Grecia – Coasta de Fildeş 2-1. Elenii se califică în optimile de finală de la Cupa Mondială

Penalty-ul transformat în prelungiri de Giorgios Samaras o califică pe Grecia în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia 2014

Articol scris de Florin Codreanu
25 iunie 2014

Bucuria grecilor din finalul jocului contra ivorienilor

Grecia, echipa care a smuls fotbalul din înţelegerea care îi dădea sens, echipa care a câştigat titlul european în 2004 fără să câştige un fan în plus, echipa care a interzis României visul brazilian, s-a calificat pentru prima dată în istoria sa în optimile de finală ale Cupei Mondiale după ce a învins Coasta de Fildeş cu 2-1. Tehnica de rezistenţă şi pragmatismul elenilor a dat roade şi în faţa ivorienilor, iar penalty-ul din minutul 94 transformat de Georgios Samaras a pus capăt „generaţiei de aur” a elefanţilor continuând totodată tabloul ireal al ghinionului pe care această ţară îl suportă de câţiva ani la turneele finale.

Naţionala lui Fernando Santos n-a impresionat în niciun meci din grupă, dar obţine o calificare muncită şi autentică. Nu de puţine ori elenii au fost acuzaţi în ultimii ani că au găsit antidotul la fotbal. Reţeta lui Santos n-a modificat prea mult reţeta lui Rehagel din 2004, iar Grecia pare să rămână aceeaşi echipă obositoare şi lipsită de calitate care distruge spiritul jocului şi contruieste un singur detaliu semnificativ: acea stare de incertitudine şi frustrare care blochează adversarul şi îl conduce, hipnotizat, spre momentul fatal. Actuala naţională a Greciei rămâne mai degrabă victoria unei contestaţii cinice şi abia apoi o echipă de fotbal care are ceva pozitiv de spus. Portughezul de pe banca elenilor şi-a făcut însă bine treaba şi a întins o capcană africanilor: i-a invitat să intre în acea luptă surdă şi rigidă a duelurilor fizice, acolo unde grecii vin mereu cu ceva în plus. Cu o defensivă ordonată de patru fundaşi masivi şi bine coordonaţi, cu alţi trei mijlocaşi centrali foarte disciplinaţi tactic şi cu veteranul Katsouranis care a făcut bine faza defensivă, Grecia a mizat doar pe mobilitatea şi inteligenţa experimentaţilor Salpingidis şi Samaras. Sabri Lamouchi n-a găsit antitodul la această violenţă proletară propusă de Grecia asupra normelor artistice în vigoare ale fotbalului mondial. 4-3-3-ul sau a fost blocat undeva între regula primitivă şi devastatoare cu care Grecia s-a apărat şi neputinţa oamenilor săi din atac.

Grecia – Coasta de Fildeş n-a fost nici pe departe un meci spectaculos. Ba chiar din contră, a fost un meci anost şi neplăcut. În primele 25 de minute n-am putut consemna nicio acţiune notabilă a vreuneia dintre cele două echipe. În schimb, Grecia l-a pierdut pe cel mai bun om al ei la acest turneu final, Panagiotis Kone, accidentat şi înlocuit cu Samaris. Mai mult, portarul Karnezis n-a mai putut continua nici el din minutul 24, iar Fernando Santos l-a trimis în poartă pe goalkeeperul de la PAOK Salonik, Glykos. Fundaşul stânga Holebas a ratat cea mai importantă şansă a primei părţi, şutul sau de la marginea careului de 16 metri lovind transversala porţii lui Barry. Cu două minute înainte de pauză, Andreas Samaris, mijlocaşul în vârstă de 25 de ani al lui Olympiacos a marcat primul sau gol la echipa naţională. Acesta a recuperat o minge în jumătatea adversă, a combinat cu Samaras şi l-a învins pe portarul africanilor: 1-0 pentru Grecia la pauză, rezultat cu care elenii erau calificaţi.

La reluare, Lazaros Christodoupoulos, înlocuitorul suspendatului Karagounis, a avut primele două şanse ale reprizei. Mai întâi a fost blocat în minutul 47 de Toure, pentru ca zece minute mai târziu să dribleze elegant doi fundaşi ivorieni şi să şuteze cu exteriorul pe lângă poarta lui Barry Copa. Sabri Lamouchi reacţionează după 60 de minute şi renunţă la Cheickh Tiote pentru a-l introduce în atac pe Wilfried Bony. Schimbarea inspirată a tehnicianului născut la Lyon avea să modifice rezultatul de pe tabela de marcaj, întrucât Bony, după o acţiune în care Salomon Kalou a avut o contribuţie importantă, a înscris şi a egalat situaţia la unu. La acest rezultat, Coasta de Fildeş era echipa calificată în optimile de finală ale turneului final. Destinul grecilor nu putea fi însă de acord cu acest deznodământ.

În prelungirile jocului, Georgios Samaras cade în careu, iar centralul partidei dictează lovitură de la unsprezece metri pentru greci. Ivorienii se prăbuşesc pe teren, portarul Barry îl ameninţă de la distanţă pe Samaras că-i va apăra lovitura de pedeapsă, dar atacantul care a înscris peste 50 de goluri în tricoul lui Celtic a executat perfect şi a calificat Grecia în optimile de finală ale turneului final.

Keylor Navas primeşte o răsplată meritată după prestaţia din meciul Costa Rica - Grecia 1-1Costa Rica – Grecia 1-1 (5-3). Dreptatea fotbalului
În inferioritate numerică aproape o oră, Costa Rica a dus până la penalty-uri meciul cu Grecia şi a obţinut calificarea în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Sabri LamouchiSabri Lamouchi părăseşte naţionala Coastei de Fildeş
Francezul Sabri Lamouchi nu va mai continua pe banca tehnică a Coastei de Fildeş după eliminarea prematură de la Campionatul Mondial din Brazilia

Bucuria grecilor din finalul jocului contra ivorienilorGrecia – Coasta de Fildeş 2-1. Elenii se califică în optimile de finală de la Cupa Mondială

Gervinho si colegii sai in meciul cu JaponiaScandal în Coasta de Fildeş după ce preşedintele ţării a mărit prima de calificare a „elefanţilor”
Preşedintele Alassane Ouattara şi-a atras o mulţime de contestatari in Coasta de Fildeş după ce a anunţat că măreşte prima de calificare în optimi a ivorienilor

Yaya Toure, Coasta de FildesFraţii Yaya şi Kolo Toure părăsesc Cupa Mondială dupa ce fratele lor a decedat in Anglia
Veste şocantă pentru fraţii Kolo si Yaya Toure, care au fost inştiinţati in cantonamentul echipei reprezentative că fratele lor, Ibrahim, a decedat la numai 28 de ani

Giorgios Samaras în duel cu Yoshito OkuboJaponia – Grecia 0-0. Un nou meci greu digerabil
Japonia - Grecia, din grupa C a Campionatului Mondial de Fotbal 2014, a fost o nouă pledoarie negativă la adresa fotbalului.