Ecuador – Franţa 0-0. Franţa încheie pe primul loc în grupă şi ajută Elveţia

Franţa merge în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2014, în timp ce Ecuador este eliminată după ultimul meci din grupa E

Articol scris de Răzvan Mitacu
25 iunie 2014

Christian Noboa (Ecuador), Paul Pogba (Franţa)

Pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, Franţa şi Ecuador s-au întâlnit în ultima rundă din grupa E a Campionatului Mondial 2014. Dacă europenii erau aproape siguri de calificare, având şase puncte după primele două meciuri şi un golaveraj excelent, sudamericanii aveau nevoie de o victorie pentru a depinde cât mai puţin de rezultatul partidei dintre Elveţia şi Honduras.

Franţa, neînvinsă în ultimele şase confruntări directe în faţa unei naţionale din America de Sud la un Campionat Mondial (trei victorii şi trei rezultate de egalitate), s-a dovedit până acum una dintre surprizele placute ale turneului final, iar selecţionerul Didier Deschamps a decis să îl confirme în atac pe Karim Benzema, cu Antoine Griezmann şi Moussa Sissoko în sprijinul vârfului celor de la Real Madrid. Ecuador a răspuns printr-un prudent 4-4-1-1: Enner Valencia (autor a trei goluri în primele două meciuri, la fel precum Benzema) a fost unicul atacant, iar Michael Arroyo a avut sarcina de a evolua între linii.

Dacă francezii s-au arătat mulţumiţi să se afle la controlul meciului, cu o posesie superioară (63%), ecuadorienii au părut în puţine momente capabili să pună presiune pe careul lui Hugo Lloris de-a lungul primei reprize. Un joc echilibrat, cu multe întreruperi şi mingi jucate în zona de mijloc a terenului a adus puţine oportunităţi la cele două porţi: Sissoko a încercat un şut din afara careului la capătul primului sfert de oră, însă execuţia sa a fost reţinută facil de Dominguez. Benzema a încercat să joace rolul servantului în minutul 28, cu o centrare în careu unde Matuidi şi Noboa s-au contrat într-un duel aerian, înainte ca defensiva sudamericană să respingă balonul. Unicele ocazii au venit pe finalul reprizei, când centrarea din lovitură liberă a lui Griezmann a fost finalizată de Pogba cu o lovitură de cap care l-a pus în dificultate pe Domínguez. Răspunsul ecuadorian a venit de asemenea în urma unei centrări şi a unei execuţii cu capul a lui Enner Valencia, dar insuficient de puternică şi precisă pentru a-l învinge pe Lloris.

Franţa a început mult mai decisă partea secundă, iar oamenii lui Deschamps au avut o primă mare ocazie prin Antoine Griezmann, a cărui finalizare din interiorul careului mic a fost salvată de Dominguez cu un reflex excepţional. Situaţia s-a complicat pentru Ecuador în minutul 50, când căpitanul Antonio Valencia a avut o intrare extrem de periculoasă asupra lui Digne, astfel că centralul Desire Noumandiez Doue a decis eliminarea directă a mijlocaşului celor de la Manchester United. Cu un om în plus Franţa a reuşit să se apropie periculos de poarta lui Dominguez, însă Pogba (de două ori), Matuidi, Remy şi Benzema au irosit rând pe rând ocazii foarte bune. Două contraatacuri periculoase şi în contul sudamericanilor, care nu au ştiut să profite de oportunităţile apărute în defensiva adversă şi au ratat prin Ibarra, respectiv Noboa, marcarea unui gol decisiv.

Rezultat final 0-0, iar Franţa se pregăteşte de acum de faza optimilor de finală ale Campionatului Mondial, unde oamenii lui Deschamps vor înfrunta Nigeria şi par astfel a avea un drum accesibil către sferturi. De partea cealaltă, Ecuador nu profită de victoria cu Honduras şi se vede eliminată de la turneul final din Brazilia, în primul rând din cauza eşecului suferit la primul meci, cu Elveţia, când a cedat în prelungiri.

Ecuador: Alexander Dominguez, Juan Carlos Paredes, Walter Ayovi, Jorge Guagua, Frickson Erazo, Christian Noboa (90′ Felipe Caicedo), Oswaldo Minda, Jefferson Montero (63′ Renato Ibarra), Antonio Valencia, Enner Valencia, Michael Arroyo (82′ Gabriel Achilier)

Franţa: Hugo Lloris, Mamadou Sakho (61′ Raphael Varane), Bacary Sagna, Laurent Koscielny, Morgan Schneiderlin, Blaise Matuidi (67′ Olivier Giroud), Paul Pogba, Antoine Griezmann (79′ Loic Remy), Moussa Sissoko, Karim Benzema

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Lorris, neputincios la golul marcat de HummelsFranţa – Germania 0-1. Revenirea la tradiţia germană
Prin victoria de astăzi de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 Germania devina prima ţară calificată în semifinale de 4 ori consecutiv.