Germania – Portugalia 4-0. Debut fenomenal pentru Germania la Cupa Mondială

Germania a zdrobit Portugalia lui Cristiano Ronaldo (scor 4-0) in primul meci disputat in cadrul Grupei G de la Cupa Mondială din Brazilia 2014

Articol scris de Florin Codreanu
16 iunie 2014

Germania a zdrobit Portugalia, scor 4-0

Despre Germania se spune că este echipa naţională pe care toată lumea o urăşte cu o admiraţie secretă. Mannshaftul lui Joachim Low a trezit admiraţia tuturor şi în această seară pe arena din Salvador, după ce a umilit reprezentativa Portugaliei cu scorul de 4-0. Eroul meciului s-a numit din nou, Thomas Muller, omul care la turneele finale, devine un monstru sacru.

Pentru Germania, partida din această seară contra Portugaliei n-a însemnat doar debutul la Cupa Mondială din Brazilia 2014. Cu ocazia acestei confruntări, „Nationalmannshaft” a celebrat meciul cu numărul 100 la turneele finale ale Cupelor Mondiale. Şi ce meci a făcut Germania! Elevilor lui Joachim Low le-a ieşit absolut totul şi profitând de ziua slabă a lusitanilor, dar şi de handicapul omului în minus şi-au zdrobit principala adversară din Grupa G. Germania a jucat un fotbal ofensiv şi plăcut ochiului în această seară. Şi l-a jucat distrugându-şi adversarul direct şi oferind acestei ocupaţii o densitate şi o precizie parcă fără precedent. Germania a început partida fără Bastian Schweinsteiger în teren, dar şi fără un atacant de profil. Philipp Lahm a evoluat la fel ca la Bayern Munchen în fata apărării, încadrat de Khedira şi Kroos, în timp ce Muller, Ozil şi Gotze au alternat în faza de atac rolul de vârf. De cealălaltă parte, Paulo Bento a mizat încă din primul minut pe Cristiano Ronaldo, astrul de la Real Madrid, nerefăcut complet, dar pregătit să înfrunte favorita grupei. Miguel Veloso, Joao Moutinho şi Raul Meireles au ocupat zona centrală a liniei de mijloc lusitane, în timp ce Nani şi Ronaldo l-au încadrat pe Hugo Almeida, vârful împins al portughezilor. În această formulă, Portugalia a părut că începe mai bine meciul decât Germania. Cristiano Ronaldo, exploziv şi impetuos în flancul stâng, a ratat prima şansă mare a meciului: incursiune de excepţie în banda stânga, pătrundere în careu şi şut blocat de Manuel Neuer. Un minut mai târziu, germanii ratează o şansă uriaşă de gol după o eroare incredibilă a portarului de la Sporting Lisabona, Rui Patricio. Acesta pasează greşit şi îşi lasa poarta descoperită, dar Khedira nu cadrează mingea pe spaţiul porţii lusitane. În minutul 10, un alt portughez, Pereira, comite o imprudenţă în careu asupra lui Mario Gotze şi centralul dictează lovitura de la unsprezece metri. Execută impecabil Thomas Muller şi Germania conduce cu 1-0.

Superioară din punct de vedere tactic şi fizic, Germania controlează ostilităţile. Nani încearcă să-l surprindă pe Neuer, dar şutul sau trece puţin peste, pentru ca în replică, Gotze să fie aproape de 2-0, dar şutul sau din interiorul careului este respins de Bruno Alves. În minutul 32 însă Germania îşi dublează avantajul: Hummels se înalţă impresionant în careu şi reia cu capul din şase metri în poartă centrarea lui Toni Kroos. Tragedia portugheză continua în minutul 37. Pepe primeşte direct cartonaşul roşu pentru o presupusă lovitura aplicată în plină figură lui Muller, dar reluările demonstrează că sancţiunea lui Madzic este prea dură pentru lusitani. Dezastrul avea să fie complet cu puţin timp înainte de pauză. Acelaşi Thomas Muller, oportunist şi bine plasat, reia din centrul careului o minge respinsă greşit de Bruno Alves. Muller marchează astfel al şaptelea sau gol în ultimele şapte meciuri la Cupa Mondială, un record care a mai fost accesibil unor fotbalişti fantastici precum Cubillas, Rummenigge, Careca, Batistuta sau Vieri. Este 3-0 pentru Germania şi toate camerele îl caută pe Cristiano Ronaldo. Dezamăgirea starului de la Real Madrid este evidentă, dar avantajul „panzerelor” este clar şi concret.

Paulo Bento face o nouă înlocuire odată cu începutul reprizei secunde (în prima parte, Almeida -accidentat- i-a lăsat locul lui Eder). Selecţionerul Portugaliei îl scoate pe Veloso şi îl trimite în teren pe Ricardo Costa. Ozil ratează prima mare şansă a reprizei secunde, însă deşi scapă singur contra lui Rui Patricio, germanul nu reuşeşte să-l păcălească pe goalkeeperul lusitan. Portugalia încearcă să ofere o replică pe măsură germanilor, dar handicapul omului în minus precum şi rezultatul deja sever de pe tabela fac inutile eforturile lui Cristiano et comp. Ronaldo încearcă din lovitură liberă să înscrie, dar balonul expediat de „El Bicho” se opreşte în zidul advers. Bento îl pierde şi pe Coentrao, scos pe targă de medicii portughezi, şi îl aruncă în lupta pe Andre Almeida. La nemţi, Ozil îi face loc rivalului din Premier League, Andre Schurrle. În minutul 70, Gotze îi iartă pe portughezi şi ratează singur cu acelaşi Rui Patricio, trimiţând mingea peste poarta lusitanilor. Portugalia cere penalty în minutul 74 după o intrare a lui Howedes la Eder, însă Milorad Madzic lasă jocul să continue.

Doar câteva minute mai târziu, este din nou momentul ca Thomas Muller să iasă in evidenţă:. germanul urmăreşte atent o minge respinsă în faţă de Rui Patricio şi înscrie al patrulea gol al Germaniei, reuşind totodată hattrick-ul. Bavarezul a devenit astfel al şaselea jucător german din istorie care marchează o triplă la Cupa Mondială după Conen, Morlock, Gerd Muller, Rummenigge şi Miroslav Klose. Portugalia pare devastată şi nu reueste să lege aproape nimic. Tragedia iberică de la Salvador a continuat şi în primul meci al Grupei G. După ce Spania a primit cinci goluri de la Olanda lui Robben şi Van Persie, Portugalia a fost năucită de Thomas Muller. Germania câştigă clar acest meci şi ia o opţiune aproape decisivă pentru calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Trupa lui Bento in schimb va avea acum foarte mult de tras în partidele cu Ghana şi SUA pentru a putea spera că va ajunge în aceeaşi fază. Următorul test pentru portughezi va avea loc pe 23 iunie contra Statelor Unite ale Americii.

Germania: Neuer – Boateng, Mertesacker, Hummels (73 Mustafi), Howedes – Lahm – Khedira, Kroos – Muller (81 Podolski), Ozil (63 Schurrle), Gotze
Antrenor: Joachim Low

Portugalia: Rui Patricio – Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao )64 Andre Almeida) – Miguel Veloso (46 Costă) – Joao Moutinho, Raul Meireles – Nani, Cristiano Ronaldo – Hugo Almeida (28 Eder)
Antrenor: Paulo Bento

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Toni Kroos a reuşit cea mai rapidă dublă din istoria Campionatului Mondial de Fotbal Recorduri şi curiozităţi după Brazilia – Germania 1-7
Rezultatul neaşteptat al meciului Brazilia - Germania din semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a stabilit o serie de noi recorduri ale competiţiei.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Sami KhediraKhedira: „Accidentarea lui Neymar nu este o veste bună pentru Germania”
Sami Khedira şi Manuel Neuer au discutat despre meciul pe care Germania îl dispută cu Brazilia în semifinalele Campionatului Mondial