Columbia – Uruguay 2-0. James Rodriguez scrie istorie pentru ţara sa

Puştiul minune al columbienilor James Rodriguez a marcat ambele goluri ale naţionalei sale în partida cu Uruguay şi a devenit golgeterul Campionatului Mondial

Articol scris de Florin Codreanu
29 iunie 2014

James Rodriguez, Columbia

Un singur meci din ultimele opt meciuri oficiale fără Luis Suarez câştigase Uruguay până la duelul din această seară contra columbienilor din optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal din Brazilia. Fără cel mai bun jucător al lor, „celeştii” au fost pradă uşoară în mâna elevilor lui Pekerman, care au tranşat calificarea în faza sferturilor de finală datorită clasei noului puşti minune al fotbalului mondial, James Rodriguez. Acesta a devenit golgeterul turneului final din Brazilia şi totodată primul sud american de la Pele încoace care este implicat în şapte goluri la Cupa Mondială (gol sau pasă de gol) în primele sale patru jocuri oficiale.

Uruguayenii au evoluat contra Columbiei la fel cum au făcut-o în primul lor meci fără Suarez de la această Cupă Mondială (1-3 in faţa Costa-ricanilor). Rătăcită deplorabil printre stelele lui Pekerman, Uruguay a părăsit Cupa Mondială din Brazilia existând doar în două meciuri, adică exact atât timp cât omul orchestră, Luis Suarez a jucat în tricoul celest. Veştile proaste ale naţionalei lui Tabarez au fost transmise încă din startul jocului: Cavani a părut decăzut subit la starea de antichitate, Forlan şi Cebolla Rodriguez n-au putut răscumpăra deficitul, iar linia defensivă părea să acuze o depresie proaspătă. Columbienii în schimb păreau încă din primele minute dintr-un alt fotbal. Încă de la prima atinge a balonului, încă de la încălzire, James Rodriguez, Cuadrado sau Martinez au dat semne că vor să explice natura bizară şi încântătoare a naţionalei lor.

Cuadrado a avut prima ocazie de gol a columbienilor în minutul 7, dar realuarea sa a trecut puţin peste poarta lui Muslera. Uruguay a încercat să echilibreze puţin debutul puternic al columbienilor, dar nici Forlan şi nici Cavani nu au pus în real pericol poarta lui Ospina. Şi a venit minutul 28, când geniul pustiului născut la Cucuta a făcut pentru prima dată diferenţa: James a preluat scurt pe piept la marginea careului de 16 metri, a şutat din întoarecere, iar balonul a fost catapultat cu o eficienţă divină în transversală şi mai apoi dincolo de linia porţii. Rafinamentul şi inteligenţa lui James au condus din acel moment Columbia direct în faza sferturilor de finală. Niciun moment columbienii n-au dat iluzia uruguayenilor că s-ar mai putea întâmpla şi altceva în acest duel inegal.

La numai cinci minute de la reluarea jocului, o nouă fază de atac a columbienilor a făcut şah mat defensiva uruguayană. Era minutul 50 şi Armero a centrat în careu spre un Cuadrado bine plasat, care a întors perfect pe şase metri pentru acelaşi James Rodriguez: 2-0 pentru Columbia şi zarurile erau aruncate. Incapabilă să reacţioneze tactic, Uruguay a încercat reţeta suturilor de la distanţă, dar Ospina a fost atent şi a respins trasorul lui Rodriguez din minutul 65. Zece minute mai târziu a fost rândul lui Stuani să încerce o execuţie de la distanţă, dar portarul lui Nice a intervenit din nou fără probleme pentru columbieni.

Columbia şi-a păstrat avantajul şi a obţinut într-un final biletele spre faza sferturilor de finală. Calificarea elevilor lui Pekerman nu rămâne însă singurul eveniment important al serii. Meciul de la Rio de Janeiro l-a oferit gratis şi definitiv lumii fotbalului pe James Rodriguez, pustiul de 22 de ani care a strâns la acest turneu final 5 reuşite pare exact acel geniu constructiv care poate pune în dispoziţie de joc orice echipă. Avându-l în echipă, Columbia porneşte spre fazele finale ale turneului final cu un argument formidabil. În plus, după o căutare lungă şi ezitări catastrofale, columbienii au descifrat sub bagheta argentinianului Pekerman formula unui fotbal care a rupt legăturile cu teama revenind la joc, conversie, creaţie, spectaculozitate. Pe lista columbienilor apare acum numele Braziliei, marea favorită a turneului final.

Columbia: Ospina – Zuniga, Zapata, Yepes, Armero – Cuadrado (Guarin 81), Sanchez, Aguilar, James Rodriguez (Ramos 85) – Jackson Martinez, Teo Gutierrez (Mejia 67)

Uruguay: Muslera – Maxi Pereira, Godin, Gimenez, Caceres, Alvaro Pereira (G. Ramirez 53) – Arevalo Rios, Al. Gonzalez (A. Hernandez 67), Cr. Rodriguez – Forlan (Stuani 53), Cavani

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Columbienii îi cer socoteală centralului Velasco Carballo în meciul cu BraziliaCentralul Velasco Carballo, criticat de toată lumea după prestaţia din meciul Brazilia – Columbia
În meciul cu cele mai multe faulturi de la Campionatul Mondial 2014 şi în care Neymar a ieşit accidentat grav, centralul a arătat doar 4 avertismente.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania