Argentina la Campionatul Mondial de Fotbal 2014

Meciurile Argentinei în faza eliminatorie a Campionatului Mondial de Fotbal 2014

Argentina în preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal 2014

Calificare la Campionatul Mondial 2014Argentina s-a calificat la Campionatul Mondial 2014 de pe primul loc în grupa preliminară din America de Sud. Bilanţul Argentinei: 16 meciuri, 9 victorii, 5 remize, 2 înfrângeri, 35 de goluri marcate şi 15 primite.
Marcatori preliminariiArgentina a folosit în preliminariile pentru Campionatul Mondial 2014 un număr de 44 de jucători. Cel mai bun marcator a fost Lionel Messi, cu 10 goluri marcate, nefiind nici un jucător care să fi participat la toate meciurile din preliminarii.

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial
Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.
Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.
Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală
Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.
Eden HazardHazard: „Putem învinge Argentina dacă îl blocăm pe Messi”
Eden Hazard îl indică pe Lionel Messi ca principalul pericol pentru Belgia în meciul cu Argentina din sferturile de finala ale Campionatului Mondial
Golul lui Angel di Maria a decis meciul Argentina - Elveţia din optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2014Argentina – Elveţia 1-0 (după prelungiri). Messi şi Angel di Maria cuceresc fortăreaţa elveţiană
Un gol marcat de Angel di Maria în minutul 118 din pasa lui Messi aduce calificarea Argentinei în sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2014 în dauna Elveţiei.
Ottmar Hitzfeld, ElveţiaArgentina – Elveţia: Hitzfeld, pregătit să îl blocheze pe Messi
Ottmar Hitzfeld spune că a pregătit bine meciul Argentina - Elveţia, care ar putea fi ultimul din cariera sa de antrenor de fotbal.
Leo Messi, ArgentinaSabella: „Messi, la fel de important pentru Argentina precum Maradona în 1986”
Alejandro Sabella se bazează pe forma lui Messi în meciul de marţi cu Elveţia, dar trebuie să găsească un înlocuitor pentru accidentatul Sergio Aguero.
Ottmar Hitzfeld,  Xherdan ShaqiriHitzfeld: „Cu Argentina nu avem nimic de pierdut”
Antrenorul Elveţiei, Ottmar Hitzfeld, s-a arătat încântat de calificarea în optimile de finală, unde echipa sa va înfrunta Argentina