James Rodriguez: „Columbia va pune în dificultate Brazilia”

Columbianul James Rodriguez se arată încrezător înainte de meciul contra Braziliei din faza sferturilor de finală ale Campionatului Mondial

Articol scris de Răzvan Mitacu
30 iunie 2014

James Rodriguez

James Rodriguez, unul dintre cei mai în formă jucători de la Campionatul Mondial 2014, consideră că reprezentativa statului Columbia poate să fie un adversar „periculos” pentru Brazilia în duelul de vineri contând pentru faza sferturilor de finală ale competiţiei. Columbia a reuşit să obţină a patra victorie consecutivă la Campionatul Mondial odată cu succesul, scor 2-0, înregistrat cu Uruguay pe stadionul Maracana, graţie căruia oamenii lui Jose Pekerman şi-au asigurat prezenţa în următoarea rundă.

Iar Rodriguez, jucătorul în vârstă de 22 de ani al celor de la AS Monaco, şi-a continuat forma excelentă demonstrată de-a lungul turneului final, marcând un gol care poate candida la cea mai frumoasă reuşită a competiţiei, înainte de a-şi trece în cont o dublă în debutul reprizei secunde. Columbienii vor trebui acum să înfunte Brazilia, considerată de mulţi ca principala favorită la câştigarea turneului, deşi jucătorii antrenaţi de Luiz Felipe Scolari au avut nevoie de prelungiri şi lovituri de departajare pentru a obţine calificarea în detrimentul unei impresionante naţionale a statului Chile.

La finalul victoriei cu Uruguay, Rodriguez a declarat: „Desigur, am studiat pe Brazilia foarte atent, au jucători extraordinari şi practică un fotbal foarte bun, dar şi ei vor trebui să ne studieze atent pe noi. Pentru echipa noastră nu există presiune, însă avem la rândul nostru jucători buni, putem fi periculoşi şi putem pune în dificultate Brazilia. Va fi un meci foarte frumos.” – afirmă extrema celor de la AS Monaco.

Rodriguez rămâne modest după evoluţiile excelente de până acum şi afirmă: „Îmi doresc doar să îmi pot ajuta cât mai bine echipa. Joc la un nivel bun, dar cel mai important lucru este că echipa înscrie goluri şi acest aspect mă face foarte mulţumit.”

Selecţionerul Columbiei, Jose Pekerman, precizează că dificultăţile întâmpinate de Brazilia în meciul cu Chile s-ar putea dovedi benefice pentru gazde pe termen lung: „Odată ce ai depăşit momente dificile precum a reuşit Brazilia întotdeauna nivelul de încredere devine mult mai mare. Cunoaştem foarte bine potenţialul pe care îl are Brazilia şi cu siguranţă va fi un meci extraordinar. Se întâlnesc două echipe naţionale care interpretează fotbalul în acelaşi fel, iar noi ne dorim să valorificăm momentul bun pe care îl traversăm.”

Jucători

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania

Toni Kroos a reuşit cea mai rapidă dublă din istoria Campionatului Mondial de Fotbal Recorduri şi curiozităţi după Brazilia – Germania 1-7
Rezultatul neaşteptat al meciului Brazilia - Germania din semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a stabilit o serie de noi recorduri ale competiţiei.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei