Ghana în istoria Cupei Mondiale la Fotbal

Participări ale naţionalei Ghanei la Campionatul Mondial de Fotbal, înaintea ediţiei găzduite de Brazilia în 2014

Articol scris de Florin Codreanu
1 aprilie 2014

Golul marcat de Gyan contra Statelor Unite a calificat Ghana în sferturile Campionatului Mondial 2010

În acest moment, Ghana este considerată cea mai puternică formaţie dintre reprezentantele Africii la Cupa Mondială din 2014. „Black stars” nu au însa un palmares foarte bogat la turneele finale disputate de-al ungul anilor. Practic, prezenţa în Brazilia este doar a treia ca număr, după ce ghanezii au debutat la Cupa Mondială din Germania 2006 şi au luat parte şi la Mondialul African din 2010, unde au obţinut de altfel şi cea mai mare performanţă din istoria lor.

Până în 2006, naţionala Ghanei nu a participat la niciunul din turneele finale ale Campionatului Mondial, chiar dacă a cucerit de patru ori Cupa Africii pe Naţiuni în aceşti ani şi a disputat alte patru finale. În 2006, Ghana a fost una din cele cinci reprezentante ale Africii la Mondialul German, alături de Angola, Coasta de Fildeş, Togo şi Tunisia. Sorţii n-au fost tocmai blânzi cu naţionala „stelelor negre”, iar adversarii au fost unii de calibru: Italia, Cehia şi Statele Unite ale Americii. Plecând teoretic cu şansa a patra, Ghana a reuşit să se califice surprinzător în faza optimilor, în urma victoriilor de senzaţie obţinute în faţa Cehiei şi Statelor Unite. După ce a pierdut meciul de debut cu Italia (0-2 la Hanovra), Ghana a trecut în meciul doi de Republica Cehă, în urma reuşitelor lui Asamoah Gyan şi Sulley Muntari. Meciul decisiv cu SUA a fost tranşat de africani încă din prima repriză, Dramane şi Appiah din penalty calificând naţionala condusă de Ratomir Dujkovic în faza următoare. Având în lot jucători cu state vechi în Europa (Mensah, Appiah, Essien, Boateng sau Amoah), Ghana s-a impus în faţa iubitorilor de fotbal printr-un joc spectaculos şi plăcut ochiului, aşezat tactic de mâna fostului mare jucător al Stelei Roşii Belgrad, Dujkovic.

Misiunea s-a îngreunat însă pentru africani în optimi, acolo unde Ghana avea să lupte pentru un loc în primele opt cu Brazilia. Ronaldo, Adriano şi Ze Roberto au înscris pentru Selecao şi au trimis acasă Ghana după primul tur eliminatoriu.

Cu o formaţie îmbunătăţită valoric faţă de experienţa din 2006, Ghana pregatită de un alt antrenor de origine sârbă Milovan Rajevac, s-a prezentat într-o formă de zile mari la mondialul african din 2010. Pe lângă consacraţii John Mensah, John Paintsil sau Asamoah Gyan, „Black Stars” au sosit în Africa de Sud cu un grup organizat şi valoros, extrem de talentat şi ordonat tactic. Noile senzaţii Andre Ayew, Anthonny Annan, Prince Tagoe sau Kwadwo Asamoah au adus un plus evident în jocul ghanezilor, iar performanţele n-au întârziat să apară.

În partida de debut contra Serbiei, Ghana s-a impus cu 1-0 în urma unui penalty transformat de Gyan. A fost o victorie mare dar dureroasă pentru selecţionerul sârb Milovan Rajevac, care a impresionat însă din punct de vedere tactic chiar de la prima partidă. Pentru ghanezi au urmat două meciuri mai puţin convingătoare, un egal cu Australia (1-1, gol Gyan) şi 0-1 cu Germania (gol Mesut Ozil), suficient însă pentru ieşirea din grupă. Meciul din optimi cu Statele Unite a fost însă unul excelent pentru Ghana. Prince Tagoe a deschis scorul pentru africani, iar Landon Donovan din penalty după o oră de joc a trimis meciul în prelungiri, unde ghanezii au punctat din nou prin Gyan, de această dată decisiv. Calificarea în sferturi a însemnat cea mai bună performanţă din istoria naţionalei ghaneze, care a făcut un nou meci bun în compania Uruguayului, pe 2 iulie 2010 la Johannesburg. Muntari şi Forlan au marcat în timpul regulamentar de joc pentru un 1-1 care a rămas neschimbat şi după cele 30 de minute de prelungiri. La loteria penaltyurilor, uruguayenii au fost mai stăpâni pe ei şi au transformat patru lovituri de departajare, în timp ce ghanezii au ratat prin Mensah şi Adiyah, ratând astfel calificarea într-o semifinală de vis cu Olanda.

În 2014, selecţionerul Akwasi Appiah va conta pe un lot extrem de experimentat şi determinat, din care amintim nume importante ca Asamoah Gyan, Michael Essien, Andre Ayew, Sulley Muntari, Kwadwo Asamoah, Jordan Ayew, Mubarak Wakaso sau Christian Atsu. În noiembrie 2013, Ghana a desfiinţat puternica reprezentativă a Egiptului (6-1) şi si-a demonstrat forţa în Africa, obţinând fără emoţii biletele pentru Cupa Mondială din Brazilia.

Germania - Argentina 1-0Germania – Argentina 1-0. Germania, pentru a patra oară campioană mondială
Golul lui Mario Goetze a decis în prelungiri meciul Germania - Argentina, finala Campionatului Mondial de Fotbal 2014.

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania