Rusia – Coreea de Sud 1-1. Sub semnul echilibrului

Meciul Rusia - Coreea de Sud din grupa H a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a fost un tablou al îndârjirii şi al echităţii.

Articol scris de Marius Adomnicăi
18 iunie 2014

Igor Akinfeev greşeşte inexplicabil şi Coreea de Sud deschide scorul

După victoria chinuită a Belgiei împotriva Algeriei în meciul de debut al grupei H a Campionatului Mondial de Fotbal 2014, atât Rusia şi Coreea de Sud priveau cu multă precauţie partida ce le punea faţă în faţă pe Arena Pantanal din Cuiaba. Disciplina şi seriozitatea sunt cuvintele ce se regăsesc în descrierea ambelor echipe ce închideau prima etapă a fazei grupelor turneului final. Rusia a găsit în Fabio Capello rigoarea, pe care a îmbrăţişat-o fără rezerve, Coreea de Sud e deja o prezenţă obişnuită şi cu rezultate la Campionatul Mondial.

Meciul a început cuminte, atât ruşii cât şi sud-coreeni preferând mai degrabă să paseze decât să iniţieze o acţiune periculoasă. Cu toate acestea, buna pregătire fizică a ambelor echipe a făcut ca ritmul de joc să fie unul destul de bun. Rusia încerca să îşi acopere lipsa mobilităţii prin pasele rapide spre Alexandr Kokorin, fără mare succes însă. Coreea de Sud a arătat un plus în plan tehnic, datorită acestui fapt apărând şi prima fază periculoasă a partidei. În minutul 11 Heung-Min Son a descumpănit defensiva rusă cu o acţiune individuală, dar şutul sau a trecut departe de poarta lui Igor Akinfeev.

Următoarele 20 de minute au oferit o imagine puţin îmbucurătoare, meciul devenind tot mai lent şi mai puţin pe placul audienţei majoritar braziliene. Avea să fie nevoie de faultul periculos al lui Sung-Yong Ki asupra lui Alexandr Samedov pentru ca Rusia să aibă prima ocazie. Sergei Ignashevich a executat în forţă lovitura liberă de la distanţă, portarul Sung-Ryong Jung respingând cu dificultate. Sfertul de oră rămas din prima repriză s-a jucat cu intensitate, fiecare echipă având câte o şansă de a marca, nefructificată însă. Asta avea să anticipeze o repriză secundă mult mai ofertantă.

Debutul acesteia a adus imediat o dublă ocazie din partea jucătorilor lui Capello. Şutul periculos al lui Viktor Faizulin a fost respins în corner iar în urma acestuia Vasili Berezutski a trimis mingea puţin pe lângă poartă. Sud-coreenii au recepţionat rapid mesajul ameninţător, răspunzând prin acţiuni ofensive repetate ce l-au pus la lucru pe un Igor Akinfeev care avea mai tot timpul nevoie de doi timpi pentru a reţine balonul, chiar şi în situaţii simple.

Rusia a echilibrat balanţa după o oră de joc, revenind periculoasă la poarta asiaticilor, dar şutul plasat al lui Rombarov a fost blocat. Eforturile ruşilor aveau să fie sabotate din interior în minutul 68. Keun-Ho Lee a şutat de la mare distanţă, cu o execuţie mai degrabă menită să testeze norocul. Norocul a fost hrănit de lipsa de inspiraţie a lui Akinfeev, atât de nehotărât în abordarea traiectoriei mingii încât, în cele din urmă, a ajuns să o trimită în proprie poartă.

Fabio Capello a mutat imediat. Yuri Zhirkov i-a lăsat locul lui Aleksandr Kerzhakov, atacantul de 31 de ani al celor de la Zenit St. Petersburg. Acesta a avut nevoie de doar 4 minute pentru a aduce egalarea. Alexandr Samedov a şutat din afara careului, defensiva sud-coreeană s-a precipitat, nereuşind să degajeze balonul ce a ajuns la Kerzhakov. 1-1 şi victoria era, din nou, la îndemâna ambelor echipe.

Finalul de meci a fost în simetrie cu finalul primei reprize. Rusia şi Coreea de Sud şi-au arătat spiritul combativ, insuficient însă pentru ca vreuna din ele să câştige. Rezultatul de egalitate dă, totuşi, imaginea fidelă a raportului dintre cele două selecţionate. Privind în ansamblu grupa H e de aşteptat ca duelurile să fie strânse iar clasamentul final dificil de anticipat.

Fabio CapelloFabio Capello îşi doreşte să continue la naţionala Rusiei
Italianul Fabio Capello intenţionează să rămână la echipa naţională a Rusiei în ciuda eliminării din faza grupelor la Campionatul Mondial

Jucătorii Algeriei sărbătoresc calificarea istorică în optimile de finală ale Campionatului Mondial de FotbalAlgeria – Rusia 1-1. Calificare istorică pentru algerieni în optimile Campionatului Mondial de Fotbal
Algeria a obţinut în faţa Rusiei remiza de care avea nevoie pentru a termina pe locul 2 al Grupei H a Campionatului Mondial din Brazilia

Jan VertonghenCoreea de Sud – Belgia 0-1. Belgienii câştigă grupa cu maximum de puncte
Belgia s-a impus cu 1-0 în faţa Coreei de Sud în ultimul meci din grupa H şi va întâlni SUA în optimile de finală ale Campionatului Mondial

Sofiane FeghouliFeghouli: „În meciul cu Rusia putem scrie istorie”
Sofiane Feghouli a prefaţat partida care poate califica Algeria pentru prima dată în faza optimilor de finala ale unui Campionat Mondial

Algeria a făcut spectacol cu Coreea de Sud şi a câştigat cu scorul de 4-2Coreea de Sud – Algeria 2-4. Africanii salvează spectacolul în Grupa H
Algeria a câştigat cu 4-2 meciul cu Coreea de Sud din Grupa H a Campionatului Mondial 2014. Africanii au avut 3-0 la pauză, după o repriză în care coreenii nu au tras la poartă.

Divock Origi, omul care aduce a doua victorie a Belgiei la Cupa Mondiala 2014Belgia – Rusia 1-0. ORIGIni de campioni
Nationala Belgiei a castigat si cel de-al doilea sau meci de la Cupa Mondiala din Brazilia dupa ce a invins Rusia cu 1-0 prin golul marcat de Divock Origi