Italia – Uruguay 0-1. Diego Godin aduce calificarea pentru sudamericani

Un gol marcat de Diego Godin cu zece minute înainte de final a adus calificarea pentru Uruguay în optimile Campionatului Mondial din Brazilia

Articol scris de Răzvan Mitacu
24 iunie 2014

Italia - Uruguay 0-1

Italia şi Uruguay s-au întâlnit pe stadionul Joao Claudio de Vasconcelos Machado din Natal într-un meci decisiv din grupa D a Campionatului Mondial 2014. Sudamericanii aveau neapărată nevoie de victorie pentru a obţine calificarea în faza optimilor de finală, în timp ce pentru ‘squadra azzurra’ şi un rezultat de egalitate era suficient având în vederea golaverajul mai bun.

Pentru a încerca să evite o ieşire prematură de la turneul final din Brazilia, selecţionerul italian Cesare Prandelli a schimbat atât sistemul, cât şi o parte dintre jucătorii care au pierdut confruntarea precedentă, cu reprezentativa statului Costa Rica (1-0). Italia a evoluat astfel într-un sistem 3-5-2, cu o linie defensivă formată din Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci şi Giorgio Chiellini în faţa căpitanului Gianluigi Buffon, cinci jucători la mijloc, Mattia De Sciglio şi Matteo Darmian pe cele două benzi, Marco Verratti, Claudio Marchisio şi Andrea Pirlo în centru, iar în atac un inedit cuplul alcătuit din Mario Balotelli şi Ciro Immobile.

De partea cealaltă, selecţionerul Oscar Tabarez a confirmat sistemul 4-3-1-2, dar a trebuit să renunţe la Diego Lugano, înlocuit de Gimenez. Compartimentul ofeniv a fost reprezentat de Edinson Cavani şi Luis Suarez, cu Nicolas Lodeiro aflat în spatele lor.

Importanţa mizei şi-a pus amprenta asupra desfăşurării jocului, cu o echipă a Italiei preocupată mai întâi să nu ofere nicio oportunitate adversarului şi să menţină o posesie prin care să tempereze orice intenţii ofensive ale sudamericanilor. Andrea Pirlo a încercat o nouă execuţie decisivă din lovitură liberă, însă şutul său de la mare distanţă a fost respins în corner de Fernando Muslera. Ciro Immobile, golgheterul campionatului italian din ultimul sezon, a avut la rândul său o bună şansă în minutul 29, când centrarea lui De Sciglio l-a gasit într-o poziţie optimă la marginea careului, dar finalizarea acestuia a fost imprecisă. Unica şansă din prima repriză a sudamericanilor s-a consemnat în minutul 33, când Buffon a intervenit salvator în două situaţii, mai întăi la pătrunderea lui Suarez şi apoi la reluarea lui Lodeiro, o fază care a declanşat protestele vehemente ale italienilor, deoarece Uruguay a continuat jocul deşi Balotelli rămăsese întins pe gazon după un duel cu Caceres.

Mult mai spectaculoasă a fost repriza secundă a confruntării din Natal, începută de Prandelli prin înlocuirea lui Balotelli cu Marco Parolo. Cel mai important moment al meciului a avut loc după primul sfert de oră, la o intrare a lui Marchisio asupra lui Rios, care a fost sancţionată de centralul Rodriguez direct cu cartonaş roşu, iar Italia rămânea în inferioritate numerică. Sudamericanii au pus imediat o presiune constantă la poarta lui Buffon, iar experimentatul portar italian şi-a salvat iniţial echipa în minutul 66 după o pătrundere centrală încheiată cu şutul lui Suarez, care mai apoi a fost pentru a treia oară în carieră protagonistul unui gest la limita inconştientului, fără ca arbutrul mexican să vadă nici măcar urmele de pe umărul lui Chiellini. Pentru Italia dezastrul a fost completat cu zece minute înainte de final, la capătul unui corner finalizat de Diego Godin cu o lovitură de cap perfectă. În inferioritate numerică şi cu puţin timp rămas de jucat, oamenii lui Prandelli nu au mai reuşit să revină în meci, în ciuda unor tentative disperate de a restabili egalitatea.

Uruguay se impue astfel cu 1-0 şi continuă alături de Costa Rica în faza optimilor de finală ale Campionatului Mondial, în timp ce Italia şi Anglia părăsesc un turneu final din Brazilia care nu pare a fi favorabil echipelor din Europa.

Italia: Gianluigi Buffon, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Andrea Barzagli, Claudio Marchisio, Marco Verratti (75′ Thiago Motta), Andrea Pirlo, Mattia De Sciglio, Matteo Darmian, Ciro Immobile (71′ Antonio Cassano), Mario Balotelli (46′ Marco Parolo)

Uruguay: Fernando Muslera, Martin Caceres, Jose Gimenez, Diego Godin, Alvaro Pereira (63′ Cristian Stuani), Egidio Arevalo, Alvaro Gonzalez, Cristian Rodriguez (78′ Gaston Ramirez), Nicolas Lodeiro (46′ Maximiliano Pereira), Luis Suarez, Edinson Cavani

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Lorris, neputincios la golul marcat de HummelsFranţa – Germania 0-1. Revenirea la tradiţia germană
Prin victoria de astăzi de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 Germania devina prima ţară calificată în semifinale de 4 ori consecutiv.