Nigeria în istoria Cupei Mondiale la Fotbal

Participări ale naţionalei Nigeriei la Campionatul Mondial de Fotbal, înaintea ediţiei găzduite de Brazilia în 2014

Articol scris de Florin Codreanu
17 aprilie 2014

Nigeria a impresionat la Campionatul Mondial din 1994

Pentru nigerieni, prezenţa la Cupa Mondială din Brazilia reprezintă cea de-a cincea participare, precedentele fiind în Statele Unite (1994), Franţa (1998), Coreea de Sud şi Japonia (2002) şi Africa de Sud (2010). Între 1930 şi 1958, Nigeria nu a luat parte la preliminariile pentru Cupa Mondială. Abia în preliminariile pentru Chile 1962 nigerienii au încercat să obţină calificarea, fără succes însă. Au urmat apoi ani de aşteptare, până în 1994, când naţionala condusă de olandezul Clemens Westerhof a reuşit nu doar să participe la prima Cupă Mondială din istoria sa, ci să şi impresioneze.

Având la dispoziţie o serie de jucători extrem de talentaţi, fostul antrenor al lui Feyenoord Rotterdam a aşezat în teren o naţională distrugătoare, spectaculoasă, eficientă. Unsprezecele tip al nigerienilor cuprindea jucători necunoscuţi în Europa, dar care şi-au făcut un nume important prin participarea şi prestaţia fantastică de la acest turneu final. Printre ei, portarul Peter Rufai, fundaşii Uche Okechukwu şi Augustine Eguavoen, mijlocaşii George Finidi, Emmanuel Amunike şi Sunday Oliseh sau atacanţii Daniel Amokachi şi Rashidi Yekini. La meciul de debut jucat la Dallas, Nigeria a spulberat puternica naţională a Bulgariei, scor 3-0. Yekini, Amokachi şi Amuneke au făcut practic ce au vrut pe teren şi au răsturnat toate predicţiile. Patru zile mai târziu, Nigeria a pierdut la mare luptă, 1-2 cu Argentina lui Maradona, dar în meciul decisiv contra Greciei, nigerienii au învins cu 2-0 şi s-au calificat în optimi. Finidi şi Amokachi au marcat atunci pentru trupa lui Westerhof, care în optimi avea însă să lupte cu viitoarea vicecampioană mondială, Italia. Africanii, au fost la un pas de o mare surpriză: Amuneke a marcat primul în minutul 25 iar meciul nu părea să se schimbe prea mult. Geniul lui Roberto Baggio a dus partida în prelungiri, „Il Codino” punctând în minutul 89, apoi tot el avea să trimită frumoasa echipă a Nigeriei acasă printr-un penalty transformat în minutul 102. Eliminată, naţionala „vulturilor” şi-a atras însă laude din partea specialiştilor, amintirea acelei echipe spectaculoase a lui Amuneke, Amokachi şi Yekini rămânând vie multă vreme microbiştilor din întreaga lume.

În 1998, Nigeria a reprezentat Africa la Cupa Mondială din Franţa alături de Maroc, Tunisia, Camerun şi Africa de Sud. Sorţii n-au fost blânzi cu naţionala lui Bora Milutinovic, noul selecţioner, dar Nigeria a întrecut din nou aşteptările. Cu o generaţie uşor diferită bazată pe noile staruri Jay Jay Okocha supranumit „Maradona cel negru”, Taribo West, Celestine Babayaro, Victor Ikpeba sau Mutju Adepoju, Nigeria a detonat prima bombă chiar la debut: 3-2 cu Spania lui Javier Clemente. Hierro deschidea scorul pentru iberici dar Adepoju avea să egaleze după numai patru minute. Raul aducea Spania în avantaj imediat după pauză, dar Lawal şi Oliseh au răsturnat soarta meciului şi au adus primele puncte africanilor. Pentru Nigeria, meciul doi cu Bulgaria a fost practic decisiv. Victoria obţinută prin golul lui Ikpeba (AS Monaco) avea să califice naţionala „vulturilor” în faza următoare. Înfrângerea 1-3 cu Paraguay din ultimul meci a contat doar pentru spanioli, rămaşi acasă în ciuda victoriei categorice (6-1) cu Bulgaria. În optimi însă, Danemarca a fost o nucă prea tare pentru Milutinovic et comp iar Moller, Laudrup, Sand şi Helveg au făcut 4-0 după 75 de minute de joc. Golul lui Tijani Banangida a fost doar unul de palmares, iar Nigeria era eliminată pe Stade de France în faza optimilor de finală.

La mondialul asiatic din 2002, Nigeria n-a mai repetat prestaţiile bune din 1994 şi 1998. Cu o generaţie de jucători valoroşi dar dezordonaţi din punct de vedere tactic, naţionala condusă de Festus Onigbinde a avut şi ghinionul unei grupe infernale. Nigeria a pierdut în faţa Argentinei (0-1 gol Batistuta) şi Suediei (1-2 goluri Agahowa respectiv Larsson de două ori), pentru ca în ultimul meci cu Anglia să obţină o remiză albă.
Africanii au ratat prezenţa la Mondialul din 2006 dar au reuşit să obţină biletele pentru Cupa Mondială de pe continentul lor. Sorţii le-au oferit două dintre adversarele din grupa de la World Cup 1994 (Argentina şi Grecia), dar de această dată Nigeria n-a mai produs surpriza. Ambele echipe au învins naţionala lui Lars Lagerback (suedezul numit în funcţie înainte de startul Cupei Mondiale), pentru ca în ultimul meci cu Coreea de Sud, africanii să obţină în extremis primul punct. Uche şi Yakubu Ayigbeni din penalty au punctat pentru nigerieni, care cu un singur punct şi golaveraj negativ (-2) au ratat calificarea în optimi.

Pentru Nigeria, Cupa Mondială din Brazilia se anunţă o încercare. Selecţionerul Stephen Keshi contează pe o serie de jucători interesanţi ca Enyeama, Ahmed Musa, Emmanuel Emenike, Nnamdi Oduamadi sau Victor Moses, dar grupa cu Argentina, Bosnia şi Iran nu se anunţă deloc uşoară.

Germania - Argentina 1-0Germania – Argentina 1-0. Germania, pentru a patra oară campioană mondială
Golul lui Mario Goetze a decis în prelungiri meciul Germania - Argentina, finala Campionatului Mondial de Fotbal 2014.

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania