Didier Deschamps mulţumit de jocul Franţei în meciul cu Nigeria

Selecţionerul Didier Deschamps a comentat victoria Franţei cu scorul de 2-0 în optimile de finală ale Campionatului Mondial, contra Nigeriei

Articol scris de Răzvan Mitacu
1 iulie 2014

Didier Deschamps

Selecţionerul Didier Deschamps s-a arătat mândru de evoluţia şi performanţa Franţei, care şi-a asigurat prezenţa în sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2014 graţie victoriei, scor 2-0, obţinută cu Nigeria în partida disputată pe pe Estadio Nacional Mane Garrincha.

‘Les Bleus’ ar fi putut avea un deznodământ mult mai complicat în meciul cu Nigeria, după ce formaţia africană a rezistat aproape 80 de minute printr-o defensivă solidă şi intervenţiile decisive ale portarului Vincent Enyeama. Totuşi, la singura eroare a portarului nigerian, tânărul mijlocaş Paul Pogba a profitat şi a marcat un gol crucial printr-o lovitură de cap. Franţa şi-a asigurat calificarea în prelungiri, când o centrare a lui Mathieu Valbuena a fost reluată în propria poartă de fundaşul Joseph Yobo.

Trupa lui Deschamps se pregăteşte acum de sferturile de finală, unde va avea o sarcină mult mai dificilă în confruntarea cu Germania, dar fosta campioană mondială este determinată să continue parcursul pozitiv de la turneul final din Brazilia: „Sunt foarte mândru de tot ceea ce am făcut de la început” – a declarat Deschamps la finalul partidei – „Tensiunea era foarte mare pe teren. Nigeria a fost un adversar redutabil şi a trebuit să ne implicăm în numeroase dueluri fizice, dar am fost puternici. Mergem în sferturile de finală şi vom face tot posibilul pentru a ne califica mai departe.” – a precizat tehnicianul francez.

Tânărul Paul Pogba şi-a exprimat la rândul său încântarea datorită posibilităţii de a avea o contribuţie fundamentală în victoria echipei sale, prin cel de-al treilea gol marcat în tricoul echipei naţionale a Franţei. Mijlocaşul în vârstă de 21 de ani al lui Juventus a declarat: „Nu există cuvinte pentru a descrie aceste momente. Ştiu că o ţară întreagă se află în spatele nostru. Marcarea acelui gol ne-a descătuşat şi suntem extrem de fericiţi pentru această performanţă. Sunt fără cuvinte. A avea posibilitatea de a marca un gol pentru Franţa, într-o partidă atât de importantă contând pentru calificarea în sferturile de finală ale lui Campionat Mondial, reprezintă unul dintre cele mai frumoase momente din viaţa mea.” – concluzionează Paul Pogba.

Jucători

Lorris, neputincios la golul marcat de HummelsFranţa – Germania 0-1. Revenirea la tradiţia germană
Prin victoria de astăzi de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 Germania devina prima ţară calificată în semifinale de 4 ori consecutiv.

Didier DeschampsDidier Deschamps mulţumit de jocul Franţei în meciul cu Nigeria

Paul PogbaFranţa – Nigeria 2-0. Pogba decisiv pentru francezi
Golul marcat de Paul Pogba şi un autogol al lui Joseph Yobo au adus victoria Franţei în meciul cu Nigeria din optimile Campionatului Mondial

Yohan CabayeYohan Cabaye: „Nu trebuie să subestimăm Nigeria”
Mijlocaşul Yohan Cabaye a prefaţat duelul Franţei cu Nigeria în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2014

Lionel Messi a reuşit o dublă în meciul Nigeria - Argentina 2-3Nigeria – Argentina 2-3. Împreună spre optimi
Nigeria - Argentina a fost meciul de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 în care echipa lui Messi a jucat mai aproape de aşteptări.

Christian Noboa (Ecuador), Paul Pogba (Franţa)Ecuador – Franţa 0-0. Franţa încheie pe primul loc în grupă şi ajută Elveţia
Franţa merge în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2014, în timp ce Ecuador este eliminată după ultimul meci din grupa E