Elveţia – Franţa 2-5. Francezii continuă să impresioneze la Campionatul Mondial din Brazilia

Franţa a făcut instrucţie cu Elveţia în meciul doi al grupei aplicându-le elevilor lui Ottmar Hitzfeld o serioasă corecţie: 5-2 pe arena din Salvador

Articol scris de Florin Codreanu
20 iunie 2014

Blaise Matuidi, Olivier Giroud şi colegii săi sărbătoresc un nou gol

Cel mai interesant duel al Grupei E, partida dintre Franţa şi Elveţia, şi-a desfăşurat episodul cu numărul 38 pe arena Salvador din Bahia. Didier Deschamps, selecţionerul francezilor, a oferit două surprize în unsprezecele de start, preferându-i pe Giroud şi Sissoko în detrimentul lui Griezmann, respectiv Pogba. Decizia avea să se dovedească inspirată, ambii fotbalişti titularizaţi de selecţionerul francez având o prestaţie excelentă. Hitzfeld a preferat să-i păstreze în faţa defensivei pe Behrami şi Inler şi a încercat să-i surprindă pe francezi prin tridentul ofensiv Xhaka, Shaquiri, Mehmedi, plus colosul Seferovici în avanposturi. Nu i-a ieşit germanului, iar axul central al elveţienilor a fost dominat copios de furia franceză.

Prima şansă a partidei a aparţinut „cocoşilor galici”, dar şutul lui Karim Benzema a ocolit de puţin vinclul porţii lui Diego Benaglio. Elveţia l-a pierdut în minutul 8 pe stoperul Ştefan von Bergen, lovit în plină figură de Olivier Giroud. Centralul olandez Bjorn Kuipers n-a acordat însă în mod ciudat nici măcar cuvenitul cartonaş galben atacantului francez. Franţa a părut echipa mai insistentă şi mai echilibrată, însă singurele soluţii pe care elevii lui Deschamps le-au găsit în primul sfert de oră au fost şuturile de la distanţă. Yohan Cabaye a prins un culoar favorabil de şut şi a încercat să-l surprindă pe Benaglio, dar execuţia mijlocaşului de la PSG a semănat mai mult cu o transformare din rugby. În minutul 18 însă, inspiraţia lui Deschamps a dat în sfarsit roade: corner executat de Valbuena din banda dreaptă în sensul de atac al francezilor, Giroud s-a înălţat maiestuos peste întreaga defensivă elveţiană şi a trimis mingea cu capul, de la unsprezece metri, în poarta lui Diego Benaglio. Peste numai un minut, furia franceză s-a dezlănţuit total asupra elevilor lui Hitzfeld: Behrami şi-a continuat evoluţia modestă din startul partidei şi a pasat greşit la mijlocul terenului, francezii au interceptat, Benzema i-a pasat în stânga lui Blaise Matuidi şi mijlocaşul lui Paris Saint Germain a reuşit să marcheze cu largul concurs al portarului Benaglio: 2-0 pentru Franţa după 20 de minute de joc.

Elveţienii au încercat din acel moment să echilibreze jocul, dar linia mediană franceză a avut forţa, travaliul şi calitatea necesară pentru a împiedica individualităţile elveţienilor să devină periculoase. Cu toate acestea, în minutul 28, Elveţia a reuşit să înscrie prin Xhaka în urma unei faze fixe, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. La un minut distanţă, trupa lui Hitzfeld a mai ratat o uriaşă ocazie de gol: Mehmedi a expediat un şut periculos de la distanţă, Lloris a respins în faţă până la Seferovici, dar masivul atacant elveţian a trimis mingea puţin pe lângă poartă.

În minutul 32, Karim Benzema a ieşit din nou în evidenţă şi l-a păcălit pe Djourou, fundaşul de origine ivoriană l-a faultat în careu şi Kuipers a dictat penalty. Lovitura de la unsprezece metri a fost executată de acelaşi Benzema, dar Benaglio s-a întins şi a parat senzaţional, balonul i-a sărit însă în faţa lui Cabaye, dar reluarea acestuia a lovit doar bara porţii elveţiene. Şi totuşi evoluţia excelentă a francezilor avea să aducă şi cel de-al treilea gol. Raphael Varane a ieşit în evidenţă printr-o pasă senzaţională în adâncime spre Giroud, aceasta a pătruns în banda stânga şi a centrat perfect pentru Valbuena, care a îndeplinit o simplă formalitate: 3-0 pentru Franţa, rezultat cu care de altfel avea să se încheie şi prima parte.

Hitzfeld l-a pedepsit la pauză pe Valon Behrami pentru prestaţia sa modestă şi l-a schimbat cu Dzemaili. Elveţienii au arătat mai bine în primele minute ale părţii secunde, dar pe rând Shaquiri şi Dzemaili n-au reuşit să înscrie în poarta lui Lloris prin două şuturi periculoase. Franţa a ripostat prin Karim Benzema al cărui şut bun de la marginea careului a fost deviat în corner de Djourou. Următoarea şansă a elveţienilor a venit în minutul 65, atunci când Mehmedi a trimis din poziţie favorabilă peste poarta lui Hugo Lloris. Franţa a continuat însă nepăsătoare să impresioneze, doar evoluţia foarte bună a portarului Benaglio a făcut ca naţionala lui Didier Deschamps să nu înscrie mai multe goluri. Şi totuşi în minutul 68, Benzema şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Atacantul lui Real Madrid a primit o pasă excelentă în interiorul careului de la Pogba (înlocuitorul lui Giroud) şi a şutat din întoarcere în poartă helveta: 4-0 pentru „Les Bleues”. Recitalul „cocoşilor” nu s-a oprit însă aici. În minutul 73, Karim Benzema a fost din nou decisiv şi a pasat încă odată spre un coechipier aflat în poziţie favorabilă de gol. Sissoko s-a aflat la capătul assistului lui Benzema şi l-a învins pe Diego Benaglio cu un şut plasat de la 18 metri la colţul lung: Elvetia-Franta 0-5!

Două minute mai târziu, Franţa îşi putea majora şi mai mult avantajul, dar Valbuena şi Pogba au fost blocaţi in extremis de portarul elveţienilor. În minutul 80, Elveţia a redus din handicap prin jucătorul introdus la pauză de Hitzfeld, Dzemaili. Acesta a şutat excepţional din lovitură liberă direct în poarta lui Hugo Lloris, deşi distanţa de la care a tras a fost de aproape de 30 de metri. A fost primul gol primit de Franţa la turneul final după 171 de minute fără gol încasat şi totodată primul gol marcat din lovitură liberă la Cupa Mondială din Brazilia. Mai mult, în minutul 87, Debuchy a greşit ieşirea la ofsaid şi i-a permis lui Granit Xhaka să îl învingă pentru a doua oară în acest meci pe Lloris. Scorul final al jocului a ramas 5-2 pentru francezi cu toate ca Benzema a reuşit golul serii cu o execuţie superbă de la marginea careului de 16m. Din păcate golul atacantului de la Real Madrid a venit după fluierul final al centralului olandez Bjorn Kuipers şi a fost anulat.

Franţa se califică în optimile de finală ale competiţiei după două victorii concludente în fata Hondurasului şi Elveţiei, în timp ce naţionala lui Ottmar Hitzfeld aşteaptă ultima partidă a grupei pentru a afla dacă merge în faza următoare a competiţiei.

Lorris, neputincios la golul marcat de HummelsFranţa – Germania 0-1. Revenirea la tradiţia germană
Prin victoria de astăzi de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 Germania devina prima ţară calificată în semifinale de 4 ori consecutiv.

Ottmar HitzfeldOttmar Hitzfeld se retrage din activitate după eliminarea Elveţiei de la Campionatul Mondial
Experimentatul antrenor german, Ottmar Hitzfeld, se retrage din activitate la capătul parcursului de la Campionatul Mondial cu Elveţia

Golul lui Angel di Maria a decis meciul Argentina - Elveţia din optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2014Argentina – Elveţia 1-0 (după prelungiri). Messi şi Angel di Maria cuceresc fortăreaţa elveţiană
Un gol marcat de Angel di Maria în minutul 118 din pasa lui Messi aduce calificarea Argentinei în sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2014 în dauna Elveţiei.

Ottmar Hitzfeld, ElveţiaArgentina – Elveţia: Hitzfeld, pregătit să îl blocheze pe Messi
Ottmar Hitzfeld spune că a pregătit bine meciul Argentina - Elveţia, care ar putea fi ultimul din cariera sa de antrenor de fotbal.

Didier DeschampsDidier Deschamps mulţumit de jocul Franţei în meciul cu Nigeria
Selecţionerul Didier Deschamps a comentat victoria Franţei cu scorul de 2-0 în optimile de finală ale Campionatului Mondial, contra Nigeriei

Paul PogbaFranţa – Nigeria 2-0. Pogba decisiv pentru francezi
Golul marcat de Paul Pogba şi un autogol al lui Joseph Yobo au adus victoria Franţei în meciul cu Nigeria din optimile Campionatului Mondial