Cristiano Ronaldo, pregătit pentru Campionatul Mondial 2014

Cristiano Ronaldo a evoluat 65 de minute în amicalul Portugalia - Irlanda 5-1, fiind principalul om de atac al naţionalei lusitane.

Articol scris de David Petre
11 iunie 2014

Cristiano Ronaldo, în amicalul Portugalia - Irlanda 5-1

După ce a ratat amicalele Portugaliei cu Grecia (0-0) şi Mexic (1-0), Cristiano Ronaldo a revenit pe teren pentru ultimul joc de pregătire al lusitanilor înainte de Campionatul Mondial de Fotbal 2014, 5-1 în Statele Unite contra naţionalei Irlandei. Starul lui Real Madrid a evoluat până în minutul 65 şi a condus atacul Portugaliei, chiar dacă nu a reuşit să marcheze în faţa unei apărări mai mult decât visătoare a insularilor. Ronaldo a lovit o dată bara, a oferit o pasă de gol şi şi-a trecut în cont două bune ocazii de a înscrie, înainte să fie înlocuit în repriza secundă cu Nani.

În naţionala Portugaliei a revenit pentru ultimele 20 de minute şi coechipierul lui Cristiano Ronaldo de la Real Madrid, Pepe, menajat şi el în ultima vreme din cauza unor probleme medicale.

Contra Irlandei, Portugalia a punctat prin dubla lui Hugo Almeida, autogolul lui Keogh şi reuşitele lui Vieirinha şi Coentrao. Golul de onoare al insularilor a fost marcat de McClean startul reprizei secunde, la scorul de 3-0 în favoarea portughezilor. Selecţionerul Paulo Bento a folosit formaţia: Patricio; Amorim (Veloso 81), Neto (A Almeida 66), Costa, Coentrao; Varela (Vierinha 73), Carvalho, Meireles (Nani 66), Ronaldo (Pepe 66); Moutinho, H Almeida (Postiga 66).

Portugalia face parte din Grupa G a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 şi va întâlni Germania pe 16 iunie, SUA pe 23 iunie şi Ghana pe 26 iunie.

Jucători

Cristiano Ronaldo dezamagit de ratarea calificarii Portugalia – Ghana 2-1. Cristiano Ronaldo şi colegii săi părăsesc Cupa Mondială din Brazilia
În ciuda victoriei obţinute în faţa Ghanei (scor 2-1) în ultimul meci din grupă, Portugalia părăseşte turneul final din Brazilia încă din faza grupelor

SUA şi Germania se pot califica împreună în cazul unei remizeCalculele Grupei Morţii de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014
FIFA ar putea recurge la ultimul criteriu de departajare, tragerea la sorţi, pentru a alege între Germania şi Ghana echipa calificată în optimile de finală.

Cristiano Ronaldo în SUA - Portugalia 2-2SUA – Portugalia 2-2. Lusitanii aproape de dezastru
Cristiano Ronaldo şi naţionala Portugaliei au nevoie de o minune pentru a se califica în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia după remiza cu SUA

Bruno Alves si Cristiano Ronaldo, PortugaliaProbleme mari pentru Portugalia: Bruno Alves ar putea absenta şi el la partida cu SUA
După Rui Patricio, Fabio Coentrao, Hugo Almeida şi Pepe, Portugalia riscă să nu se bazeze la partida cu SUA nici pe Cristiano Ronaldo şi Bruno Alves.

Thomas Muller, GermaniaThomas Muller – puştiul din Weilhelm ajuns eroul unei naţiuni
Autor a trei goluri in partida cu Portugalia de la Cupa Mondială din Brazilia, Thomas Muller a atins borna celor 8 goluri marcate in 7 meciuri la turneele finale

Paulo Bento, PortugaliaPaulo Bento acuză: ” S-a văzut tendinţa arbitrului de a favoriza Germania”
Selecţionerul Portugaliei, Paulo Bento, acuză arbitrajul lui Milorad Mazic din partida de debut a Grupei G, Germania - Portugalia 4-0