui Rui Patricio. Acelaşi Dempsey a fost aproape de gol trei minute mai târziu, dar Beto a intervenit excelent cu piciorul. Americanii au întâmpinat serioase probleme la construcţie şi ca rezolvare au găsit cel mai des şutul de la distanţă. Bradley a expediat în minutul 25 un trasor de la peste 30 de metri, dar portughezii au scăpat fără prea mari emoţii.

Finalul reprizei a aparţinut portughezilor, care au ratat două bune oportunităţi de gol. Mai întâi, Cristiano l-a deschis excelent în dreapta pe Nani, însă şutul fotbalistului de la Man United a trecut puţin pe lângă poartă. Acelaşi Nani a prins un şut excelent două minute mai târziu, dar balonul a lovit bara porţii lui Howard. Mingea a ricoşat la Eder, dar atacantul de la Sporting Braga s-a lovit de intervenţia magică a goalkeeperului american de la Everton. Avantaj minim la pauză pentru europeni.

Bento a efectuat încă din startul reprizei secunde a doua înlocuire. Speranţa lui Sporting Lisabona, William Carvalho, a intrat în teren în locul lui Andre Almeida. La zece minute de la reluarea partidei, SUA ratează o ocazie uriaşă: acţiunea fantastică purtată de Fabian Johnson a adus mingea dincolo de portarul Beto, ieşit în întâmpinare, până la Bradley care a şutat, dar Ricardo Costa a scos incredibil de pe linia porţii. Portugalia începea să aibă probleme: fără un fundaş stânga de meserie în teren, fără fantezie şi cu starul ei, Cristiano Ronaldo, cu evidente probleme medicale, lusitanii începeau să cedeze teren.

Presiunea americanilor avea să dea roade în minutul 64: Jermaine Jones a recepţionat o mingea respinsă de defensiva portugheză în urma unui corner, l-a driblat scurt pe Nani şi a şutat din afară careului de 16m fără speranţe pentru Beto: 1-1. Portugalia n-a reuşit însă să se adune nici după acest gol. Problemele uriaşe ale lusitanilor au continuat, la fel şi jocul liniştit şi sigur al americanilor. Mai mult, în minutul 83, SUA a dat lovitura de graţie şi părea că a ucis toate speranţele portughezilor la acest turneu final: mingea trimisă în careu de Fabian Johnson a ajuns la Bradley, şutul acesuia a lovit un fundaş portughez, dar a ricoşat la Jermaine Jones care a recentrat spre Dempsey, iar căpitanul americanilor a îndeplinit o simplă formalitate: 2-1 pentru Statele Unite.

Doar întâmplarea a făcut ca Portugalia să nu plece deja acasă după meciul doi al grupei. În ultimul minut al prelungirilor, Ronaldo a inventat o centrare perfectă, Varela (proaspăt intrat în teren) s-a înălţat şi a înscris cu capul în poarta bravului Howard: 2-2 şi trupa lui Bento speră acum la o minune în ultima rundă a grupei. Are nevoie de ajutorul Germaniei şi de o victorie în faţa Ghanei pentru a putea trece de faza grupelor.

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Lorris, neputincios la golul marcat de HummelsFranţa – Germania 0-1. Revenirea la tradiţia germană
Prin victoria de astăzi de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 Germania devina prima ţară calificată în semifinale de 4 ori consecutiv.