Olanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv

Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Articol scris de David Petre
10 iulie 2014

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu Olanda

Argentina era singura echipă din istoria Cupei Mondiale care reuşise să câştige două sesiuni de penalty-uri la aceeaşi ediţie (1990). La cum s-a prezentat Olanda, singura ei şansă de a atinge finala cu Germania era să învingă această statistică, dar fotbalul a făcut încă o dată dreptate şi echipa negativă iese din lupta pentru trofeu în urma „loteriei”. Olanda beneficiase de pe urma acestei „dreptăţi” în sferturi când scosese până la urmă meritat Costa Rica, dar astăzi a plătit şi ea preţul distrugerii cu orice preţ a construcţiei adversarului.

Van Gaal nu a mai scos niciun iepure din joben. Eroul Krul a rămas pe bancă şi toată responsabilitatea a trecut în mănuşile titularului de drept din poarta Portocalei Mecanice, Cillessen, omul care nu parase până acum niciun penalty în meciurile oficiale. De partea cealaltă, Argentina a avut între buturi un portar care a lustruit banca de rezerve în ultimul sezon la Monaco, dar care deţine un record de peste 20% penalty-uri apărate. Iar statistica a fost confirmată.

O dată în plus, publicul a fluierat în repetate rânduri un meci al Olandei. Fusese aliat europenilor în debutul jocului, dar pasele fără niciun orizont ale acestora, mingile înalte trimise direct în out şi intrările la limita regulamentului nu sunt pe placul brazilienilor. Întemeietorii fotbalului total au jucat astăzi după o partitură total defensivă, bazându-se prea mult pe sclipirile lui Robben şi Van Persie, care în faţa Argentinei au lipsit cu desăvârşire. Olanda a încheiat primele 90 de minute fără şut pe spaţiul porţii şi a dictat ritmul uneia dintre cele mai urâte semifinale din istoria Campionatului Mondial.

Nici Argentina nu a rupt gura târgului, chiar dacă a părut să vrea să ajungă la poarta adversă. Miza atingerii finalei şi-a spus însă decisiv cuvântul, astfel că singura preocupare a fost aceea de a nu greşi în apărare, misiune reuşită graţie unui „partidazo” făcut de Mascherano, omul bun la toate. Sergio Romero a fost recompensat cu distincţia „omul meciului” pentru cele două penalty-uri apărate, însă fundaşul-mijlocaş al Barcelonei ar trebui să aibă locul asigurat în echipa ideală a turneului.

La Sao Paulo s-a jucat prima semifinală fără goluri din istoria Cupei Mondiale. Şi nu doar golurile au lipsit, ci şi ocaziile au putut fi numărate pe degete. O lovitură liberă a lui Messi a adus singurul şut pe poartă al primei reprize, iar după pauză Argentina a avut doar două semiocazii ale lui Higuain. Olanda a avut o singură mare şansă în primele 90 de minute, chiar în final, dar putea fi decisivă: Robben a găsit unica breşă din apărarea sud-americană şi a pătruns vijelios spre poartă, dar a fost blocat in extremis de Mascherano. În jumătatea de oră de prelungiri doar Argentina a mai încercat ceva, însă proaspăt intraţii Palacios şi Maxi Rodriguez nu au profitat de două bune oportunităţi. S-a ajuns la loviturile de departajare unde Olanda a ratat de două ori, stabilind o finală de vis a Mondialului 2014, GermaniaArgentina, ajunsă deja la al treilea episod după cele din 1986 şi 1990.

» Olanda

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv

Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei