Jorge Sampaoli: „Chile a încercat să sfideze istoria”

Selecţionerul Jorge Sampaoli a comentat eliminarea reprezentativei statului Chile în meciul pierdut cu Brazilia la loviturile de departajare

Articol scris de Răzvan Mitacu
29 iunie 2014

Jorge Sampaoli

Selecţionerul reprezentativei statului Chile, Jorge Sampaoli, consideră că echipa sa a jucat de la egal la egal cu Brazilia în meciul din optimile de finală ale Campionatului Mondial 2014.

Gazdele au deschis scorul în minutul 18 după o lovitură de colţ la care David Luiz a fost abil în a profita de o deviere în centrul careului, însă Chile a revenit şi a egalat la capătul primei jumătăţi de oră prin Alexis Sanchez, iar apoi oamenii lui Sampaoli s-au dovedit echipa mai bună de-a lungul multor momente din repriza secundă a timpului regulamentar.

Mauricio Pinilla (intrat în locul lui Arturo Vidal) a fost doar la câţiva centimetri de a deveni eroul echipei, când şutul său din ultimele minute ale prelungirilor a lovit bara transversală, dar în cele din urmă atacantul lui Cagliari s-a aflat pe lista jucătorilor care au ratat de la 11 metri, brazilienii reuşind în final să obţină calificarea cu scorul general de 4-3. Sanchez şi Jara au fost ceilalţi jucători care au ratat, însă selecţionerul Jorge Sampaoli nu a avut decât cuvinte de laudă pentru formaţia sa: „Ne-am dorit să câştigăm meciul înainte de loviturile de departajare. Nu ştiu dacă Brazilia va câştiga acest Campionat Mondial. Nu cred în victorii morale, nu contează la absolut nimic. La acest turneu final Chile a demonstrat că poate să joace de la egal la egal cu echipe de cel mai înalt nivel, precum Spania, Olanda, Brazilia, dar din păcate acesta este fotbalul. Le-am spus jucătorilor să lupte, să fie curajoşi şi să încerce să sfideze istoria. Privind în perspectivă, trebuie să continuăm pe acest drum. Am avut jucători care şi-au riscat sănătatea pentru echipa naţională, aşadar nu le pot cere mai mult şi sunt foarte mandru de toată echipa.” – precizează selecţionerul reprezentativei statului Chile, Jorge Sampaoli.

» Chile

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania

Toni Kroos a reuşit cea mai rapidă dublă din istoria Campionatului Mondial de Fotbal Recorduri şi curiozităţi după Brazilia – Germania 1-7
Rezultatul neaşteptat al meciului Brazilia - Germania din semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a stabilit o serie de noi recorduri ale competiţiei.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei