Nigeria – Bosnia 1-0. Spectacolul naivităţii

Bosnia părăseşte Campionatul Mondial de Fotbal 2014 după ce a pierdut în faţa Nigeriei, la capătul unui meci în care a avut un gol anulat eronat.

Articol scris de David Petre
22 iunie 2014

Nigeria a câştigat meciul cu Bosnia prin golul lui Odemwingie

Când în mijlocul junglei braziliene s-au auzit primele note ale imnului Nigeriei, probabil că gândurile tuturor celor echipaţi în verde s-au îndreptat spre casă. La mijlocul săptămânii, un atentat sinucigaş petrecut într-un loc public din Nigeria unde localnicii se strânseseră să vadă împreună Mondialul a lăsat în urmă 14 morţi şi cel puţin 26 de răniţi, fapt ce a stârnit vii reacţii în delegaţia trimisă de africani în Brazilia. „Singurul mod în care putem cinsti amintirea celor ucişi sau îi putem consola pe cei răniţi este să batem Bosnia şi să ne calificăm în faza următoare a Campionatului Mondial”, spusese unul din oficialii formaţiei africane.

Pe stadionul din Cuiaba, jucătorii lui Keshi s-au ţinut de cuvânt şi au încercat să îşi etaleze toate atuurile, reuşind în cele din urmă să compenseze prin dăruire carenţele evidente în ceea ce priveşte aşezarea în teren. A fost un duel al naivităţilor: africanii parcă mai mult după ureche decât după partitură, europenii fără experienţa vreunui turneu final. Ce a rezultat a fost un veritabil spectacol, cu un total de 38 de şuturi, dintre care 23 pe spaţiul porţii.

Între două echipe naive, n-a fost timp pentru studiul reciproc. Meciul a debutat cu atacuri energice, pe contre, cu nigerienii mai activi dar cu bosniacii părând a avea ceva mai multă ştiinţă a jocului. Greu de spus modul în care Keshi a gândit meciul, însă jucătorii săi n-au părut prea interesaţi de a aduce prin contrucţie baloane în careul advers, ocaziile venind în urma unor şuturi de la distanţă. Odemwingie din lovitură liberă (7), Obi Mikel (11) şi Onasi şi-au încercat rând pe rând şansa, dar fie au ratat de puţin spaţiu porţii, fie au întâlnit rezistenţa portarului Begovic, în cele din urmă unul dintre remarcaţii jocului.

Bosnia s-a bazat mult pe şiretenia lui Dzeko. Bine servit de Pjanic, starul lui Manchester City a păcălit pasul la ofsaid făcut de defensiva dezordonată a africanilor şi l-a învins în minutul 21 pe Eneyeama, însă centralul neo-zeelandez Peter O’Leary s-a încrezut în colegul de la linie care semnalizase ofsaid şi nu a validat golul, decizie contrazisă imediat de reluările video. Au urmat alte două bune şanse ale europenilor, însă Enyeama a avut răspuns la şuturile lui Dzeko (24) şi Pjanic (28).

Dincolo de prestaţia arbitrilor, coşmarul bosniacilor s-a numit Spahic. Cu un munte de experienţă în spate, jucătorul care a trecut pe la Montpellier şi Sevilla înainte să ajungă la Bayer Leverkusen a fost clar depăşit în duelurile unu la unu cu Emenike şi de aici s-a născut şi unicul gol al meciului. Era minutul 29 când atacantul lui Fenerbahce s-a dovedit mai puternic în lupta cu fundaşul lateral, a pătruns în careu şi a scos mingea în faţa porţii, de unde Peter Odemwingie l-a învins pe Begovic, colegul său de la Stoke City. Repriza s-a încheiat cu două ocazii bune ale lui Dzeko, dar cu Nigeria în avantaj.

Lucrurile nu s-au schimbat nici după pauză. Bosnia a părut în ritm de plimbare, uşor de anulat de o echipă mult mai energică a africanilor. Ocaziile au apărut tot la poarta lui Ibisevic, semnate de Babatunde de două ori şi Emenike după o superbă acţiune personală. Antrenorul bosniac a încercat să aducă ceva nou prin introducerea lui Ibisevic, însă africanii au ştiut să fragmenteze cât mai mult jocul şi să tragă de timp. Finalul meciului i-a găsit asediaţi în preajma propriului careu, dar minutele de prelungire au adus o ocazie uriaşă de egalare a europenilor: Dzeko a pivotat bine în interiorul suprafeţei de pedeapsă şi a trimis spre poartă, însă Enyeama a reuşit cumva să respingă în bară.

Prin această victorie, Nigeria acumulează 4 puncte şi suflă în ceafa Argentinei, pe care o va întâlni în meci direct miercuri, la Porto Alegre. Bosnia însă îşi ia la revedere de la Campionatul Mondial, după două înfrângeri într-o grupă în care pornise ca favorită la ocuparea locului doi.

Didier DeschampsDidier Deschamps mulţumit de jocul Franţei în meciul cu Nigeria
Selecţionerul Didier Deschamps a comentat victoria Franţei cu scorul de 2-0 în optimile de finală ale Campionatului Mondial, contra Nigeriei

Paul PogbaFranţa – Nigeria 2-0. Pogba decisiv pentru francezi
Golul marcat de Paul Pogba şi un autogol al lui Joseph Yobo au adus victoria Franţei în meciul cu Nigeria din optimile Campionatului Mondial

Yohan CabayeYohan Cabaye: „Nu trebuie să subestimăm Nigeria”
Mijlocaşul Yohan Cabaye a prefaţat duelul Franţei cu Nigeria în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2014

Lionel Messi a reuşit o dublă în meciul Nigeria - Argentina 2-3Nigeria – Argentina 2-3. Împreună spre optimi
Nigeria - Argentina a fost meciul de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 în care echipa lui Messi a jucat mai aproape de aşteptări.

Edin Dzeko imbratisat de coechiperi dupa primul gol contra IranuluiBosnia – Iran 3-1. Victoria de adio a lui Safet Susic
Bosnia a obţinut prima sa victorie la un Campionat Mondial după ce a reuşit să învingă în ultimul meci al Grupei F reprezentativa Iranului (scor 3-1)

Safet Susic, BosniaPresa bosniacă anunţă că selecţionerul Safet Susic va demisiona după meciul cu Iran
Safet Susic va renunţa la cârma reprezentativei Bosniei după ultimul meci din Grupa F de la Cupa Mondială din Brazilia 2014 anunţă cotidianul Dnevni Avaz