Coreea de Sud în istoria Cupei Mondiale la Fotbal

Participări ale naţionalei Coreei de Sud la Campionatul Mondial de Fotbal, înaintea ediţiei găzduite de Brazilia în 2014.

Articol scris de Florin Codreanu
31 martie 2014

Zeci de mii de oameni au sărbătorit pe străzi succesele Coreei de Sud la Campionatul Mondial din 2002

Incontestabil, Coreea de Sud este una dintre cele mai puternice reprezentante ale Asiei la turneul final din Brazilia. Reprezentativa antrenată în prezent de fostul mare internaţional coreean Hong Myung-Bo (136 de selecţii în naţionala sud-coreeană) se află la cea de-a noua prezenţă la Cupa Mondială, cea mai răsunătoare fiind de departe participarea la Mondialul Asiatic din 2002, atunci când echipa pregatită de Guus Hiddink a terminat pe locul 4.

După ce sud-coreeni lipsiseră de la primele patru ediţii ale Cupei Mondiale jucate în Uruguay, Italia, Franta şi Brazilia, aventura acestei ţări la turneele finale a început în Elvetia 1954, dar nu a fost una fericită. În 1954, Coreea de Sud a fost desfiinţată în partidele jucate la Zurich şi Geneva: Ungaria lui Puskas şi Kocsis i-a administrat un uluitor 9-0 la debutul coreenilor la turneele finale, pentru ca trei zile mai târziu să vină rândul Turciei să se joace cu reprezentativa asiatică, punctând de 7 ori în poarta nefericitului Jong Dook Hong. A fost o experienţă interesantă pentru asiatici, „care a contribuit la dezvoltarea fotbalului din Coreea de Sud”, după cum precizează însuşi preşedintele actual al Federaţiei Sud Coreene, Chung Mong-Gyu.

Dezvoltarea nu s-a făcut însă peste noapte şi sud-coreeni au avut nevoie de 32 de ani pentru a putea participa din nou la un turneu final. Este vorba de mondialul din Mexic 1986, atunci când Coreea de Sud a făcut o figură frumoasă, mult peste aşteptările specialiştilor, în ciuda unui început ezitant. Plasată într-o grupă „de foc”, Coreea de Sud pierdut fără replică meciul de debut cu Argentina (1-3), eveniment cu ocazia căruia am consemnat şi primul gol la un turneu final marcat de coreeni: Park Chang Seon, atacantul de la Daewoo Royals, a înscris în minutul 73 al meciului contra „pumelor” şi a intrat în istoria ţării sale. Pe 5 iunie 1986, Coreea de Sud a reuşit să obţină şi primul punct la un turneu final. A fost 1-1 cu Bulgaria, Kim Jong Boo egalând în minutul 70 şi oferind ipotetice şanse de calificare echipei sale naţionale. A urmat meciul cu Italia, campioana mondială din 1982. Sud-coreeni au oferit o replică fantastica europenilor şi au pus probleme mari echipei lui Bearzot, care îi cuprindea printre alţii pe Altobelli, Tardelli, Conti, Scirea sau Cabrini. Naţionala pregătită atunci de Kim Jung Nam a egalat la unu în minutul 62 prin Choi Soon Ho, italienii s-au desprins spre final la două goluri datorita clasei lui Altobelli, Huh Jung Moo a punctat pentru 2-3, iar până spre final naţionala lui Bearzot a tremurat serios.

Patru ani mai tarziu, Coreea de Sud s-a calificat la Coppa del Mondo 1990, unde însă nu a repetat figura frumoasă din 1986. A pierdut toate meciurile din grupă şi a marcat un singur gol, în poarta Spaniei. Singurul marcator al coreenilor a fost Hwang Bo Kwan în minutul 42 al partidei pierdute cu scorul de 1-3 în faţa ibericilor.

Reeditarea meciului contra Spaniei s-a produs patru ani mai tarziu la World Cup 1994. Coreea de Sud s-a calificat din nou la turneul final şi a beneficiat de o generaţie cu suficiente individualităţi pentru a face o figură frumoasă în Statele Unite. Cu o echipă în care se remarcau jucători ca Hong Myung Bo, Ko Jeon Woon, Kim Joo Sung sau Park Jung Bae, sud-coreeni au reuşit meciuri foarte bune la Dallas şi Foxborough. În partida de debut contra Spaniei, asiaticii au revenit de la 0-2 şi au egalat în ultimele cinci minute prin Hong Myung Bo şi Seo Jung Won. A urmat apoi remiza contra Boliviei (un meci pe care sud-coreeni au fost la un pas să-l câştige), apoi o înfrângere la limită în faţa Germaniei, campioana mondiala. Klinsmann (două goluri) şi Riedle au facut 3-0 la pauză, dar masacrul la care se aşteptau nemţii se putea transforma într-o proprie dramă după ce Hwang Sun Hong şi acelaşi Hong Myung Bo au redus din handicap cu 30 de minute înainte de final.

În 1998, generaţia lui Hong Myung Bo a reuşit să se califice şi la Cupa Mondială din Franţa. Ghinionul i-a oferit Coreei de Sud o nouă grupă grea, iar asiaticii plecau practic acasă după primele două partide, 1-3 cu Mexic şi 0-5 cu Olanda. În ultimul meci din grupă, Coreea de Sud a remizat cu Belgia, 1-1, golul asiaticilor fiind inscris de Yoo Sang Chul.

Zeul Guus Hiddink şi mondialul istoric

Mondialul Asiatic pe care Coreea de Sud l-a organizat împreună cu Japonia a reprezentat momentul de maximă importanţă fotbalistică din istoria acestei ţări. Avându-l pe bancă pe Guus Hiddink şi o serie de jucători extrem de valoroşi precum Seol Ki Hyeon, Ahn Jung Hwan, Park Ji Sung, Hong Myung Bo sau Kim Tae Young, sud-coreenii au câştigat grupa D după victorii entuziasmante contra Portugaliei (1-0, gol Park Ji Sung) şi Poloniei (2-0 goluri Hwang Sun Hong şi Yoo Sang Chul) şi un egal contra americanilor (1-1 la Daegu, gol Ahn Jung Hwan). De aici, sud-coreenii s-au mai oprit doar în semifinale. În faza optimilor, a avut loc controversatul meci cu Italia condus de deja celebrul arbitru ecuadorian Byron Moreno. Italia a marcat prin Vieri în minutul 18, dar sud-coreenii au dus meciul în prelungiri după golul marcat în minutul 89 de Seol Ki Hyeon. Cu trei minute inainte de finalul prelungirilor, Ahn Jung Hwan a declanşat nebunia în tribune şi pe străzi după golul care a calificat-o pe Coreea de Sud pentru sferturile de finală. La Gwangju, trupa lui Hiddink a mai produs o surpriză şi a trimis acasă şi Spania, după 0-0 în timpul regulamentar şi 5-3 după loviturile de la 11 metri. 65,000 de spectatori au venit la Seul pentru a conduce Coreea de Sud spre finală, dar Michael Ballack a marcat în minutul 76 pentru Germania şi a lasat Coreea de Sud în lupta pentru locurile 3-4. Sud-coreeni, epuizaţi fizic, au pierdut şi această confruntare, 2-3 cu Turcia, dar au impresionat pe toată lumea prin dăruirea, devotamentul şi pasiunea cu care au trăit şi jucat acest turneu final.

Patru ani mai târziu, în Germania, aproape aceeaşi echipă a Coreei de Sud dar cu Dick Advocaat pe bancă, a ratat la mustaţă calificarea din grupa G. După 2-1 cu Togo (goluri Ahn Jung Hwan şi Lee Chun Soo) şi 1-1 cu Franţa lui Henry (gol Park Ji Sung, ajuns între timp la Manchester United), a urmat confruntarea de la Hanovra cu Elveţia. Sud-coreenii au pierdut cu 0-2 şi au terminat cu un punct în spatele locului 2, Franţa.

În 2010, Coreea de Sud a reuşit din să iasă din grupă. Devansată doar de Argentina lui Messi şi Higuain (în faţa căreia a pierdut cu 1-4), Coreea a învins Grecia cu 2-0 (goluri Lee Jung Soo şi Park Ji Sung) şi a remizat 2-2 cu Nigeria (goluri Lee Jung Soo şi Park Chu Young), calificându-se pentru optimile de finală. Acolo a fost nevoie de geniul lui Luis Suarez pentru ca Uruguay să elimine în ultimele 8 minute ale întâlnirii naţionala sud-coreeană, dupa 2-1 la Port Elizabeth.

La patru ani distanta de la acel ultim meci, Coreea de Sud aşteaptă cu nerăbdare un nou turneu final. Cu o echipă interesantă, arţăgoasă şi disciplinată, sud-coreenii au acum mai bine de 18 jucatori din lotul largit în campionate din afara Coreei şi jucători importanţi care evoluează în cele mai puternice ligi din lume. Cu siguranţă, naţionala sud-coreeană este una din echipele de urmărit la Cupa Mondială din Brazilia.

Germania - Argentina 1-0Germania – Argentina 1-0. Germania, pentru a patra oară campioană mondială
Golul lui Mario Goetze a decis în prelungiri meciul Germania - Argentina, finala Campionatului Mondial de Fotbal 2014.

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania