Olanda – Chile 2-0. Olandezii câştigă grupa B şi pot evita Brazilia în optimi

Golurile marcate de Leroy Fer şi Memphis Depay au adus victoria pentru Olanda în meciul decisiv pentru stabilirea câştigătoarei grupei B, cu Chile

Articol scris de Răzvan Mitacu
23 iunie 2014

Leroy Fer

Leroy Fer

Pe Arena Corinthians din Sao Paolo, Olanda şi Chile s-au înfruntat într-un duel direct pentru şefia grupei B a Campionatului Mondial 2014. Ambele echipei erau deja calificate în faza optimilor de finală, având maximum de puncte după primele două confruntări: jucătorii antrenaţi de Louis van Gaal şi-au obţinut prezenţa în următoarea rundă graţie succesului cu 3-2 înregistrat contra Australiei, în timp ce ‘La Roja’ consemna eliminarea prematură a Spaniei, învingând campioana mondiala cu scorul de 2-0. Un egal ar fi fost suficient europenilor pentru a se impune în clasamentul grupei (datorită unui golaveraj superior), însă finalista Campionatului Mondial din 2010 s-a impus în cele din urmă cu 2-0 şi are astfel mari şanse de a evita Brazilia în optimi.

OlandaChile a fost de asemenea o confruntare care s-a disputat fără cei mai importanţi jucători din fiecare tabără: dacă sudamericanii nu l-au folosit pe Arturo Vidal (menajat din cauza unor probleme fizice care l-au împiedicat să se antreneze corespunzător în ultimele zile, alături de colegii săi), Olanda nu s-a putut baza pe atacantul Robin van Persie, suspendat şi înlocuit de Dirk Kuyt.

O primă repriză echilibrată a consemnat un singur şut pe spaţiul celor două porţi, trecut în contul sudamericanilor, care au avut de partea lor posesia şi au părut mai insistenţi în anumite momente ale partidei. Minutul 12 a adus prima oportunitate la poarta lui Jasper Cillessen, după centrarea de pe stângă a lui Mena şi lovitura de cap a lui Vargas, care a trecut puţin peste transversală. Europenii au replicat mai ales prin incursiunile lui Robben, care a creat şi unica mare şansa a oamenilor lui van Gaal după una dintre pătrunderile caracteristice jucătorului celor de la Bayern Munchen. Finalizarea acestuia nu a fost la fel de precisă precum în meciul cu Australia astfel că portarul Claudio Bravo a răsuflat uşurat. Chilienii au impresionat inclusiv prin schemele de la faze fixe, precum cea din finalul reprizei când centrarea din lovitură liberă de la peste 40 de metri a fost reluată pe spate de Gutierrez, puţin peste poarta lui Cillessen.

Coordonate similare şi pentru debutul părţii secunde, cu o formaţie chiliană extrem de disciplinată şi bine organizată pe teren, care a încurcat de fiecare dată tentativele de construcţie ale olandezilor. Alexis Sanchez şi Arjen Robben au fost printre puţinii jucători care au încercat să rupă echilibrul, atacantul chilian fiind protagonistul unui şut din afara careului şi a unei patrunderi pe partea stângă după un dribbling spectactulos în faţa lui Lens. Jucătorul olandez a luat la rândul său mai multe acţiuni pe cont propriu, dar Claudio Bravo a intervenit decisiv în două situaţii. Diferenţa a fost făcută de inspiraţia experimentatului antrenor al Olandei: în minutul 76 Louis van Gaal l-a trimis pe teren pe Leroy Fer, iar peste un singur minut tânărul mijlocaş central al celor de la Norwich City a finalizat perfect cu capul o centrare de pe partea dreaptă a lui Daryl Janmaat. Presiunea din final a echipei sudamericane s-a concretizat print-o serie de cornere şi faze fixe, însă oamenii lui Jorge Sampaoli nu au mai avut forţa şi prospeţimea necesară pentru a ameninţa serios poarta lui Cillessen. Mai mult de atât, un contraatac purtat în viteză de Robben a dus la golul care a asigurat victoria Olandei, marcat de Memphis Depay în prelungiri.

Rezultat final 2-0 şi Olanda încheie astfel cu maximum de puncte în grupa B a Campionatului Mondial, după trei meciuri în care a reuşit să înscrie 10 goluri. Chile continuă de asemenea în optimile turneului final, însă foarte probabil va trebui să se pregătească de un duel extrem de dificil, cu Brazilia.

Olanda: Jasper Cillessen, Daley Blind, Daryl Janmaat, Ron Vlaar, Stefan de Vrij, Nigel de Jong, Dirk Kuyt (89′ Terence Kongolo), Georginio Wijnaldum, Wesley Sneijder (76′ Leroy Fer), Arjen Robben, Jeremain Lens (69′ Memphis Depay)

Chile: Claudio Bravo, Gary Medel, Gato Silva (70′ Jorge Valdivia), Gonzalo Jara, Mauricio Isla, Felipe Gutierrez (46′ Jean Beausejour), Eugenio Mena, Marcelo Diaz, Charles Aranguiz, Alexis Sanchez, Eduardo Vargas (81′ Mauricio Pinilla)

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Tim KrulTim Krul: „Un vis devenit realitate”
Portarul Tim Krul a avut două intervenţii decisive la loviturile de departajare şi a adus calificarea Olandei în semifinalele Campionatului Mondial