Italia – Costa Rica 0-1. Costaricanii obţin calificarea în optimi

Costa Rica învinge Italia cu 1-0 şi îşi asigură un loc în faza optimilor de finala la Campionatul Mondial din Brazilia

Articol scris de Răzvan Mitacu
20 iunie 2014

Italia - Costa Rica 0-1

După succesul înregistrat în meciul de debut, contra Angliei, Italia s-a prezentat pe stadionul Itaipava Arena Pernambuco în căutarea unei confirmări cu reprezentativa statului Costa Rica, echipa antrenată de Jorge Luis Pinto, care la rândul său venea după o victorie importantă, 3-1 cu Uruguay. Însă în doar şase zile Italia lui Prandelli suferă o schimbare radicală şi transformă entuziasmul victoriei cu Anglia în dezamăgirea unui eşec dificil de prevăzut.

Cele două naţionale s-au înfruntat pentru prima dată la un turneu final de Campionat Mondial, iar ‘squadra azzurra’ s-a putut baza pe căpitanul Gianluigi Buffon, după ce portarul lui Juventus a absentat la confruntarea cu Anglia. Selecţionerul Cesare Prandelli a decis să efectueze două modificări în alcătuirea defensivei, astfel că Gabriel Paletta a ieşit din formula de start, Giorgio Chiellini a revenit în centrul defensivei, unde a evoluat alături de Andrea Barzagli, în timp ce Ignazio Abate a fost titularizat pe banda dreaptă, iar Matteo Darmian, una dintre revelaţiile primei partide, a fost mutat pe partea stângă.

Cesare Prandelli anticipase că duelul cu Costa Rica avea să fie cel mai dificil pentru formaţia sa, iar desfăşurarea evenimentelor din prima repriză au confirmat declaraţiile sale. Oamenii lui Jorge Luis Pinto au reuşit în multe momente nu doar să se ridice la nivelul mult mai titratului adversar, ci inclusv să pună presiune pe careul italian. Singurele momente pozitive din jocul formaţiei europene au fost aduse de Andrea Pirlo, care a creat două oportunităţi importante pentru Mario Balotelli, dar atacantul celor de la AC Milan a ratat cu nonşalanţă în ambele situaţii, din poziţii ideale, mai întăi singur în faţa portarului Keylor Navas (minutul 32), apoi cu o execuţie centrală de la marginea careului (minutul 34). Finalul de repriză a adus un moment controversat după eroarea lui Chiellini şi pătrunderea centrală a lui Campbell care a părut să fie faultat de fundaşul italian în interiorul careului. Centralul Enrique Osses a lăsat jocul să continue, iar surpriza s-a conturat în cele din urmă când centrarea lui Campbell l-a găsit complet nemarcat pe Ruiz, a cărui finalizare cu capul nu i-a lăsat şanse lui Buffon.

Costa Rica începea astfel repriza secundă în avantaj, iar Italia răspundea prin introducerea lui Antonio Cassano în locul lui Thiago Motta. Lorenzo Insigne îi lua locul lui Antonio Candreva, dar fără un impact important asupra jocului. Un şut de la distanţa al lui Darmian şi o lovitură liberă a lui Pirlo, ambele execuţii respinse de portarul costarican au fost singurele ocazii pe care ‘squadra azzurra’ a fost capabilă să le construiască. Numeroase poziţii de offside (11) în care au fost surprinşi jucătorii italieni şi o posesie mult mai puţin eficientă spre deosebire de meciul cu Anglia au făcut ca oamenii lui Prandelli să nu lase în niciun moment impresia că pot reveni în meci. Mai mult, costaricanii ar fi putut majora diferenţa în cel puţin două rânduri, la capătul unor acţiuni de contraatac purtate în viteză prin Campbell şi nou intratul Urena.

Scor final 1-0 şi Costa Rica completează surpriza din partida cu Uruguay, încununând astfel parcursul la Campionatul Mondial cu o calificare în faza optimilor de finală. Italia urmează să îşi decidă soarta în ultima rundă a grupei D, prin duelul direct cu Uruguay, în timp ce Anglia nu mai păstrează nici măcar şanse teoretic de calificare.

Italia: Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini, Andrea Barzagli, Ignazio Abate, Matteo Darmian, Daniele De Rossi, Claudio Marchisio (69′ Alessio Cerci), Thiago Motta (46′ Antonio Cassano), Antonio Candreva (57′ Lorenzo Insigne), Andrea Pirlo, Mario Balotelli

Costa Rica: Keylor Navas, Geancarlo Gonzalez, Junior Diaz, Cristian Gamboa, Michael Umana, Oscar Duarte, Yeltsin Tejeda (68′ Jose Miguel Cubero), Christian Bolanos, Bryan Ruiz (81′ Randall Brenes), Celso Borges, Joel Campbell (74′ Marco Urena)

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Tim KrulTim Krul: „Un vis devenit realitate”
Portarul Tim Krul a avut două intervenţii decisive la loviturile de departajare şi a adus calificarea Olandei în semifinalele Campionatului Mondial

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Jorge Luis Pinto, selecţioner Costa RicaSelecţionerul Costa Ricăi, influenţat de şcoala olandeză de fotbal
Pe vremea când era student, Jorge Luis Pinto obişnuia să asiste la antrenamentele conduse de Rinus Michels, cel care avea să aducă singurul titlu important pentru Olanda.