Hitzfeld: „Cu Argentina nu avem nimic de pierdut”

Antrenorul Elveţiei, Ottmar Hitzfeld, s-a arătat încântat de calificarea în optimile de finală, unde echipa sa va înfrunta Argentina

Articol scris de Răzvan Mitacu
26 iunie 2014

Ottmar Hitzfeld,  Xherdan Shaqiri

Ottmar Hitzfeld, Xherdan Shaqiri

Ottmar Hitzfeld afirmă că Elveţia se va bucura de duelul cu Argentina din faza optimilor de finală ale Campionatului Mondial 2014, deoarece nu are nimic de pierdut.

Elveţienii s-au impus cu Honduras (scor 3-0) la Manaus, în cursul zilei de ieri, după ce Xherdan Shaqiri a reuşit un hat-trick impresionant, care s-a dovedit decisiv în clasarea pe locul secund al grupei E. Experimentatul antrenor Ottmar Hitzfeld consideră că echipa sa poate acum să privească fără teamă la dificila confruntare cu Argentina din optimi, programată a se disputa marţi, în Sao Paulo. După ce a învins Ecuador cu scorul de 2-1 în primul meci de la Campionatul Mondial, Elveţia a pierdut categoric cu Franţa (5-2), dar a revenit imediat şi a obţinut o victorie meritată în partida de pe Arena Amazonia: „Ca antrenor, după ce pierzi 5-2 cu Franţa ştii ca este important să rămâi calm” – a declarat Hitzfeld pentru site-ul oficial FIFA.

„Am reuşit să valorificăm cât mai bine punctele noastre forte. Xherdan Shaqiri este un fotbalist care poate face diferenţa, deoarece are capacitatea de a decide meciuri de unul singur. Chiar şi împotriva Franţei a evoluat foarte bine. I-am acordat rolul numărului 10 şi a fost decizia corectă. Noi nu avem absolut nimic de pierdut, aşadar lucrurile nu pot fi decât pozitive pentru noi. – continuă Hitzfeld, întrebat despre meciul cu Argentina.

Shaqiri, care a marcat două goluri în prima repriză, pentru ca apoi să îşi completeze tripla cu 19 minute înainte de finalul meciului, s-a arătat încântat de contribuţia sa şi precizează că orice se poate întâmpla în fazele eliminatorii: „Reprezintă cu siguranţă o performanţă importantă să marchezi trei goluri într-un meci de Campionat Mondial” – afirmă Shaqiri – „Dar lucrul cel mai important este că am evoluat împreună, ca o echipă. Acum vom vedea ce se va întâmpla, dar suntem calificaţi în optimile de finală şi ne vom juca şansa până la capăt.”

Jucători

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Ottmar HitzfeldOttmar Hitzfeld se retrage din activitate după eliminarea Elveţiei de la Campionatul Mondial
Experimentatul antrenor german, Ottmar Hitzfeld, se retrage din activitate la capătul parcursului de la Campionatul Mondial cu Elveţia