Coreea de Sud – Belgia 0-1. Belgienii câştigă grupa cu maximum de puncte

Belgia s-a impus cu 1-0 în faţa Coreei de Sud în ultimul meci din grupa H şi va întâlni SUA în optimile de finală ale Campionatului Mondial

Articol scris de Răzvan Mitacu
27 iunie 2014

Jan Vertonghen

Pe Arena Corinthians din Sao Paolo, Belgia şi Coreea de Sud s-au întâlnit în ultima lor partidă din grupa H a Campionatului Mondial 2014. Europenii aveau ca obiectiv clasarea pe primul loc, pentru a evita astfel un duel cu Germania în faza optimilor de finală, iar un rezultat de egalitate le era suficient oamenilor lui Marc Wilmots. De partea cealaltă, asiaticii mai păstrau doar şanse teoretice de calificare, având un singur punct şi cel mai slab golaveraj al grupei înainte de această confruntare.

În echipe Coreei de Sud, selecţionerul Myung-Bo Hong l-a titularizat pe Kim Chang-Soo în locul lui Park Chu-Young, în timp ce Wilmots a preferat să trimită pe teren o parte dintre jucătorii care au evoluat mai puţin până acum: în aceste condiţii Vermaelen, Lukaku, Hazard sau Witsel au rămas pe banca de rezerve.

Prima repriză de pe Arena Corinthians a scos în evidenţă o echipă a Belgiei care a evoluat cu liniştea şi încrederea oferită de situaţia pozitivă din clasament. Fără a forţa în mod deosebit, belgienii au lăsat în multe momente iniţiativa adversarilor, dar fost periculoşi la poarta lui Seung-Gyu Kim mai întăi la capătul primelor 20 de minute, când şutul lui Vertonghen a trecut puţin pe lângă. Cea mai mare ocazie a reprizei i-a aparţinut lui Mertens, care s-a regăsit singur în faţa portarului sud-corean, dar execuţia sa din poziţie ideală a fost dezamăgitoare. Răspunsul asiaticilor a venit în minutul 32, când şutul din afara careului al lui Heung-Min Son a fost respins în corner de Courtois, iar din lovitura de colţ rezultată coreeni au creat din nou pericol la poarta belgiană. Finalul de repriză părea să nu mai aducă nimic nou, însă Steven Defour a fost protagonistul unei intrări extrem de periculoase cu talpa pe tibia lui Shin-Wook Kim, iar centralul australian Williams a luat decizia corectă prin eliminarea jucătorului celor de la FC Porto.

O schimbare ofensivă pentru Coreea de Sud odată cu reluarea partdiei, în căutarea unei victorii cel puţin pentru palmares. Atacantul Keun-Ho Lee intra pe teren în locul lui Kook-Young Han, iar asiaticii încercau să pună o presiune mai mare în jumătatea adversă, dar fără prea mult succes. Deşi posesia a fost de partea oamenilor lui Myung-Bo Hong, coreeni nu au putut desface o apărare foarte bine organizată a belgienilor, astfel că singura lor mare ocazie a venit în urma unei faze întâmplătoare, după o centrare a lui Son care a căzut pe bara transversală a porţii lui Courtois. Mai mult, europenii s-au dovedit foarte periculoşi pe contraatac şi au reuşit să îşi treacă în palmares o nouă victorie graţie unui gol marcat de Jan Vertonghen cu 12 minute înainte de final (deşi dintr-o poziţie suspectă de offside): jucătorul lui Tottenham Hotspur a profitat de o respingere în faţă a lui Seung-Gyu Kim şi a înscris al cincilea său gol în tricoul naţionalei.

Rezultat final 1-0 şi Belgia încheie cu punctaj maxim în grupa H a Campionatului Mondial 2014. Oamenii lui Marc Wilmots evită astfel Germania şi se pregătesc de duelul cu SUA din optimile de finală, în timp ce Coreea de Sud părăseşte competiţia cu un singur punct din cele trei meciuri disputate în grupă.

Coreea de Sud: Seung-Gyu Kim, Jeong-Ho Hong, Yong Lee, Suk-Young Yun, Young-Gwon Kim, Sung-Yueng Ki, Heung-Min Son (73′ Dong-Won Ji), Kook-Young Han (46′ Keun-Ho Lee), Chung-Yong Lee, Ja-Cheol Koo, Shin-Wook Kim (66′ Bo-Kyung Kim)

Belgia: Thibaut Courtois, Daniel van Buyten, Jan Vertonghen, Nicolas Lombaerts, Anthony Vanden Borre, Marouane Fellaini, Moussa Dembele, Steven Defour, Dries Mertens (60′ Nacer Chadli), Kevin Mirallas (88′ Eden Hazard), Adnan Januzaj (60′ Divock Origi)

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania