Italienii, regii paselor în prima fază a grupelor la Campionatul Mondial 2014

Daniele de Rossi şi Andrea Pirlo sunt singurii jucători care au completat mai mult de 100 de pase în prima fază a grupelor Mondialului din Brazilia.

Articol scris de David Petre
18 iunie 2014

Daniele de Rossi, autorul celor mai multe pase corecte în prima fază a grupelor CM 2014

Procentajul paselor reuşite de Italia în meciul cu Anglia, 93%, este cel mai mare înregistrat la Campionatul Mondial de Fotbal de la ediţia 1966 încoace. Nu este de mirare că primele două poziţii într-un top al paselor completate în meciurile din prima fază a grupelor Turneului Final din 2014 sunt ocupate de doi italieni: Daniele de Rossi a pasat corect de 105 ori, iar colegul său Andrea Pirlo de 103. Argentinianul Javier Mascherano ocupă poziţia a treia cu 89 de pase completate, urmat de nigerianul Ogenyi Onazi şi belgianul Daniel van Buyten cu câte 83.

În topul distanţelor parcurse într-un meci se evidenţiază algerianul Saphir Taider (12735) şi americanul Michael Bradley (12730). Alături de aceştia, alţi 25 de jucători au alergat mai mult de 11km în meciurile din faza grupelor, cei mai mulţi în meciurile RusiaCoreea de Sud (6), respectiv GhanaSUA (5).

Tim HowardJurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia
Selecţionerul Jurgen Klinsmann a lăudat intervenţiile decisive ale portarului Tim Howard în meciul din optimi dintre SUA şi Belgia

Romelu Lukaku, BelgiaBelgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale
Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială

Fabio CapelloFabio Capello îşi doreşte să continue la naţionala Rusiei
Italianul Fabio Capello intenţionează să rămână la echipa naţională a Rusiei în ciuda eliminării din faza grupelor la Campionatul Mondial

Jucătorii Algeriei sărbătoresc calificarea istorică în optimile de finală ale Campionatului Mondial de FotbalAlgeria – Rusia 1-1. Calificare istorică pentru algerieni în optimile Campionatului Mondial de Fotbal
Algeria a obţinut în faţa Rusiei remiza de care avea nevoie pentru a termina pe locul 2 al Grupei H a Campionatului Mondial din Brazilia

Jan VertonghenCoreea de Sud – Belgia 0-1. Belgienii câştigă grupa cu maximum de puncte
Belgia s-a impus cu 1-0 în faţa Coreei de Sud în ultimul meci din grupa H şi va întâlni SUA în optimile de finală ale Campionatului Mondial

Muller urmează să înscrie unicul gol al partideiSUA – Germania 0-1. Integritate germană
Meciul SUA - Germania din grupa G a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a înlăturat orice suspiciune cu privire la o eventuală înţelegere.