SUA la Campionatul Mondial de Fotbal 2014

Meciurile Statelor Unite în faza eliminatorie a Campionatului Mondial de Fotbal 2014

SUA în preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal 2014

Calificare la Campionatul Mondial 2014Naţionala Statelor Unite s-a calificat la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 câştigând ultima fază a preliminariilor din zona CONCACAF. Bilanţul general al americanilor: 16 meciuri, 11 victorii, 2 remize, 3 înfrângeri, 26 de goluri marcate, 14 goluri primite.
Marcatori preliminariiSUA a folosit în preliminariile pentru Campionatul Mondial 2014 un număr de 37 de jucători. Cel mai bun marcator a fost Clint Dempsey, cu 8 goluri marcate, nefiind nici un jucător care să fi participat la toate meciurile din preliminarii.

Ştiri SUA

Tim HowardJurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia
Selecţionerul Jurgen Klinsmann a lăudat intervenţiile decisive ale portarului Tim Howard în meciul din optimi dintre SUA şi Belgia
Romelu Lukaku, BelgiaBelgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale
Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială
Muller urmează să înscrie unicul gol al partideiSUA – Germania 0-1. Integritate germană
Meciul SUA - Germania din grupa G a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a înlăturat orice suspiciune cu privire la o eventuală înţelegere.
SUA şi Germania se pot califica împreună în cazul unei remizeCalculele Grupei Morţii de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014
FIFA ar putea recurge la ultimul criteriu de departajare, tragerea la sorţi, pentru a alege între Germania şi Ghana echipa calificată în optimile de finală.
Jurgen Klinsmann, selecţionerul Statelor UniteKlinsmann neagă posibilitatea unui blat între Germania şi Statele Unite
Un egal între Germania şi Statele Unite ar califica ambele echipe în optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2014, însă selecţionerul americanilor nu crede în aranjamente.
Cristiano Ronaldo în SUA - Portugalia 2-2SUA – Portugalia 2-2. Lusitanii aproape de dezastru
Cristiano Ronaldo şi naţionala Portugaliei au nevoie de o minune pentru a se califica în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia după remiza cu SUA
Daniele de Rossi, autorul celor mai multe pase corecte în prima fază a grupelor CM 2014Italienii, regii paselor în prima fază a grupelor la Campionatul Mondial 2014
Daniele de Rossi şi Andrea Pirlo sunt singurii jucători care au completat mai mult de 100 de pase în prima fază a grupelor Mondialului din Brazilia.
Kwesi Appiah, selecţionerul GhaneiAppiah, după SUA – Ghana 2-1: „Am plătit scump pentru fiecare greşeală”
Selecţionerul Ghanei, Kwesi Appiah, a comentat înfrângerea cu SUA, la primul meci disputat la Campionatul Mondial 2014
Clint Dempsey, SUAGolul lui Clint Dempsey în topul celor mai rapide cinci reuşite din istoria Cupei Mondiale
Clint Dempsey (SUA) a marcat cel mai rapid gol de la Cupa Mondială din Brazilia 2014 şi unul dintre cele mai rapide cinci goluri din istoria turneelor finale
Clint Dempsey deschide scorul pentru naţionala SUASUA – Ghana 2-1. Americanii răzbună istoria
În al doilea meci al grupei G a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 SUA a reuşit să învingă pentru prima oară Ghana la un turneu final.