Fellaini

De Bruyne

Lukaku

Belgia în preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal 2014

Calificare la Campionatul Mondial 2014Belgia a câştigat fără drept de apel grupa preliminară europeană, obţinând 26 de puncte din 30 posibile, cu 9 mai mult decât următoarea clasată, Croaţia. Bilanţul Belgiei în prelimiarii: 10 meciuri, 8 victorii, 2 remize, 18 goluri marcate şi 4 goluri primite.
Marcatori preliminariiBelgia a folosit în preliminariile pentru Campionatul Mondial 2014 un număr de 22 de jucători. Cel mai bun marcator a fost Kevin de Bruyne, cu 4 goluri marcate, 5 jucători participând la toate meciurile din preliminarii.

Ştiri Belgia

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală
Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.
Vincent Kompany,  căpitanul unei generaţii de excepţieCampionatul Mondial de Fotbal 2014: Belgia şi reinventarea sa fotbalistică
Belgia a reuşit ca, după mai bine de 12 ani de rezultate modeste, să devină una din selecţionatele interesante ale turneului final din Brazilia.
Eden HazardHazard: “Putem învinge Argentina dacă îl blocăm pe Messi”
Eden Hazard îl indică pe Lionel Messi ca principalul pericol pentru Belgia în meciul cu Argentina din sferturile de finala ale Campionatului Mondial
Tim HowardJurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia
Selecţionerul Jurgen Klinsmann a lăudat intervenţiile decisive ale portarului Tim Howard în meciul din optimi dintre SUA şi Belgia
Romelu Lukaku, BelgiaBelgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale
Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială
Jan VertonghenCoreea de Sud – Belgia 0-1. Belgienii câştigă grupa cu maximum de puncte
Belgia s-a impus cu 1-0 în faţa Coreei de Sud în ultimul meci din grupa H şi va întâlni SUA în optimile de finală ale Campionatului Mondial
Divock Origi, omul care aduce a doua victorie a Belgiei la Cupa Mondiala 2014Belgia – Rusia 1-0. ORIGIni de campioni
Nationala Belgiei a castigat si cel de-al doilea sau meci de la Cupa Mondiala din Brazilia dupa ce a invins Rusia cu 1-0 prin golul marcat de Divock Origi
Belgia a trecut de Algeria cu scorul de 2-1Belgia – Algeria 2-1. Marouane Fellaini resuscitează Belgia
Intrarea lui Marouane Fellaini aduce prima victorie a naţionalei Belgiei la Cupa Mondială din Brazilia 2014 (2-1 cu Algeria) după ce africanii deschiseseră scorul
Campionatul Mondial de Fotbal 2014, Grupa HAnaliza Grupei H la Cupa Mondială 2014
Belgia şi Rusia sunt favoritele hârtiei pentru calificarea din Grupa H a Campionatului Mondial 2014, însă Coreea de Sud şi Algeria sunt pregătite să opună rezistenţă.