Hitzfeld: „Un final de vis la primul meci de la Campionatul Mondial”

Selecţionerul Elveţiei, Ottmar Hitzfeld, a comentat succesul obţinut în extremis de echipa sa la meciul de debut cu Ecuador

Articol scris de Răzvan Mitacu
16 iunie 2014

Ottmar Hitzfeld, Elveţia

Antrenorul Ottmar Hitzfeld a caracterizat meciul cu Ecuador ca având „un final de vis”, după ce golul din ultimul minut marcat de Haris Seferovic a adus o victorie extrem de importantă pentru Elveţia (scor 2-1), în primul meci din grupa E a Campionatului Mondial.

Reuşita lui Seferovic a completat o revenire spectaculoasă din partea elveţienilor, după ce Admer Mehmidi a adus egalarea în minutul 48, la doar 121 de secunde în urma intrarării sale pe teren odată cu începutul reprizei secunde. Enner Valencia a fost cel care a deschis scorul pentru Ecuador aproape de jumătatea primei parţi, ceea ce a reprezentat al cincilea său gol în meciuri consecutive la nivel internaţional. Succesul a fost primul al Elveţiei în faţa unui adversar din America de Sud din patru partide disputate la turnee finale de Campionat Mondial, iar importanţa victoriei a fost ilustrată cel mai bine prin bucuria lui Hitzfeld de la finalul partidei:

„A fost un final de vis al unui meci care pentru noi este fundamental, foarte important inclusiv pentru moralul şi încrederea echipei” – a declarat antrenorul german în vârstă de 68 de ani, care însă nu uită de experienţa din 2010, când Elveţia a învins la meciul său de debut pe Spania (naţionala care avea să câştige în cele din urmă trofeul), în timp ce formaţia sa nu a putut depăşi atunci faza grupelor: „Această victorie ne va oferi o forţă suplimentară pentru următoarele două meciuri şi sunt sigur că nu vom mai repeta greşelile din trecut.”

Golul decisiv al lui Seferovic a venit după o deposedare excelentă a lui Valon Behrami în interiorul propriului careu şi o acţiune de contraatac finalizată graţie unei decizii inspirate a centralului Ravshan Irmatov, care a lăsat legea avantajului în ciuda unui fault dur la mijlocul terenului. Faza a continuat cu centrarea lui Ricardo Rodriguez către Seferovic şi reuşita din minutul 93 care a adus toate cele trei puncte pentru Elveţia la capătul unui deznodământ dramatic: „A fost cu adevărat o acţiune de contraatac încântătoare. Am reacţionat din instinct şi am ştiut cum să profităm de greşeala jucătorilor ecuadorieni. Este minunat să câştigăm în ultimul minut, ne oferă energii pozitive suplimentare şi un moral mult mai bun.” – concluzionează Ottmar Hitzfeld.

Ottmar HitzfeldOttmar Hitzfeld se retrage din activitate după eliminarea Elveţiei de la Campionatul Mondial
Experimentatul antrenor german, Ottmar Hitzfeld, se retrage din activitate la capătul parcursului de la Campionatul Mondial cu Elveţia

Golul lui Angel di Maria a decis meciul Argentina - Elveţia din optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2014Argentina – Elveţia 1-0 (după prelungiri). Messi şi Angel di Maria cuceresc fortăreaţa elveţiană
Un gol marcat de Angel di Maria în minutul 118 din pasa lui Messi aduce calificarea Argentinei în sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2014 în dauna Elveţiei.

Ottmar Hitzfeld, ElveţiaArgentina – Elveţia: Hitzfeld, pregătit să îl blocheze pe Messi
Ottmar Hitzfeld spune că a pregătit bine meciul Argentina - Elveţia, care ar putea fi ultimul din cariera sa de antrenor de fotbal.

Ottmar Hitzfeld,  Xherdan ShaqiriHitzfeld: „Cu Argentina nu avem nimic de pierdut”
Antrenorul Elveţiei, Ottmar Hitzfeld, s-a arătat încântat de calificarea în optimile de finală, unde echipa sa va înfrunta Argentina

Drmic şi Shaqiri s-au distrat cu apărarea Hondurasului în meciul câştigat de Elveţia cu 3-0Honduras – Elveţia 0-3. De trei ori „ura” pentru Shaqiri
Xherdan Shaqiri a reuşit un hat-trick prin care Elveţia a învins Hondurasul în meciul de închidere al Grupei E a Campionatului Mondial 2014. Europenii merg mai departe.

Christian Noboa (Ecuador), Paul Pogba (Franţa)Ecuador – Franţa 0-0. Franţa încheie pe primul loc în grupă şi ajută Elveţia
Franţa merge în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2014, în timp ce Ecuador este eliminată după ultimul meci din grupa E