Portarul Faryd Mondragon a depăşit recordul deţinut de Roger Milla şi a devenit cel mai în vârstă jucător din istoria Campionatului Mondial

Articol scris de Răzvan Mitacu
25 iunie 2014

Faryd Mondragon

Portarul columbiei, Faryd Mondragon, a devenit ieri cel mai în vârstă jucător care evoluează la un turneu final de Campionat Mondial, odată cu prezenţa în meciul câştigat de naţionala sa cu scorul de 4-1 în faţa Japoniei, pe Arena Pantanal din Cuiaba.

La vârsta de 43 de ani şi trei zile, Faryd Mondragon a fost introdus pe teren în minutul 86 al confruntării din grupa C a Campionatului Mondial 2014, încheiată de Columbia cu maximum de puncte după trei meciuri. Intrat în locul portarului titular David Ospina, Mondragon a depăşit astfel recordul deţinut până acum de camerunezul Roger Milla, care a participat la Campionatul Mondial din 1994 la vârsta de 42 de ani, o lună şi opt zile.

Faryd Mondragon şi-a început cariera în 1990 la Deportivo Cali şi a evoluat pentru echipa naţională a Columbiei începând cu 1993, fiind singurul jucător care a participat la şase campanii diferite de calificare la un Campionat Mondial.

Jucători

Columbienii îi cer socoteală centralului Velasco Carballo în meciul cu BraziliaCentralul Velasco Carballo, criticat de toată lumea după prestaţia din meciul Brazilia – Columbia
În meciul cu cele mai multe faulturi de la Campionatul Mondial 2014 şi în care Neymar a ieşit accidentat grav, centralul a arătat doar 4 avertismente.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Neymar (stanga) si James Rodriguez starurile Braziliei si Columbiei la Cupa MondialaRonaldo: „Neymar este mai bun decât James, dar columbianul are un viitor fantastic în faţă”
Legendarul atacant brazilian Ronaldo Nazario de Lima a analizat duelul din sferturile Cupei Mondiale dintre Brazilia şi Columbia şi a facut o comparaţie între Neymar şi James

James RodriguezJames Rodriguez: „Columbia va pune în dificultate Brazilia”
Columbianul James Rodriguez se arată încrezător înainte de meciul contra Braziliei din faza sferturilor de finală ale Campionatului Mondial

James Rodriguez, ColumbiaColumbia – Uruguay 2-0. James Rodriguez scrie istorie pentru ţara sa
Puştiul minune al columbienilor James Rodriguez a marcat ambele goluri ale naţionalei sale în partida cu Uruguay şi a devenit golgeterul Campionatului Mondial

Faryd MondragonMondragon a devenit cel mai în vârstă jucător care evoluează la Campionatul Mondial