Franţa – Nigeria 2-0. Pogba decisiv pentru francezi

Golul marcat de Paul Pogba şi un autogol al lui Joseph Yobo au adus victoria Franţei în meciul cu Nigeria din optimile Campionatului Mondial

Articol scris de Răzvan Mitacu
30 iunie 2014

Paul Pogba

Paul Pogba

Franţa şi Nigeria s-au înfruntat pe Estadio Nacional Mane Garrincha pentru un loc în sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2014. Dacă europenii s-au impus fără mari probleme într-o grupă cu Honduras, Elveţia şi Ecuador, africanii au reuşit o performanţă excelentă prin clasarea pe locul secund într-o grupă din care a făcut parte Argentina.

Statistica generală nu era de partea europenilor înainte de confruntarea din această seară: un singur meci precedent între Franţa şi Nigeria, încheiat cu scorul de 1-0 pentru africani, în iunie 2009. Mai mult de atât, Franţa pierduse două dintre ultimele trei partide precedente de la Campionatul Mondial împotriva unor adversari africani (cu Senegal in 2002 şi Africa de Sud în 2010). Singura victorie era consemnată contra celor din Togo în 2006.

Selecţionerul francez, Didier Deschamps, a confirmat sistemul său obişnuit, 4-3-3, cu un trident ofensiv alcătuit din Karim Benzema pe partea dreaptă, Mathieu Valbuena pe stânga şi Olivier Giroud unic atacant central. Sakho a trebuit să se mulţumească doar cu un loc pe banca de rezerve, în locul său fiind preferat Laurent Koscielny, în timp ce de partea cealaltă, selecţionerul Stephen Keshi a apelat la un modul tactic 4-2-3-1: Emmanuel Emenike a fost punctul de referinţă din atacul nigerian, susţinut de Peter Odemwingie, Victor Moses şi Ahmed Musa.

După o primă jumătate de repriză mai degrabă prudentă din partea ambelor echipe, jocul a devenit mult mai deschis, iar ocaziile de poarta nu au lipsit: africanii au marcat în minutul 19 la capătul unei centrări a lui Musa, însă poziţia lui Emenike a fost considerată neregulamentară, iar golul anulat. Replica franceză a venit peste doar câteva momente, prin tânărul mijlocaş al lui Juventus, Paul Pogba, care a finalizat din prima o centrare a lui Valbuena, dar insuficient pentru a-l învinge pe Enyeama. Jocul rapid în benzi al francezilor a pus în dificultate defensiva nigeriană, precum în minutul 34 când patrunderea lui Evra pe partea stângă nu a putut fi reluată cu precizie de către Debuchy.

Africanii au început mult mai bine actul secund al confruntării din Brasilia, cu momente de presiune la poarta lui Hugo Lloris: şutul puternic al lui Odemwingie din minutul 65 l-a întrebuinţat serios pe portarul francez, care însă nu a putut fi învins. Odată cu trecerea timpului europenii au preluat controlul partidei, dar imprecizia în faţa porţii a fost aproape de a-i costa pe oamenii lui Deschams: Benzema a fost protagonistul a doua imense oportunităţi, mai întai dintr-o poziţie de unu la unu cu Vincent Enyeama, blocat de portarul nigerian, apoi şapte minute mai târziu când execuţia atacantului celor de la Real Madrid a fost respinsă salvator de Odemwingie. Excelentul portar african a intervenit decisiv şi în faţa lui Valbuena, respingând peste transversală şutul puternic al jucătorului francez, însă experimentatul portar al celor de la Lille OSC a greşit cu 11 minute înainte de final, când a apreciat greşit o centrare din corner, iar Paul Pogba a profitat şi a marcat golul decisiv pentru Franţa. Enyeama s-a revanşat apoi cu alta paradă de excepţie în faţa lui Griezmann, dar prea puţin pentru ca Nigeria să mai poată salva ceva din confruntarea cu un adversar superior per total. În prelungiri, când soarta calificării părea deja decisă, Joseph Yobo a marcat în propria poartă după o centrare în faţa porţii Valbuena.

Scor final 2-0 şi Franţa obţine calificarea în faza sferturilor de finală ale Campionatului Mondial, la capătul unei partide în care Nigeria a avut de partea sa doar posesia, însă calitatea tehnică superioară a francezilor, precum şi experiemnţa şi organizarea specific europeană au făcut în cele din urmă diferenţa. Franţa aşteaptă acum să îşi afle numele următorului adversar, care se va decide în urma confruntării dintre Germania şi Algeria.

Franţa: Hugo Lloris, Mathieu Debuchy, Patrice Evra, Laurent Koscielny, Raphael Varane, Yohan Cabaye, Blaise Matuidi, Paul Pogba, Olivier Giroud (62′ Antoine Griezmann), Karim Benzema, Mathieu Valbuena (90′ Moussa Sissoko)

Nigeria: Vincent Enyeama, Joseph Yobo, Efe Ambrose, Juwon Oshaniwa, Kenneth Omeruo, Ahmed Musa, Peter Odemwingie, John Obi Mikel, Ogenyi Onazi (59′ Ruben Gabriel), Victor Moses (89′ Uche Nwofor), Emmanuel Emenike

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Lorris, neputincios la golul marcat de HummelsFranţa – Germania 0-1. Revenirea la tradiţia germană
Prin victoria de astăzi de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 Germania devina prima ţară calificată în semifinale de 4 ori consecutiv.