Golul lui Clint Dempsey în topul celor mai rapide cinci reuşite din istoria Cupei Mondiale

Clint Dempsey (SUA) a marcat cel mai rapid gol de la Cupa Mondială din Brazilia 2014 şi unul dintre cele mai rapide cinci goluri din istoria turneelor finale

Articol scris de Florin Codreanu
17 iunie 2014

Clint Dempsey, SUA

Statele Unite au surprins Ghana şi au obţinut o victorie uriaşă în economia grupei G. Primul gol al partidei a fost marcat în secunda 29 de americanul Clint Dempsey, un gol care a intrat în istoria Cupei Mondiale şi a devenit totodată cel mai rapid gol de la această ediţie a turneului final din Brazilia. În acelaşi timp însă, jucătorul american a marcat unul dintre cele mai rapide cinci goluri din istoria turneelor finale, la capătul unei acţiuni personale în care l-a depăşit pe Boye şi l-a învins elegant pe Kwarasey.

Golul marcat de Clint Dempsey îşi face loc în topul celor mai rapide cinci goluri marcate la Cupa Mondială, reuşita americanului fiind devansată în acest moment de golurile marcate de Hakan Sukur pentru Turcia în secunda 11 (Cupa Mondială din 2002), Vaclav Masek pentru Cehoslovacia în secunda 15 (Cupa Mondială din 1962), Ernst Lehner pentru Germania în secunda 25 (Cupa Mondială din 1934) şi Bryan Robson pentru Anglia în secunda 28 (Cupa Mondială din 1982).

Clint Dempsey are 31 de ani, s-a născut la Nacogdoches în Texas şi este unul dintre cei mai experimentaţi jucători din lotul Statelor Unite ale Americii. Jucătorul care aparţine de Seattle Sounders şi care în 2014 a fost împrumutat la Fulham (pentru care a mai jucat între 2007 şi 2012) are 106 selecţii în reprezentativa americană pentru care a înscris de 38 de ori. La Cupa Mondială din Brazilia 2014, Clint Dempsey este căpitanul echipei Statelor Unite ale Americii.

» Ghana

» SUA

Jucători

Tim HowardJurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia
Selecţionerul Jurgen Klinsmann a lăudat intervenţiile decisive ale portarului Tim Howard în meciul din optimi dintre SUA şi Belgia

Romelu Lukaku, BelgiaBelgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale
Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială

Muller urmează să înscrie unicul gol al partideiSUA – Germania 0-1. Integritate germană
Meciul SUA - Germania din grupa G a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a înlăturat orice suspiciune cu privire la o eventuală înţelegere.

Cristiano Ronaldo dezamagit de ratarea calificarii Portugalia – Ghana 2-1. Cristiano Ronaldo şi colegii săi părăsesc Cupa Mondială din Brazilia
În ciuda victoriei obţinute în faţa Ghanei (scor 2-1) în ultimul meci din grupă, Portugalia părăseşte turneul final din Brazilia încă din faza grupelor

Boateng şi Muntari în meciul împotriva GermanieiPrince Boateng şi Muntari, excluşi din lotul Ghanei
Pentru cei doi jucători ghanezi Campionatul Mondial de Fotbal s-a încheiat, actele de indisciplină ducând la excluderea lor.

SUA şi Germania se pot califica împreună în cazul unei remizeCalculele Grupei Morţii de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014
FIFA ar putea recurge la ultimul criteriu de departajare, tragerea la sorţi, pentru a alege între Germania şi Ghana echipa calificată în optimile de finală.