Columbia – Coasta de Fildeş 2-1. Sudamericanii fac un pas decisiv pentru optimi

Columbia s-a impus cu 2-1 în faţa Coastei de Fildeş prin golurile marcate de Rodriguez şi Quintero, într-un meci din grupa C a Campionatului Mondial

Articol scris de Răzvan Mitacu
19 iunie 2014

Juan Camilo Zuniga (Columbia), Gervinho (Coasta de Fildeş)

Pe Estadio Nacional Mane Garrincha, Columbia şi Coasta de Fildeş s-au întâlnit într-un meci contând pentru grupa C a Campionatului Mondial 2014. Dacă echipa antrenată de Jose Pekerman s-a impus cu un categoric 3-0 contra Greciei la debutul în Brazilia, Coasta de Fildeş se prezenta la această confruntare de asemenea cu trei puncte în clasament, graţie succesului la limită, scor 2-1 înregistrat cu Japonia.

Selecţionerul Sabri Lamouchi a decis încă o dată să renunţe la Didier Drogba din primul minut, cu Gervinho şi Wilfried Bony titularizaţi în compartimentul ofensiv, iar Yaya Toure trimis în sprijinul lor, cu scopul de a obţine toate cele trei puncte. Colombia a încercat să surprindă încă o dată lumea fotbalului printr-un joc în viteză, grazie unor jucători foarte rapizi precum Juan Cuadrado, James Rodriguez şi Pablo Armero.

Prima repriză a consemnat o posesie superioară pentru ivorieni, însă cele mai mari oportunităţi le-au aparţinut sudamericanilor: minutul 9 a adus în prim plan viteza lui Cuadrado, care după o patrundere impresionantă nu a reuşit să finalizele precis, iar defensiva africă a îndepărtat pericolul. Cea mai importantă ocazie a Columbiei a avut loc la jumătatea reprizei, când în urma unui contraatac Teofilo Gutierrez a ratat incredibil singur din faţa portarului Boubacar Barry Copa, după un assist al lui James Rodríguez. Replica africană a fost reprezentată de un şut de la distanţa a lui Cheick Tiote (minutul 26), puţin pe lângă poarta lui David Ospina. Columbia s-a dovedit periculoasă şi la fazele fixe, iar Mario Yepes a fost aproape de a relua decisiv după o lovitură liberă din zona laterală, însă execuţia sa a trecut peste transversală.

Desfăşurarea evenimentelor a fost mult mai spectaculoasă în partea secundă, cu formaţia sudamericană din nou mai incisivă în atac: şutul lui Cuadrado dintr-o poziţie aproape imposibilă a fost deviat de Barry, iar balonul a lovit bara în minutul 59. Golul care a deschis scorul a venit cinci minute mai târziu, după o lovitură de cap perfectă a lui James Rodríguez în urma unui corner, iar numărul 10 columbian marca astfel cel de-al doilea său gol la Campionatul Mondial din Brazilia. Drogba şi Kalou au fost trimişi pe teren de Sabri Lamouchi, dar cei care au înscris au fost tot columbienii: Quintero a majorat avantajul după un balon recuperat in jumătatea adversă de Teofilo Gutiérrez şi se părea că oamenii lui Pekerman vor avea parte de un final de meci liniştitor. Nu a fost de acord Gervinho, atacantul celor de la AS Roma care în minutul 73 a fost protagonistul unei acţiuni individuale pe partea stangă, finalizată cu un şut la colţul scurt fără speranţe pentru David Ospina. Ultimul sfert de oră a adus un asalt ofensiv al formaţiei africane, însă insuficient pentru a salva cel puţin un punct din confruntarea de pe Estadio Nacional Mane Garrincha

Rezultat final 2-1 şi Columbia are aproape asigurată calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2014. De partea cealaltă, Coasta de Fildeş va disputa un meci decisiv cu Grecia (pe 24 iunie), în tentativa de a se alătura sudamericanilor în fazele superioare ale turneului final din Brazilia.

Columbia: David Ospina, Cristian Zapata, Mario Yepes, Pablo Armero (72′ Santiago Arias), Juan Camilo Zuniga, Carlos Sanchez, Juan Cuadrado, James Rodriguez, Victor Ibarbo (52′ Juan Quintero), Abel Aguilar (79′ Alexander Mejia), Teofilo Gutierrez

Coasta de Fildeş: Boubacar Barry Copa, Serge Aurier, Arthur Boka, Didier Zokora, Souleymane Bamba, Yaya Toure, Max-Alain Gradel (67′ Salomon Kalou), Gervinho, Cheik Tiote, Serey Die (72′ Mathis Bolly), Wilfried Bony (60′ Didier Drogba)

Columbienii îi cer socoteală centralului Velasco Carballo în meciul cu BraziliaCentralul Velasco Carballo, criticat de toată lumea după prestaţia din meciul Brazilia – Columbia
În meciul cu cele mai multe faulturi de la Campionatul Mondial 2014 şi în care Neymar a ieşit accidentat grav, centralul a arătat doar 4 avertismente.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Neymar (stanga) si James Rodriguez starurile Braziliei si Columbiei la Cupa MondialaRonaldo: „Neymar este mai bun decât James, dar columbianul are un viitor fantastic în faţă”
Legendarul atacant brazilian Ronaldo Nazario de Lima a analizat duelul din sferturile Cupei Mondiale dintre Brazilia şi Columbia şi a facut o comparaţie între Neymar şi James

James Rodriguez, Columbia2014, Mondialul numerelor 10
Mai mult decât oricând, purtătorii numerelor 10 s-au dovedit decisivi în meciurile de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014.

James RodriguezJames Rodriguez: „Columbia va pune în dificultate Brazilia”
Columbianul James Rodriguez se arată încrezător înainte de meciul contra Braziliei din faza sferturilor de finală ale Campionatului Mondial

James Rodriguez, ColumbiaColumbia – Uruguay 2-0. James Rodriguez scrie istorie pentru ţara sa
Puştiul minune al columbienilor James Rodriguez a marcat ambele goluri ale naţionalei sale în partida cu Uruguay şi a devenit golgeterul Campionatului Mondial