Franţa – Honduras 3-0. Victorie facilă pentru jucătorii lui Deschamps

Franţa s-a impus categoric în primul meci de la Campionatul Mondial 2014, scor 3-0 cu Honduras, în grupa E a turneului final din Brazilia

Articol scris de Răzvan Mitacu
15 iunie 2014

Karim Benzema, Franţa

A doua partidă din grupa E a Campionatului Mondial 2014 s-a disputat pe stadionul Jose Pinheiro Borda din Porto Alegre, între Franţa şi Honduras, la puţin timp după încheierea primului meci al grupei, care a consemnat victoria în extremis a Elveţiei cu Ecuador. Franţa câştigase doar una dintre ultimele nouă confruntări disputate într-o astfel de fază la un Campionat Mondial (2-0 cu Togo în 2006), însă de această dată fosta campioană mondială nu putea face niciun pas greşit în compania unui adversar mult inferior la absolut toate capitolele.

Finalista din 2006, care nu poate conta la Campionatul Mondial 2014 pe Franck Ribery (cel mai bun marcator, cu cinci goluri, şi cel mai bun pasator – şase assist-uri – reuşite de-a lungul celor zece partide jucate în calificările pentru turneul final din Brazilia), s-a bazat în linia de mijloc pe tânărul Paul Pogba şi pe Karim Benzema în compartimentul ofensiv. Selecţionerul francez a decis în cele din urmă să-l lase pe banca de rezerve pe Olivier Giroud, cu Antoine Griezmann şi Mathieu Valbuena aflaţi în sprijinul atacantului celor de la Real Madrid.

Honduras, o echipă alcătuită din jucători foarte puternici din punct de vedere fizic, a reuşit în prima fază să facă faţă ofensivei mult mai titratului adversar, astfel că oamenii lui Didier Deschamps au trebuit să aştepte minutul 15 şi o lovitură liberă din zona laterală pentru a crea primele momente de emoţie la poarta lui Noel Valladares. Centrarea lui Valbuena a fost respinsă până la Matuidi, al cărui şut a fost deviat de Valladares în bara transversală. Bară care i-a salvat încă o dată pe oamenii lui Luis Suarez şapte minute mai târziu, când centrarea de pe partea stângă a lui Patrice Evra l-a găsit complet nemarcat pe Griezmann, dar lovitura de cap a acestuia nu a găsit spaţiul porţii. Franţa s-a lăsat ademenită in jocul agresiv şi dur al adversarilor, astfel că până în minutul 30 se consemnau deja zece faulturi şi trei cartonaşe galbene arătate de centralul brazilian Sandro Meira Ricci. Echilibrul meciului s-a rupt decisiv pe finalul primei reprize, după un fault al lui Wilson Palacios asupra lui Paul Pogba în interiorul careului: a fost al doilea cartonaş galben pentru mijlocaşul defensiv al lui Stoke City, care îşi lăsa echipa în inferioritate numerică şi un penalty transformat fără probleme de Benzema pentru golul de 1-0.

Repriza secundă se anunţa astfel mult mai facilă pentru Franţa, iar oamenii lui Didier Deschamps şi-au asigurat cele trei puncte la doar două minute după reluarea jocului, când finalizarea lui Benzema a lovit bara din stânga a porţii lui Valladares, însă portarul hondurian a scăpat mingea dincolo de linia porţii, decizie confirmată de sistemul „Goal Control”, care cu această ocazie şi-a demonstrat utilitatea. Francezii s-au mulţumit apoi să gestioneţe cu atenţie jocul şi nu au mai forţat in mod deosebit, însă oportunităţile de poartă nu au lipsit nici în aceste condiţii: minutul 64 a consemnat o noua pasă excelentă a lui Evra, reluată de Matuidi puţin pe lângă. Rezultatul a căpătat proporţii cu 18 minute înainte de final, Benzema reuşind să îşi treacă în cont dubla, după ce golul al doilea a fost considerat un autogol al lui Valladares. Atacantul lui Real Madrid a profitat de o minge deviată în suprafaţa de pedeapsă după o lovitură liberă şi l-a învins pe portarul hondurian cu o execuţie în forţă, sub transversală.

Scor final şi Franţa debutează într-o manieră pozitivă la Campionatul Mondial 2014, urmând să întâlnească Elveţia pe 20 iunie într-un meci care îi poate asigura practic calificarea în faza optimilor de finală. Honduras va spera să poată obţine mai mult din confruntarea cu Ecuador, un adversar mai aproape de valoarea şi calităţile tehnice ale jucătorilor antrenaţi de Luis Suarez.

Franţa: Hugo Lloris, Mamadou Sakho, Mathieu Debuchy, Patrice Evra, Raphael Varane, Yohan Cabaye (65′ Rio Mavuba), Blaise Matuidi, Paul Pogba (57′ Moussa Sissoko), Antoine Griezmann, Karim Benzema, Mathieu Valbuena (78′ Olivier Giroud)

Honduras: Noel Valladares, Maynor Figueroa, Victor Bernardez (46′ Boniek Garcia), Emilio Izaguirre, Brayan Beckeles, Roger Espinoza, Andy Najar (58′ Jorge Claros), Wilson Palacios, Luis Garrido, Carlos Costly, Jerry Bengtson (46′ Osman Chavez)

Lorris, neputincios la golul marcat de HummelsFranţa – Germania 0-1. Revenirea la tradiţia germană
Prin victoria de astăzi de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 Germania devina prima ţară calificată în semifinale de 4 ori consecutiv.

Didier DeschampsDidier Deschamps mulţumit de jocul Franţei în meciul cu Nigeria
Selecţionerul Didier Deschamps a comentat victoria Franţei cu scorul de 2-0 în optimile de finală ale Campionatului Mondial, contra Nigeriei

Paul PogbaFranţa – Nigeria 2-0. Pogba decisiv pentru francezi
Golul marcat de Paul Pogba şi un autogol al lui Joseph Yobo au adus victoria Franţei în meciul cu Nigeria din optimile Campionatului Mondial

James Rodriguez, Columbia2014, Mondialul numerelor 10
Mai mult decât oricând, purtătorii numerelor 10 s-au dovedit decisivi în meciurile de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014.

Yohan CabayeYohan Cabaye: „Nu trebuie să subestimăm Nigeria”
Mijlocaşul Yohan Cabaye a prefaţat duelul Franţei cu Nigeria în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2014

Drmic şi Shaqiri s-au distrat cu apărarea Hondurasului în meciul câştigat de Elveţia cu 3-0Honduras – Elveţia 0-3. De trei ori „ura” pentru Shaqiri
Xherdan Shaqiri a reuşit un hat-trick prin care Elveţia a învins Hondurasul în meciul de închidere al Grupei E a Campionatului Mondial 2014. Europenii merg mai departe.