Mexic – Camerun 1-0. Victorie mare pentru mexicani

Oribe Peralta a marcat singurul gol al partidei Mexic - Camerun (1-0) in al doilea meci din cadrul Grupei A de la Campionatul Mondial 2014

Articol scris de Florin Codreanu
13 iunie 2014

Oribe Peralta a marcat singurul gol al partidei Mexic-Camerun 1-0

În toată istoria participărilor ei la Cupa Mondială, Mexic nu câştigase niciodată în faţa unei echipe din Africa. De această dată, elevii lui Manuel Herrera au reuşit să contrazică istoria şi au învins reprezentativa cameruneză cu scorul de 1-0. Singurul gol al partidei a fost reuşit de Oribe Peralta în repriză secundă a jocului.

Veteranul Rafael Marquez, fostul fundaş la Barcelonei, a fost titularizat de către selecţionerul mexican, purtând totodată banderola de căpitan. Jucătorul născut la Michoacan a devenit primul fotbalist din istorie care poartă banderola de căpitan a ţării sale la patru Mondiale diferite, după episoadele 2002, 2006 şi 2010. Pe de altă parte, vedeta mexicanilor, Chicharito Hernandez nu şi-a găsit locul în primul unsprezece al naţionalei sale, selecţionerul Miguel Herrera preferând să-l titularizeze pe Oribe Peralta, atacantul lui Club America, care în ultimele şase meciuri pentru Mexic a marcat de opt ori. Mexic a început meciul cu o linie de cinci fundaşi, un sistem 5-3-2 deja cunoscut şi foarte bine organizat. În mod surprinzător Salcido a rămas însă pe bancă, iar în primul unsprezece s-au regăsit Paul Aguilar şi Francisco Rodriguez. De cealalalta parte, Volker Finke a ales un 4-3-3 cu M’bia, Song şi Enoh în fata apărării şi cu Moting şi Moukandjo lângă Eto’o.

Primul şut către poarta i-a aparţinut mexicanului Miguel Layun, după ce  Song respinsese greşit un balon. Trei minute mai târziu a avut loc prima fază controversată a partidei: Hector Herrera centrează din banda dreaptă, iar Giovanni dos Santos reuşeşte să puncteze. Asistentul Wilmer Roldan a decis însă să ridice fanionul, pentru un ofside care la reluare părea inexistent. Zece minute mai târziu consemnăm prima mare ocazie a africanilor. Incursiunea excepţională a lui Benoit Assou Ekotto în banda stânga s-a încheiat cu o centrare perfectă în spate către Samuel Eto’o, dar fostul atacant de la Barcelona, Inter şi Chelsea a şutat razant cu bara din dreapta lui Ochoa. Mexicanii, în ciuda sistemului cu cinci fundaşi, păreau să acuze probleme mari pe fază defensivă. Experimentatul Rafa Marquez (35 de ani) acuză în mod evident lipsa de meciuri din ultima perioadă în timp ce Rodriguez pare imobil şi nesigur. În minutul 23, camerunezii au fost din nou foarte aproape de gol: corner din banda stânga în sensul de atac al africanilor, balonul a ajuns în careul mic, dar nici Eto’o şi nici Choupo Moting nu reuşesc să înscrie în poartă mexicanilor.

Din punct de vedere tactic, Volker Finke a reuşit să imprime coordonatele exacte echipei sale, care a făcut faţă cu brio, cel puţin în primul mitan, jocului agresiv şi entuziast al mexicanilor. În minutul 28, mexicanii au o şansă uriaşă de gol. Lovitura liberă executată de Andres Guardado îl găseşte în poziţie excelentă pe Hector Moreno, dar fundaşul lui Espanyol este împiedicat de coechipierul său, Rafa Marquez, să ajungă la minge, fostul fundaş al Barcei deviind imprecis pe lângă poartă. Cinci minute mai târziu, are loc o nouă fază controversată. Corner executat din partea stângă, balonul este deviat de camerunezul Nkolou, iar Giovanni dos Santos, pe fază, înscrie. Din nou asistentul Roldan ridică fanionul şi din nou pare să o facă eronat. Niciuna dintre cele două echipe nu reuşeşte să controleze total partida, iar terenul ud şi ploaia torenţială îngreunează şi mai tare misiunea celor două echipe. Cu un minut înainte de pauză, mexicanii cer penalty la intrarea lui Aurelien Chedjou asupra lui Giovanni, însă centralul columbian lasa jocul să continuie, iar la pauză, Mexic şi Camerun încheie la egalitate, 0-0.

Volker Finke face prima schimbare din repriza a doua: Djeugoue este înlocuit de Dani Nounkeu. Prima ocazie aparţine însă tot mexicanilor, Oribe Peralta n-a reuşit însă să-l învingă în situaţie de unu contra unu pe portarul camerunezilor, Itandje. Acelaşi Perelta avea însă să-şi ia o meritată revanşa în minutul 60 al partidei. Andres Guardado controlează mingea pe zona centrală, pasează vertical spre Giovanni dos Santos, acesta este blocat de Charles Itandje, dar Peralta, care urmărise excelent faza, înscrie: 1-0 pentru Mexic, un avantaj absolut meritat pentru naţionala lui Herrera. Acesta reacţionează şi îl scoate din teren pe Guardado pentru a trimite în teren un mijlocaş central cu valenţe mult mai defensive, Fabian.

Replica africanilor vine în minutul 71, dar Moukandjo nu ajunge la mingea trimisă în careu de Samuel Eto’o. Chicharito Hernandez îşi face şi el apariţia pe teren în minutul 73 în locul marcatorului, Oribe Peralta. Cea mai mare ocazie a camerunezilor de egalare vine aproape de finalul partidei. Excelentul Assou-Ekotto centrează din stânga şi acelaşi Moukandjo reia cu capul, însă Guillermo Ochoa îşi face datoria şi reţine excelent lovitura de cap plasată de jucătorul lui Nancy.

Centralul columbian fluieră finalul partidei, iar Mexic obţine o victorie extrem de importantă în lupta pentru calificarea în optimile de finală. Pe de altă parte, selecţionata cameruneză îşi diminuează serios şansele de calificare în turul următor al competiţiei şi îşi va juca ultima şansă contra Croaţiei, în runda a doua.

Mexic: Ochoa – Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno, Layun – Vazquez, Herrera (Salcido 90+2), Guardado (Fabian 69) – Dos Santos, Peralta (Hernandez 73). Selecţioner: Miguel Herrera

Camerun: Itandje – Djeugoué (Nounkeu 46), Chedjou, Nkoulou, Assou-Ekotto – Song (Webo 79), Enoh, Mbia – Moukandjo, Eto’o, Choupo-Moting. Selecţioner: Volker Finke

Alex Song, eliminat în meciul Camerun - Croaţia 0-4Naţionala Camerunului, acuzată de blat la Campionatul Mondial 2014
Şapte jucători ai Camerunului sunt bănuiţi că au trucat cele trei meciuri jucate de africani la Campionatul Mondial de Fotbal 2014.

Miguel Herrera, supărat pe arbitriMexicul acuză arbitrajul, Robben îşi cere scuze pentru simulări
Faza care a dus la penalty-ul ce a decis meciul Olanda - Mexic a fost văzută diferit de cele două tabere. Robben spune că a fost fault, dar admite că îi place să plonje în careul.

Golul lui Huntelaar din penalty a calificat Olanda în sferturile Campionatului Mondial 2014 după 2-1 cu MexicOlanda – Mexic 2-1. Portocală cu mecanism întârziat
Meciul Olanda - Mexic din optimile Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a fost cu siguranţă unul din cele mai dramatice ale turneului final.

Neymar a reuşit o dublă în meciul cu CamerunCamerun – Brazilia 1-4. Brazilia trăieşte din clişee: învinge, dar nu convinge!
Brazilia a învins cu 4-1 Camerunul şi a câştigat Grupa A de la Campionatul Mondial de Fotbal. Echipa ţării gazdă va întâlni Chile în optimile de finală.

Javier Chicharito Hernandez celebrând al treilea gol al MexiculuiCroaţia – Mexic 1-3. Aztecii se califică în optimi
Croaţia - Mexic din grupa A a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a fost unul din cele mai frumoase meciuri ale acestui turneu final.

Alex SongAlex Song suspendat 3 meciuri după eliminarea din partida Camerun – Croaţia
Mijlocaşul camerunez Alex Song nu va putea evolua în următoarele trei partide ale naţionalei după eliminarea din meciul Camerun - Croaţia 0-4