Leo Messi, nemulţumit de sistemul de joc folosit de Sabella contra Bosniei

Starul argentinian s-a declarat nemulţumit de sistemul 5-3-2 cu care selecţionerul Alejandro Sabella a început partida de debut de la Cupa Mondială 2014

Articol scris de Florin Codreanu
18 iunie 2014

Alejandro Sabella si Lionel Messi

Alejandro Sabella a făcut un pariu riscant în primul meci al Argentinei de la Cupa Mondială (2-1 în faţa Bosniei pe Maracana). Selecţionerul argentinian a început jocul în faţa europenilor cu un 5-3-2 în care elevii săi nu s-au mişcat deloc aşa cum tehnicianul în vârstă de 59 de ani şi-ar fi dorit. Mai mult ca sigur, Argentina va evolua în fata Iranului în sistemul ei obişnuit, 4-3-3, un sistem care îl avantajează pe starul ei, Lionel Messi. De altfel decarul „pumelor” a fost primul care a tras un semnal de alarmă asupra erorii făcute de tehnicianul născut la Buenos Aires: „Suntem Argentina şi nu trebuie să jucăm orientându-ne după adversar” a declarat la finalul partidei cel mai important şi valoros fotbalist sud american.

Cu câteva zile înainte de debutul în faţa Bosniei, selecţionerul Alejandro Sabella a fost oarecum rezervat în privinţa tacticii pe care urma să o folosească în partidă de pe Maracana. El nu a făcut cunoscută formula de start nici măcar jucătorilor săi până duminică la ora 18:00 ora Braziliei, adică aproape cu o oră înainte de startul jocului. După o primă repriză modestă în fata arţăgoşilor jucători bosniaci, Sabella a renunţat la 5-3-2 şi i-a trimis în teren la pauză pe Gonzalo Higuain şi Fernando Gago, eliminându-i din primul unsprezece pe Maxi Rodriguez şi Hugo Campagnaro. Argentina a trecut la 4-3-3, un sistem care l-a avantajat în mod evident pe Messi, mult mai activ, comod şi periculos pentru poarta bosniaca. De altfel, în minutul 62, starul argentinian a reuşit un adevărat golazo şi a demonstrat cât de bine se simte în această formulă de joc.

Creşterea jocului a fost una evidentă, iar Argentina a controlat aproape în totalitate al doilea mitan al jocului ei de debut la Cupa Mondială din Brazilia 2014. Higuain şi Gago au intrat foarte bine în meci şi au făcut în unele momente diferenţa remodelând registrul tactic organizat de tehnicianul lor. La finalul partidei, Leo Messi a explicat: „A fost o decizie a antrenorului revenirea la sistemul nostru de joc obişnuit. El şi-a dat seama că jocul în 5-3-2 ne împingea mai mult către faza defensivă, iar baloanele pe jucătorii de atac ajungeau tot mai greu. Argentina a arătat bine în repriza a doua şi cred că trebuie să continuăm în acest sistem de joc” a anunţat starul „pumelor”.

În sistemul 4-3-3 cu Sabella pe banca tehnică, Argentina a pierdut numai patru jocuri din 34 în care pe banca s-a aflat fostul antrenor de la Estudiantes. El a mai utilizat de-alungul timpului şi 4-4-2 dar şi 5-3-2 însă în final, soluţia optimă pentru selecţionata argentiniană s-a demonstrat mereu a fi 4-3-3. În acest sistem, Messi rămâne Messi, iar Argentina creşte nivelul de joc şi spectaculozitate. Înainte de meciul cu Bosnia, Argentina a mai jucat o singură dată în sistemul 5-3-2 în preliminarii contra Venezuelei. Cu Messi între titulari, curios sau nu, Argentina a pierdut cu 1-0 la Puerto Ordaz.

» Bosnia

Jucători

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Eden HazardHazard: „Putem învinge Argentina dacă îl blocăm pe Messi”
Eden Hazard îl indică pe Lionel Messi ca principalul pericol pentru Belgia în meciul cu Argentina din sferturile de finala ale Campionatului Mondial