Columbia – Grecia 3-0. Asalt sud-american în faţa unei Grecii inexistente

Columbia a câştigat fără să forţeze meciul împotriva Greciei, echipă pe care norocul din preliminarii nu o ajută deocamdată şi la turneul final al Cupei Mondiale.

Articol scris de David Petre
14 iunie 2014

Columbia a trecut fără emoţii de Grecia, scor 3-0

Apreciate mai cu seamă pentru organizarea defensivă, Columbia şi Grecia au pus în scenă un joc mai degrabă dezamăgitor în primul meci al Grupei C de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Se spune că defensiva este cea care cucereşte trofee, dar nici măcar apărările celor două combatante nu au părut la un nivel înalt, astfel că drumul lor spre fazele superioare ale turneului din Brazilia rămâne, deocamdată, chestionabil.

Multe faulturi, avalanşe de baloane pierdute în zona mediană a terenului, nenumărate greşeli individuale şi tentative timide de finalizare prin şuturi de la distanţă – cam acesta a fost scenariul jocului de la Belo Horizonte. Scorul final de 3-0 ar putea lăsa impresia unui bun spectacol fotbalistic, dar el reflectă, în fapt, limitele evidente ale fostei adversare a României în barajul de calificare şi oportunismul unei trupe sud-americane care în mod evident are mult talent, dar pe care cursul jocului nu a determinat-o să îl pună în practică.

Mai mult spectacol a fost în tribunele arenei Mineirao, luate cu asalt de marea galbenă a susţinătorilor Columbiei, ţara care trimite în Brazilia cei mai mulţi susţinători după Argentina. Cu un public fierbinte în spate, echipa sud-americană a început meciul ofensiv, confirmând încă din primele minute statutul de favorită, iar golul a picat repede: era doar minutul 5 când fundaşul stânga Pablo Armero a apărut în zona punctului de la unsprezece metri pentru a relua mingea centrată de dezechilibrantul Cuadrado. De aici însă Columbia a cedat iniţiativa, iar grecii au adunat procent după procent la posesia mingii, fără însă a-i da mari bătăi de cap portarului Ospina. Torosidid în minutul 28 cu capul după o lovitură liberă şi Samaras cu un şut slab 3 minute mai târziu nu au reuşit să prindă cadrul porţii. Avea să o facă Kone în ultimul minut al reprizei cu o execuţie din marginea careului, dar goalkeeperul lui OGC Nice a fost la post.

Columbia a făcut 2-0 în minutul 58: corner pentru sud-americani şi multe priviri pasive ale grecilor la apariţia lui Teofilo Gutierrez în faţa porţii pentru o reluare simplă. Europenii au avut ocazia revenirii în joc 5 minute mai târziu, dar Gekas a nimerit doar transversala din doi metri, deşi avea toată poarta goală în faţă. Nici intrarea lui Mitroglou nu a schimbat ceva în dinamica jocului elen. A fost nevoie de încă 20 de minute pentru a consemna următoarea ocazie, un nou şut din afara careului pe lângă poartă, autor Samaras. Imobilă de la un capăt la altul al jocului, Grecia a mai cedat o dată pe final, surprinsă de viteza unei acţiuni a sud-americanilor: James Rodriguez a făcut 3-0 pentru cea mai mare victorie a Columbiei în istoria turneelor finale ale Campionatelor Mondiale de Fotbal, în timp ce pentru europeni continuă coşmarul evoluţiilor la competiţia numărul unu a fotbalului.

O singură dată în istoria Cupei Mondiale o echipă a ratat prezenţa în faza eliminatorie după 3-0 în primul joc din grupe. Columbia este favorită la accederea în optimi chiar înainte de a vedea la lucru Coasta de Fildeş şi Japonia, însă elevii lui Jose Pekerman au multe aspecte de pus la punct pentru a confirma forma bună din preliminariile sud-americane, terminate pe locul 2 la doar două puncte în spatele Argentinei.

Columbia: Ospina, Zuniga, Zapata, Yepes, Armero (Arias 73), Sanchez Moreno, Aguilar (Mejia 68), Rodriguez, Cuadrado, Gutierrez (Martinez 76), Ibarbo
Grecia: Karnezis, Manolas, Torosidis, Papastathopoulos, Holebas, Maniatis, Katsouranis, Kone (Karagounis 78), Salpingidis (Fetfatzidis 56), Gekas (Mitroglou 63), Samaras.

» Grecia

Columbienii îi cer socoteală centralului Velasco Carballo în meciul cu BraziliaCentralul Velasco Carballo, criticat de toată lumea după prestaţia din meciul Brazilia – Columbia
În meciul cu cele mai multe faulturi de la Campionatul Mondial 2014 şi în care Neymar a ieşit accidentat grav, centralul a arătat doar 4 avertismente.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Neymar (stanga) si James Rodriguez starurile Braziliei si Columbiei la Cupa MondialaRonaldo: „Neymar este mai bun decât James, dar columbianul are un viitor fantastic în faţă”
Legendarul atacant brazilian Ronaldo Nazario de Lima a analizat duelul din sferturile Cupei Mondiale dintre Brazilia şi Columbia şi a facut o comparaţie între Neymar şi James

James RodriguezJames Rodriguez: „Columbia va pune în dificultate Brazilia”
Columbianul James Rodriguez se arată încrezător înainte de meciul contra Braziliei din faza sferturilor de finală ale Campionatului Mondial

Keylor Navas primeşte o răsplată meritată după prestaţia din meciul Costa Rica - Grecia 1-1Costa Rica – Grecia 1-1 (5-3). Dreptatea fotbalului
În inferioritate numerică aproape o oră, Costa Rica a dus până la penalty-uri meciul cu Grecia şi a obţinut calificarea în sferturile Campionatului Mondial 2014.

James Rodriguez, ColumbiaColumbia – Uruguay 2-0. James Rodriguez scrie istorie pentru ţara sa
Puştiul minune al columbienilor James Rodriguez a marcat ambele goluri ale naţionalei sale în partida cu Uruguay şi a devenit golgeterul Campionatului Mondial