Profilul naţionalei Coastei de Fildeş la Campionatul Mondial de Fotbal 2014

Profilul naţionalei Coastei de Fildeş la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 - selecţioner, formulă tactică, atuuri, slăbiciuni.

Articol scris de Marius Adomnicăi
11 iunie 2014

Coasta de Fildeş 2014 - Yaya Toure, liderul de necontestat al ivorienilor

Selecţioner

Aflat la prima experienţă în antrenorat, francezul Sabri Lamouchi a reuşit calificarea la Campionatul Mondial de Fotbal 2014, după ce fusese numit selecţioner al naţionalei Coastei de Fildeş în mai 2012. Fostul jucător al lui Internazionale Milano ocupase, până atunci, rolul de consultant la postul Canal +.

Formulă tactică

Ivorienii folosesc o aşezare 4-3-3,  avându-i în faţă pe Didier Drogba, în poziţie centrală, susţinut din flancuri de rapizii Gervinho şi Salomon Kalou. În linia mediană Romaric şi Cheick Tiote protejează apărarea, Yaya Toure fiind cel care face legătura între defensivă şi ofensivă, fiind însă capabil să şi înscrie în momentele dificile.

Atuuri

Ivorienii s-au calificat într-o manieră convingătoare, înscriind în fiecare meci şi având cel mai mare procentaj de goluri marcate în primele 15 minute ale meciului. Asta nu înseamnă că au fost mai puţin ameninţători după aceea, ei fiind una din cele şapte selecţionate ce au recuperat mai mult de jumătate din puncte după ce au fost conduse pe tabelă.

Slăbiciuni

Din punct de vedere defensiv Coasta de Fildeş nu a încheiat partidele prea bine, aproape jumătate din golurile primite venind în ultimul sfert al meciurilor. Nu folosesc prea mult flancurile, ceea ce poate permite defensivelor mai experimentate să îi anihileze.

Sabri LamouchiSabri Lamouchi părăseşte naţionala Coastei de Fildeş
Francezul Sabri Lamouchi nu va mai continua pe banca tehnică a Coastei de Fildeş după eliminarea prematură de la Campionatul Mondial din Brazilia

Bucuria grecilor din finalul jocului contra ivorienilorGrecia – Coasta de Fildeş 2-1. Elenii se califică în optimile de finală de la Cupa Mondială
Penalty-ul transformat în prelungiri de Giorgios Samaras o califică pe Grecia în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia 2014

Gervinho si colegii sai in meciul cu JaponiaScandal în Coasta de Fildeş după ce preşedintele ţării a mărit prima de calificare a „elefanţilor”
Preşedintele Alassane Ouattara şi-a atras o mulţime de contestatari in Coasta de Fildeş după ce a anunţat că măreşte prima de calificare în optimi a ivorienilor

Yaya Toure, Coasta de FildesFraţii Yaya şi Kolo Toure părăsesc Cupa Mondială dupa ce fratele lor a decedat in Anglia
Veste şocantă pentru fraţii Kolo si Yaya Toure, care au fost inştiinţati in cantonamentul echipei reprezentative că fratele lor, Ibrahim, a decedat la numai 28 de ani

Juan Camilo Zuniga (Columbia), Gervinho (Coasta de Fildeş)Columbia – Coasta de Fildeş 2-1. Sudamericanii fac un pas decisiv pentru optimi
Columbia s-a impus cu 2-1 în faţa Coastei de Fildeş prin golurile marcate de Rodriguez şi Quintero, într-un meci din grupa C a Campionatului Mondial

Golul lui Gervinho a adus Coastei de Fildeş 3 puncte în meciul cu JaponiaCoasta de Fildeş – Japonia 2-1. Elefanţii, mai puternici decât samuraii
Intrarea lui Didier Drogba a fost providenţială pentru Coasta de Fildeş, care a întors în repriza secundă scorul împotriva Japoniei în meciul din Grupa C a Mondialului brazilian