Jurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia

Selecţionerul Jurgen Klinsmann a lăudat intervenţiile decisive ale portarului Tim Howard în meciul din optimi dintre SUA şi Belgia

Articol scris de Răzvan Mitacu
2 iulie 2014

Tim Howard

Tim Howard

Selecţionerul Statelor Unite ale Americii, Jurgen Klinsmann, a lăudat evoluţia lui Tim Howard din meciul pierdut în cele din urmă de SUA cu 2-1 contra Belgiei, după ce intervenţiile decisive ale portarului celor de la Everton au dus meciul în prelungiri şi au pastrat vii până la final speranţele americanilor de a merge în sferturile de finală.

Howard a fost protagonistul a 16 parade, cele mai multe reuşite de un portar la un meci de Campionat Mondial din 1966 conform statisticilor, înainte ca două goluri în prelungiri marcate de Belgia să le asigure oamenilor lui Marc Wilmots un loc în faza sferturilor, unde vor întâlni Argentina. La finalul confruntării de pe Itaipava Arena Fonte Nova, Klinsmann a declarat: „Ceea ce a jucat Tim în seara aceasta a fost fenomenal, încântător. Ne-a păstrat în meci până la final. Suntem mândri să îl avem alături de noi. A fost un meci absolut uluitor şi nu putem decât să îi oferim toate laudele din lume.”

Intrarea pe teren a lui Romelu Lukaku, coechipierul lui Howard de la Everton în stagiunea precedentă, a fost în cele din urmă determinantă, atacantul belgian fiind cel care a creat faza pentru golul lui Kevin de Bruyne, iar apoi şi-a trecut la rândul său numele pe lista marcatorilor. Tânărul Julian Green a readus momentan speranţele pentru americani, care în ultima parte a prelungirilor au avut o serie de ocazii, dar Belgia a reuşit să menţină avantajul şi să continue astfel în următoarea rundă: „Este păcat pentru noi să terminăm turneul în acest fel, după un meci de 120 de minute care a dat totul suporterilor, o adevărată dramă, un thriller. Am avut posesia pe final şi puteam egala, dar este corect să felicităm Belgia pentru performanţa realizată. De asemenea eu sunt foarte mândru de echipa noastră, fiecare jucător de pe teren şi-a reprezentat ţara cu mândrie, cu toţii s-au autodepăşit şi le-am spus că trebuie să rămână cu multe lucruri pozitive la capătul acestui Campionat Mondial” – concluzionează selecţionerul SUA, Jurgen Klinsmann.

» Belgia

» SUA

Jucători

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Vincent Kompany,  căpitanul unei generaţii de excepţieCampionatul Mondial de Fotbal 2014: Belgia şi reinventarea sa fotbalistică
Belgia a reuşit ca, după mai bine de 12 ani de rezultate modeste, să devină una din selecţionatele interesante ale turneului final din Brazilia.

Eden HazardHazard: „Putem învinge Argentina dacă îl blocăm pe Messi”
Eden Hazard îl indică pe Lionel Messi ca principalul pericol pentru Belgia în meciul cu Argentina din sferturile de finala ale Campionatului Mondial

Tim HowardJurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia

Romelu Lukaku, BelgiaBelgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale
Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială