Profilul naţionalei Argentinei la Campionatul Mondial de Fotbal 2014

Profilul naţionalei Argentinei la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 - selecţioner, formulă tactică, atuuri, slăbiciuni.

Articol scris de Marius Adomnicăi
9 iunie 2014

Argentina 2014 - Messi în căutarea titlului mondial

Selecţioner

Alejandro Sabella a fost numit selecţioner al Argentinei în august 2011, după ce aceasta fusese eliminată în sferturile Copei America 2011, pe care de altfel o găzduia. Sabella nu e pentru prima oară în echipa tehnică a naţionalei sud-americane, fiind în trecut secund al lui Daniel Passarella în mandatul acestuia ca selecţioner. Cea mai notabilă performanţă a lui Sabella ca antrenor o reprezintă Copa Libertadores, obţinută în 2009 cu Estudiantes de La Plata.

Formulă tactică

Argentina a prezentat în preliminarii o paletă tactică variată, folosind module precum 3-4-3, 4-3-3, 4-2-4 şi chiar 5-3-2. Componenţa defensivei a suferit cele mai puţine modificări, linia mediană şi atacul bucurându-se de opţiunile generoase şi de calitate ale acestei generaţii. Diversitatea tactică le-a dat ocazia lui Sergio Aguero şi Angel Di Maria să arate că Argentina ar putea trece peste dependenţa de Lionel Messi. Javier Mascherano şi Fernando Gago sunt cei care vor avea rolul de a susţine defensiva fragilă.

Atuuri

Nici o altă calificată la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 nu a înscris mai multe goluri decât Argentina, pornind din zona centrală. Mai bine de trei sferturi din golurile argentinienilor au rezultat din faze în care flancurile nu au fost implicate. Mai tot timpul au înscris repede în meci, doar alte două calificate marcând mai multe din golurile proprii în prima jumătate a partidei. Odată ce au trecut la conducerea partidei au avut tendinţa de a rămâne în avantaj, doar patru din selecţionatele calificate reuşind să adune mai multe puncte din această postură.

Slăbiciuni

Chiar dacă au câştigat grupa de calificare argentinienii nu au reuşit să nu primească gol decât într-un sfert din partidele disputate, fiind, din acest punct de vedere, cea mai slabă selecţionată calificată la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Mai mult decât atât, rareori au reuşit să înscrie din fazele fixe sau cu lovituri de cap. Aceste aspecte, coroborate cu folosirea inadecvată a flancurilor, pot face ca Argentina să întâmpine probleme împotriva unei defensive mai compacte sau să depindă excesiv de inventivitatea lui Lionel Messi.

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Eden HazardHazard: „Putem învinge Argentina dacă îl blocăm pe Messi”
Eden Hazard îl indică pe Lionel Messi ca principalul pericol pentru Belgia în meciul cu Argentina din sferturile de finala ale Campionatului Mondial