Profilul naţionalei Belgiei la Campionatul Mondial de Fotbal 2014

Profilul naţionalei Belgiei la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 - selecţioner, formulă tactică, atuuri, slăbiciuni.

Articol scris de Marius Adomnicăi
12 iunie 2014

Belgia 2014 - echipamentul oficial pentru Campionatul Mondial de Fotbal 2014

Selecţioner

Mark Wilmots i-a luat locul la conducerea Diavolilor Roşii lui George Leekens, pe 15 mai 2012, în primă fază ca interimar, pentru ca mai apoi să semneze un contract până în iunie 2014. Wilmots a reuşit nu doar să dea încredere unui colectiv tânăr, ci şi să impună acel nivel de disciplină care să ducă într-un timp scurt la o performanţă extraordinară pentru fotbalul belgian.

Formulă tactică

Mark Wilmots a folosit preponderent modulul 4-2-3-1, testând spre finalul campaniei şi aşezarea 4-3-3, dar modificările în primul unsprezece nu au fost foarte mari. Belgia a folosit în preliminarii doar 22 de jucători, astfel că omogenitatea lotului şi-a spus cuvântul. Dinamici în atac, solizi în defensivă şi puternici din punct de vedere fizic, belgienii se vor dovedi dificil de depăşit.

Atuuri

Chiar dacă e una din echipele care a înscris în fiecare meci din preliminarii, calificarea Belgiei s-a bazat mai degrabă pe o defensivă solidă: doar Spania a avut o medie de goluri primite pe meci mai redusă decât cea de 0,4 a Belgiei. Cu excepţia Croaţiei, Belgia a fost echipa care a generat cele mai multe goluri din flancuri. În ceea ce priveşte fazele fixe doar două selecţionate au fost mai eficiente, dar specialitatea Belgiei a constat în valorificarea cornerelor.

Slăbiciuni

Belgia vine la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 cu unul din cele mai versatile atacuri, însă cea mai dură critică e că rareori înscrie mai mult de un gol. Asta o face vulnerabilă în situaţia în care e egalată, chiar dacă e destul de greu să găseşti breşe în apărarea belgiană. Totuşi trebuie menţionat că mai mult de trei sferturi din golurile primite de Belgia au venit de pe flancuri, aceeaşi proporţie existând şi la golurile primite şi pe final de partidă.

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Vincent Kompany,  căpitanul unei generaţii de excepţieCampionatul Mondial de Fotbal 2014: Belgia şi reinventarea sa fotbalistică
Belgia a reuşit ca, după mai bine de 12 ani de rezultate modeste, să devină una din selecţionatele interesante ale turneului final din Brazilia.

Eden HazardHazard: „Putem învinge Argentina dacă îl blocăm pe Messi”
Eden Hazard îl indică pe Lionel Messi ca principalul pericol pentru Belgia în meciul cu Argentina din sferturile de finala ale Campionatului Mondial

Tim HowardJurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia
Selecţionerul Jurgen Klinsmann a lăudat intervenţiile decisive ale portarului Tim Howard în meciul din optimi dintre SUA şi Belgia

Romelu Lukaku, BelgiaBelgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale
Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială