Sneijder

Robben

Van Persie

Olanda în preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal 2014

Calificare la Campionatul Mondial 2014Un neaşteptat 2-2 acasă cu Estonia a fost singura sincopă a Olandei în preliminarii. Batavii au câştigat fără drept de apel grupa preliminară din care au mai făcut parte România, Turcia şi Ungaria, bilanţul lor fiind de 9 victorii şi o remiză, 34 de goluri marcate şi doar 5 primite.
Marcatori preliminariiOlanda a folosit în preliminariile pentru Campionatul Mondial 2014 un număr de 36 de jucători. Cel mai bun marcator a fost Robin van Persie, cu 11 goluri marcate, nefiind nici un jucător care să fi participat la toate meciurile din preliminarii.

Ştiri Olanda

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia
Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial
Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.
Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.
Tim KrulTim Krul: “Un vis devenit realitate”
Portarul Tim Krul a avut două intervenţii decisive la loviturile de departajare şi a adus calificarea Olandei în semifinalele Campionatului Mondial
Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.
Nigel de JongNigel de Jong nu va mai putea evolua la Campionatul Mondial
Mijlocaşul olandez Nigel de Jong a suferit o accidentare musculară şi va rata următoarele meciuri ale Olandei de la Campionatul Mondial 2014
Louis van Gaal le vorbeşte elevilor săi într-o pauză de hidratareŞtiinţa jocului: Van Gaal a folosit pauzele de hidratare pentru modificări tactice
Selecţionerul olandez Louis van Gaal spune că modul în care a folosit pauzele de hidratare dictate la fiecare jumătate de oră a avut o mare influenţă în desfăşurarea jocului.
Miguel Herrera, supărat pe arbitriMexicul acuză arbitrajul, Robben îşi cere scuze pentru simulări
Faza care a dus la penalty-ul ce a decis meciul Olanda - Mexic a fost văzută diferit de cele două tabere. Robben spune că a fost fault, dar admite că îi place să plonje în careul.
Golul lui Huntelaar din penalty a calificat Olanda în sferturile Campionatului Mondial 2014 după 2-1 cu MexicOlanda – Mexic 2-1. Portocală cu mecanism întârziat
Meciul Olanda - Mexic din optimile Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a fost cu siguranţă unul din cele mai dramatice ale turneului final.