Germania – Ghana 2-2. Africanii încurcă echipa lui Joachim Loew

Germania şi Ghana au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-un meci din grupa G a Campionatului Mondial 2014

Articol scris de Răzvan Mitacu
21 iunie 2014

Miroslav Klose

Pe stadionul Governador Placido Castelo, Germania şi Ghana s-au întâlnit într-un meci contând pentru grupa G a Campionatului Mondial 2014, o confruntare cu o primă repriză liniştită, dar o parte secundă care a oferit un spectacol demn de nivelul unui turneu final de Campionat Mondial.

GermaniaGhana a fost de asemenea un duel al fraţilor Boateng, cu Kevin-Prince aflat pe teren pentru Ghana, în timp ce Jerome a fost titular în formaţia europeană. Cele două formaţii s-au prezentat cu obiective diferite: dacă Germania se afla la adăpostul celor trei puncte obţinute în primul meci, iar o victorie ar fi asigurat calificarea în optimi, Ghana încerca să rămână în lupta pentru optimile de finală după rezultatul negativ înregistrat în confruntarea cu Sua (1-2).

Germania a început prudent şi a preferat să îşi aştepte adversarul, fără a forţa în mod deosebit de-a lungul primei reprize a partidei. Minutul 18 a consemnat primul moment important al oamenilor lui Joachim Loew la poarta afircanilor, graţie şutului trimis de Khedira, dar reţinut de Fatau Dauda. Organizarea foarte bună a ghanezilor a îngreunat misiunea germanilor de a găsi spaţii în apărarea adversă, deşi Germania a încercat să mărească ritmul acţiunilor de atac pe finalul primelor 45 de minute, însă fără a reuşi să îşi creeze oportunităţi importante în careul advers.

Mult mai animat a fost debutul părţii secunde, cu Germania care a deschis scorul la prima ocazie importată, prin Mario Gotze, servit perfect în careu de Thomas Muller. Combinaţia celor doi jucători ai lui Bayern Munchen părea să faciliteze meciul formaţiei lui Joachim Loew, însă soarta confruntării de pe stadionul Governador Placido Castelo din Fortaleza era departe de a fi decisă. Africanii egalau la doar trei minute distanţă, după ce Andre Ayew îl învingea pe Neuer cu o altă lovitură de cap imparabilă. Jucătorii lui Kwesi Appiah reuşeau chiar să întoarcă rezultatul, peste alte nouă minute, de această dată prin Asamoah Gyan, la capătul unei acţiuni de atac începută de Muntari cu un balon recuperat la mijlocul terenului. Loew a replicat prin introducerile lui Miroslav Klose şi Bastian Schweinsteiger, iar atacantul lui Lazio nu a dezamăgit: după un corner pentru Germania, Klose restabilea egalitatea, scor 2-2 (minutul 71), marcând astfel cel de-al 15-lea său gol la un turneu final de Campionat Mondial, sinonim cu egalarea recordului deţinut până acum doar de brazilianul Ronaldo. Ultimele zece minute au adus câteva momente de emoţie la ambele porţi, însă Lahm, Muller şi Klose, respectiv Jordan Ayew, nu au putut înclina decisiv balanţa în favoarea echielor lor.

Rezultat final 2-2 şi Germania ajunge astfel la patru puncte, înainte de ultimul meci al grupei, cu SUA. De partea cealaltă, Ghana are nevoie de victorie în confruntarea cu Portugalia pentru a spera în continuare la calificare, dar formaţia antrenată de Kwesi Appiah depinde acum şi de celelalte rezultate ale grupei.

Germania: Manuel Neuer, Per Mertesacker, Mats Hummels, Jerome Boateng (46′ Shkodran Mustafi), Benedikt Hoewedes, Toni Kroos, Philipp Lahm, Sami Khedira (70′ Bastian Schweinsteiger), Mario Goetze (69′ Miroslav Klose), Thomas Mueller, Mesut Oezil

Ghana: Fatau Dauda, Kwadwo Asamoah, John Boye, Harrison Afful, Jonathan Mensah, Sulley Ali Muntari, Andre Ayew, Christian Atsu (72′ Mubarak Wakaso), Mohammed Rabiu (78′ Emmanuel Agyemang-Badu), Kevin-Prince Boateng (52′ Jordan Ayew), Asamoah Gyan

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Toni Kroos a reuşit cea mai rapidă dublă din istoria Campionatului Mondial de Fotbal Recorduri şi curiozităţi după Brazilia – Germania 1-7
Rezultatul neaşteptat al meciului Brazilia - Germania din semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a stabilit o serie de noi recorduri ale competiţiei.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Sami KhediraKhedira: „Accidentarea lui Neymar nu este o veste bună pentru Germania”
Sami Khedira şi Manuel Neuer au discutat despre meciul pe care Germania îl dispută cu Brazilia în semifinalele Campionatului Mondial