Coreea de Sud – Algeria 2-4. Africanii salvează spectacolul în Grupa H

Algeria a câştigat cu 4-2 meciul cu Coreea de Sud din Grupa H a Campionatului Mondial 2014. Africanii au avut 3-0 la pauză, după o repriză în care coreenii nu au tras la poartă.

Articol scris de David Petre
22 iunie 2014

Algeria a făcut spectacol cu Coreea de Sud şi a câştigat cu scorul de 4-2

Într-o grupă în care favoritele Belgia şi Rusia nu au reuşit încă să confirme aşteptările iar duelul direct a adus unul dintre cele mai plictisitoare meciuri de la Campionatul Mondial 2014, Algeria şi Coreea de Sud au readus plăcerea de a juca şi au pus în scenă un spectacol veritabil. Meritul principal aparţine Algeriei, o echipă frumoasă care ştie să îmbine în mod fericit determinarea, forţa şi tehnica individuală, însă trebuie salutată şi replica formaţiei coreene, care după o primă repriză de coşmar şi-a spălat onoarea cu o evoluţie curajoasă, încununată în final cu două goluri.

Grafica FIFA a arătat unsprezecele de start al Algeriei într-o dispunere 5-4-1, însă realitatea din teren a arătat în prima repriză un pur 4-2-3-1 care avea să zdrobească la toate capitolele Coreea de Sud. După ce s-a intrat cu un sec 3-0 la cabine, cele două echipe au părut mai dezordonate din punct de vedere tactic în partea a doua, de unde şi golurile în ambele porţi.

Algeria şi-a sufocat adversarul încă din start şi a contabilizat trei mari ocazii în primele 10 minute. Sofiane Feghouli a ratat de puţin vinclul cu un şut din interiorul careului, Brahimi a trimis peste poartă după ce africanii au câştigat o serie de dueluri individuale în suprafaţă de pedeapsă adversă, apoi Slimani s-a despins din marcaj la o lovitură de colţ dar nu a prins nici el cadrul porţii. Odată depăşit startul furibund al africanilor, sud-coreeni au reuşit să echilibreze raportul posesiei, însă nu să dea vreo emoţie africanilor.

Explozia Algeriei a venit după minutul 25. Slimani a fost cel care a deschis balul, după ce s-a dovedit mai puternic decât ambii fundaşi centrali adverşi la capătul unei pase de 50 de metri a lui Medjani. Două minute mai târziu, Halliche se înălţa imperial în careul mic al Coreei la o lovitură de colţ şi scorul devenea 2-0. Scorul a luat proporţii în minutul 39, când Slimani şi Djabou s-au distrat din nou cu defensiva asiatică şi cel din urmă a punctat cu un şut plasat.

Din propria cenuşă, Coreea a renăscut neaşteptat după pauză. A avut nevoie de 50 de minute pentru a găsi pentru prima oară un culoar de şut spre poarta adversă, dar acesta a adus şi golul: Son a fost câştigătorul unei devieri norocoase şi a finalizat printre picioarele portarului Rais pentru 1-3. A urmat o perioadă de iniţiativă a asiaticilor, care puteau arunca meciul în aer: Park a lovit bine cu capul după o fază fixă executată rapid, apoi Ki a prins un superb şut de la distanţă dar Rais a scos spectaculos de sub transversală.

Cei care au punctat au fost însă tot algerienii, de această dată prin Brahimi, după o serie de pase cu Feghouli ce i-au lăsat simpli spectatori pe coreeni. Golul a pecetluit soarta celor trei puncte, însă nu şi scorul final: o nouă fază confuză în careul african a adus mingea la Koo, care din doi metri a reluat cu genunchiul în plasă pentru 2-4.

După 1-0 cu Rusia, Belgia este sigură de calificarea în faza eliminatorie a Campionatului Mondial, însă toate celelalte echipe din Grupa H păstrează şanse de a merge mai departe. Algeria a urcat momentan pe locul 2 al clasamentului şi i-ar fi suficient un egal cu Rusia în ultimul joc, dacă nu cumva Coreea de Sud va detona bomba şi va învinge Belgia la o diferenţă de cel puţin trei goluri.

Algeria, în meciul cu Germania de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014Algeria părăseşte cu fruntea sus Campionatul Mondial şi priveşte spre viitor
După o participare pozitivă la Campionatul Mondial 2014, căpitanul Majid Bougherra spune că Algeria îşi propune acum câştigarea Cupei Africii pe Naţiuni.

Manuel Neuer a fost salvatorul Germaniei împotriva AlgerieiGermania – Algeria 2-1. Africanii învinşi de o Germanie neconvingătoare
Meciul Germania - Algeria din optimile Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a oferit un spectacol plăcut, cu o echipă africană surprinzătoare.

Jucătorii Algeriei sărbătoresc calificarea istorică în optimile de finală ale Campionatului Mondial de FotbalAlgeria – Rusia 1-1. Calificare istorică pentru algerieni în optimile Campionatului Mondial de Fotbal
Algeria a obţinut în faţa Rusiei remiza de care avea nevoie pentru a termina pe locul 2 al Grupei H a Campionatului Mondial din Brazilia

Jan VertonghenCoreea de Sud – Belgia 0-1. Belgienii câştigă grupa cu maximum de puncte
Belgia s-a impus cu 1-0 în faţa Coreei de Sud în ultimul meci din grupa H şi va întâlni SUA în optimile de finală ale Campionatului Mondial

Sofiane FeghouliFeghouli: „În meciul cu Rusia putem scrie istorie”
Sofiane Feghouli a prefaţat partida care poate califica Algeria pentru prima dată în faza optimilor de finala ale unui Campionat Mondial

Vahid Halilhodzic, AlgeriaPovestea lui Halilhodzic, eroul Algeriei: „Coach Vahid”
Algeria a impresionat la Cupa Mondială din Brazilia 2014, iar meritul cel mai mare îi aparţine selecţionerului de origine bosniacă Vahid Halilhodzic