Lotul Belgiei pentru Campionatul Mondial de Fotbal 2014

Selecţionerul Marc Wilmots a anunţat lotul de 23 de jucători al Belgiei pentru meciurile de la Campionatul Mondial 2014

Articol scris de Răzvan Mitacu
4 iunie 2014

Marc Wilmots, Eden Hazard

Koen Casteels nu a fost păstrat în lotul final de 23 de jucători ai Belgiei pentru Campionatul Mondial 2014, după ce Casteels, care ar fi trebuit să fie cel de-al treilea portar, nu a reuşit o recuperare completă în urma unei accidentări suferite la începutul lunii aprilie.

Selecţionerul Marc Wilmots a aşteptat până în ultimul moment posibil pentru a definitiva lotul de 23 de jucători care vor face deplasarea în Brazilia, în speranţa unei posibile convocări a lui portarului celor de la Hoffenheim, Casteels, însă în cele din urma a fost confirmată prezenţa lui Sammy Bossut de la Zulte-Waregem în locul său.

Wilmots convocase iniţial un grup alcătuit din 24 de jucători, cu ambii portari incluşi, însă doar Bossut va face deplasarea în Brazilia, unde va reprezenta cea de-a treia variantă pentru postul de portar, după Thibaut Courtois şi Simon Mignolet.

Lotul complet al Belgiei pentru Campionatul Mondial de Fotbal 2014:

Portari: Thibaut Courtois (Chelsea), Simon Mignolet (Liverpool), Sammy Bossut (Zulte-Waregem)

Fundaşi: Toby Alderweireld (Atletico Madrid), Anthony Vanden Borre (Anderlecht), Daniel Van Buyten (Bayern Munchen), Vincent Kompany (Manchester City), Jan Vertonghen (Tottenham Hotspur), Thomas Vermaelen (Arsenal), Nicolas Lombaerts (Zenit Sankt Petersburg), Laurent Ciman (Standard Liege)

Mijlocaşi: Axel Witsel (Zenit Sankt Petersburg), Marouane Fellaini (Manchester United), Steven Defour (Porto), Moussa Dembele, Nacer Chadli (ambii Tottenham Hotspur), Kevin De Bruyne (Wolfsburg)

Atacanţi: Romelu Lukaku (Chelsea), Divock Origi (Lille), Eden Hazard (Chelsea), Kevin Mirallas (Everton), Dries Mertens (Napoli), Adnan Januzaj (Manchester United)

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Vincent Kompany,  căpitanul unei generaţii de excepţieCampionatul Mondial de Fotbal 2014: Belgia şi reinventarea sa fotbalistică
Belgia a reuşit ca, după mai bine de 12 ani de rezultate modeste, să devină una din selecţionatele interesante ale turneului final din Brazilia.

Eden HazardHazard: „Putem învinge Argentina dacă îl blocăm pe Messi”
Eden Hazard îl indică pe Lionel Messi ca principalul pericol pentru Belgia în meciul cu Argentina din sferturile de finala ale Campionatului Mondial

Tim HowardJurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia
Selecţionerul Jurgen Klinsmann a lăudat intervenţiile decisive ale portarului Tim Howard în meciul din optimi dintre SUA şi Belgia

Romelu Lukaku, BelgiaBelgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale
Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială