Hazard: „Putem învinge Argentina dacă îl blocăm pe Messi”

Eden Hazard îl indică pe Lionel Messi ca principalul pericol pentru Belgia în meciul cu Argentina din sferturile de finala ale Campionatului Mondial

Articol scris de Răzvan Mitacu
3 iulie 2014

Eden Hazard

Eden Hazard

Eden Hazard afirmă că pentru Belgia cheia succesului cu Argentina este blocarea cât mai eficientă a lui Lionel Messi şi consideră că echipa sa poate obţine un rezultat istoric în faţa celui mai important meci din carieră pentru mulţi jucători.

Belgia a învins SUA în optimile de finală şi are acum o misiune extrem de dificilă contra Argentinei, dar Hazard se arată încântat de confruntarea cu Messi, care a fost cel mai important om al sudamericanilor la Campionatul Mondial. Jucătorul lui Chelsea ştie că există şi alte pericole în reprezentativa argentiniană, dar precizează că Belgia trebuie să pună în aplicare un joc colectiv perfect pentru a-l bloca pe atacantul celor de la Barcelona: „Ştim că cel mai bun jucător din lume se va afla în tabăra lor, însă nu ne temem.” – afirmă Hazard – „Putem câştiga. Argentina s-a descurcat foarte bine până acum, dar mai ales au un jucător imens care poate să facă diferenţa la orice meci. Dacă îl vom putea opri atunci avem o şansă, deşi nu va fi uşor. În ceea ce mă priveşte el este cel mai bun din lume. Nu ştiu cum îl vom putea opri, dar vom viziona înregistrări video şi vom încerca să facem un joc colectiv fără greşeală. Argentina îl are de asemenea pe Angel di Maria, dar Messi face diferenţa. Nu am jucat împotriva lui până acum, dar odată ce am intrat pe teren nu mă mai interesează numele adversarului, voi încerca să dau totul pentru a obţine victoria.”

Hazard a acumulat experienţă la cel mai înalt nivel de-a lungul perioadei petrecute la Chelsea, dar recunoaşte că şi pentru el meciul cu Argentina reprezintă poate cel mai important moment al carierei. Jucătorul în vârstă de 23 de ani rămâne calm şi afirmă că Belgia are potenţialul de a egala cea mai bună performanţă din istorie la un Campionat Mondial, prezenţa în faza semifinalelor turneului din 1986: „Toată echipa este liniştită.” – declară Hazard – „Presiunea nu este pe noi, aşadar vom juca exact precum la antrenamente. Ştim că Argentina este un nume mare în fotbal şi putem intra în istorie în cazul unei victorii. Evoluăm împotriva celor mai buni jucători din lume în Champions League când înfruntăm Barcelona sau Real Madrid, iar acum este acelaşi lucru. Este un meci important, poate cel mai important din cariera mea şi sper să putem continua la Campionatul Mondial.”

» Belgia

Jucători

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Vincent Kompany,  căpitanul unei generaţii de excepţieCampionatul Mondial de Fotbal 2014: Belgia şi reinventarea sa fotbalistică
Belgia a reuşit ca, după mai bine de 12 ani de rezultate modeste, să devină una din selecţionatele interesante ale turneului final din Brazilia.