Portugalia – Ghana 2-1. Cristiano Ronaldo şi colegii săi părăsesc Cupa Mondială din Brazilia

În ciuda victoriei obţinute în faţa Ghanei (scor 2-1) în ultimul meci din grupă, Portugalia părăseşte turneul final din Brazilia încă din faza grupelor

Articol scris de Florin Codreanu
26 iunie 2014

Cristiano Ronaldo dezamagit de ratarea calificarii

Portugalia şi Ghana au evoluat pe arena din Pernambucano fără să se gândească la mai mult decât posibila eliminare din competiţie, pe care rivalele din SUA şi Germania le-o puteau asigura printr-un egal amical în celălalt meci al grupei. Cele două echipe au jucat deschis şi fără eschive şi au oferit un joc bun atât spectatorilor cât şi telespectatorilor acestei partide.

Fără Sulley Muntari şi Kevin-Prince Boateng excluşi din lot de selecţionerul Kwesi Appiah, Ghana a început partida cu Portugalia într-un 4-2-3-1 care s-a demonstrat a fi în cele mai multe momente ale jocului un 4-1-4-1. Asamoah Gyan a jucat rolul de vârf împins în timp ce Christian Atsu, Ayew şi Waris au evoluat în spatele său, într-un trident foarte mobil. În poartă a intrat în premieră Dauda în timp ce Afful şi-a făcut loc în banda dreaptă a defensivei ghaneze. Selecţionerul Portugaliei, Paulo Bento a contat în acest meci pe fundaşul lui Real Madrid, Pepe, revenit după suspendare, dar nu i-a avut la dispoziţie în continuare pe Fabio Coentrao, Rui Patricio, Hugo Almeida şi Helder Postiga. Atacantul celor de la Sporting Braga, Eder şi-a găsit locul în unsprezecele de start al lusitanilor, la fel ca şi „perla” celor de la Sporting Lisabona, William Carvalho. Acesta a impresionat în partida cu Statele Unite ale Americii şi şi-a câştigat locul de titular alături de Joao Moutinho şi Ruben Amorim. A dispărut din unsprezecele portughezilor veteranul Raul Meireles în timp ce Miguel Veloso, în absenţa unui fundaş stânga de meserie, a ocupat această poziţie inedită în teren.

Prima şansă a meciului a venit de la superstarul Portugaliei, Cristiano Ronaldo. Acesta a reuşit în minutul 6 să trimită balonul în bara transversală a porţii lui Dauda după un sut-centrare din banda dreaptă în sensul de atac al portughezilor. Tot Cristiano a avut şansa deschiderii scorului cinci minute mai târziu, dar lovitura sa liberă de la 25 de metri de poarta ghanezilor a fost respinsă cu greu în corner de portarul africanilor, Dauda. Portugalia arată ca o echipă ceva mai ordonată şi compactă, în timp ce naţionala lui Appiah miza în mod evident pe arma contraatacului datorită mobilităţii şi elasticităţii jucătorilor ei explozivi. Ronaldo, argumentul cel mai solid al lusitanilor la calificare, a demonstrat o poftă reală de joc în primele 25 de minute de debut ale partidei, Şeptarul portughezilor a ratat şi următoarea şansă de gol a europenilor când servit ideal de Pereira a trimis cu capul în portarul ghanezilor din numai 8 metri. Prima şansă a africanilor a venit în minutul 20, atunci când pasa lui Afful în adâncime l-a găsit în poziţie excelentă pe Asamoah Gyan, ghanezul l-a depăşit pe Alves, dar reflexul fantastic al lui Beto a păstrat tabela imaculată. Meciul de la Brasilia părea a fi unul spectaculos după debutul promiţător oferit de cele două formaţii, iar în minutul 30, Portugalia reuşea să deschidă scorul. Acţiunea începută de Cristiano Ronaldo şi continuată de Joao Moutinho, a dus mingea în banda spre Veloso, iar centrarea acestuia coroborata cu devierea nefericită a lui John Boye a direcţionat mingea în poarta lui Dauda: 1-0 pentru Portugalia. Peste numai un minut, Cristiano Ronaldo şi-a făcut excelent o minge pe piciorul drept la marginea careului de 16m, a tras bine însă Dauda, atent, a respins din nou. Până la pauză, cele două formaţii nu s-au mai apropiat serios de porţile adverse, iar rezultatul stabilit în minutul 30 a rămas neschimbat.

Vestea golului marcat de Germania în poarta americanilor prin Muller a deschis însă şi mai mult partida de la Pernambucano. Portughezii începeau să spere, dar la zece minute de la reluarea jocului, Gyan s-a înălţat imperial peste întreaga defensivă lusitană la o minge trimisă în careu de Asamoah şi a restabilit egalitatea: 1-1, rezultat la care şi africanii începeau să spere la calificare. Cu mult mai mult aplomb ofensiv, ghanezii aveau să treacă din nou pe lângă gol două minute mai târziu, dar Waris a reluat imprecis cu capul din şase metri pe lângă poarta lui Beto. Paulo Bento îl trimite în teren pe salvatorul din partida cu SUA, Varela şi îl scoate pe fundaşul lateral dreapta, Joao Pereira, iar mai târziu pe Vieirinha în locul lui Eder. Portugalia schimba sistemul de joc îşi juca şansa calificării pe singura carte pe care o mai avea la dispoziţie, cea ofensivă. În minutul 80, europenii treceau în avantaj atunci când portarul Dauda şi funadsul Boye s-au jenat reciproc, balonul a ajuns la Cristiano Ronaldo şi starul lui Real Madrid aducea Portugalia în avantaj. A fost primul gol al starului lusitan la Cupa Mondială din Brazilia şi al 50-lea gol pentru reprezentativa Portugaliei. El devenea al treilea fotbalist din istorie care marca la şase ediţii de turnee finale (Mondiale sau Europene) după Klinsmann şi Klose.

Golul sau nu a ajutat însă niciuna din combatantele de pe arena din Brasilia, ci din contră a ajutat SUA, trimiţând practic acasă, Ghana. Portugalia părăseşte şi ea competiţia încă din faza grupelor în special din pricina înfrângerii usturătoare din primul joc cu Germania. Lusitanii termină grupa la egalitate cu SUA, dar americanii se califică în optimi datorită golaverajului mai bun.

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Lorris, neputincios la golul marcat de HummelsFranţa – Germania 0-1. Revenirea la tradiţia germană
Prin victoria de astăzi de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 Germania devina prima ţară calificată în semifinale de 4 ori consecutiv.