Coasta de Fildeş – Japonia 2-1. Elefanţii, mai puternici decât samuraii

Intrarea lui Didier Drogba a fost providenţială pentru Coasta de Fildeş, care a întors în repriza secundă scorul împotriva Japoniei în meciul din Grupa C a Mondialului brazilian

Articol scris de David Petre
15 iunie 2014

Golul lui Gervinho a adus Coastei de Fildeş 3 puncte în meciul cu Japonia

Vreme de o repriză Japonia a reuşit să ţină în frâu Coasta de Fildeş şi părea capabilă să înceapă cu dreptul Campionatul Mondial de Fotbal 2014, însă în cele din urmă plusul de forţă al africanilor a fost mai presus de organizarea matematică a jocului nipon. Mai energici de la un capăt la altul al meciului şi probabil mai bine adaptaţi la condiţiile climatice din Brazilia, elevii lui Lamouchi au arătat un plus de determinare care îi apropie în sfârşit, după două ratări consecutive, de fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale.

Ivorienii au ştiut de la început ce vor. Mai mereu primii la minge şi câştigători în duelurile individuale cu adversarii graţie taliei superioare, Elefanţii au avut controlul balonului suficient de mult timp pentru a compensa deficienţele tactice, s-au apropiat cu simplitate de careul advers şi au expediat un total de 19 şuturi spre poarta lui Kawishima (9 pe spaţiu porţii), eforturile lor fiind răsplătite în final cu o victorie care îi apropie de optimi.

Totuşi prima repriză a fost a Japoniei. După o primă ocazie a lui Wilfried Bony la capătul unul contraatac rapid, niponii au fost cei care au deschis scorul prin omul lor providenţial la Campionatul Mondial, Keisuke Honda: jucătorul lui AC Milan a profitat în minutul 16 de marcajul larg al lui Yaya Toure, a intrat nestingherit în careu şi a şutat nemilos pentru 1-0. Japonezii au contabilizat momentul bun şi portarul Boubacar Barry s-a văzut întrebuinţat de două ori într-un minut la şutul lui Uchida după o frumoasă acţiune personală în partea dreaptă, apoi la centrarea cu efect trimisă de Honda direct spre poartă.

Ivorienii s-au trezit repede şi au preluat iniţiativa. Yaya Toure (24) şi Arthur Boka (31) şi-au încercat şansa din lovituri libere din apropierea careului, Gervinho (34) a ajuns bine în careu la capătul unui contraatac dar a şutat în blocaj, apoi acelaşi Boka a încercat vigilenţa lui Kawishima cu o torpilă de la 30 de metri dar l-a găsit pe goalkeeperul japonez la post.

A fost totuşi nevoie de intrarea talismanului Drogba pentru ca eforturile africane să fie concretizate şi pe tabelă. Marcatorul primelor goluri ale Coastei de Fildeş la Mondialele din 2006 şi 2010 nu a punctat şi de această dată, însă intrarea sa pe teren a avut imediat efectul scontat: în doar patru minute Elefanţii au răpus de două ori rezistenţa japoneză după centrările de manual ale lui Aurier, reluate imparabil cu capul de Wilfried Bony în dreapta şi de Gervinho în stânga lui Kawishima. Cu rezultatul de partea lor, africanii au avut puţine emoţii pe faza defensivă şi mai puteau marca spre final prin Drogba, întâi dintr-o lovitură liberă respinsă de Kawishima în corner (81), apoi cu un şut de la 15 metri, şi acesta deviat.

Ghinionistă la tragerile la sorţi din 2006 şi 2010 când a fost plasată în grupe cu Argentina şi Olanda, respectiv Brazilia şi Portugalia, Coasta de Fildeş are ocazia în 2014 să îşi apropie calificarea în faza eliminatorie încă din meciul doi, pe care îl va juca împotriva liderului de moment al grupei, Columbia. De partea cealaltă, niponii lui Zaccheroni pot reintra în cărţile calificării cu o victorie contra Greciei, probabil cea mai slabă echipă văzută până acum în Brazilia.

Alberto ZaccheroniAlberto Zaccheroni a demisionat de la naţionala Japoniei
Alberto Zaccheroni renunţă la funcţia de selecţioner al naţionalei Japoniei după eliminarea din faza grupelor la Campionatul Mondial

Sabri LamouchiSabri Lamouchi părăseşte naţionala Coastei de Fildeş
Francezul Sabri Lamouchi nu va mai continua pe banca tehnică a Coastei de Fildeş după eliminarea prematură de la Campionatul Mondial din Brazilia

James Rodriguez a fost omul decisiv al ColumbieiJaponia – Columbia 1-4. Spectacol oferit de către James Rodriguez
Meciul Japonia - Columbia, din grupa C a Campionatului Mondial de Fotbal 2014, a fost departe de a le da emoţii sud-americanilor.

Bucuria grecilor din finalul jocului contra ivorienilorGrecia – Coasta de Fildeş 2-1. Elenii se califică în optimile de finală de la Cupa Mondială
Penalty-ul transformat în prelungiri de Giorgios Samaras o califică pe Grecia în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia 2014

Gervinho si colegii sai in meciul cu JaponiaScandal în Coasta de Fildeş după ce preşedintele ţării a mărit prima de calificare a „elefanţilor”
Preşedintele Alassane Ouattara şi-a atras o mulţime de contestatari in Coasta de Fildeş după ce a anunţat că măreşte prima de calificare în optimi a ivorienilor

Yaya Toure, Coasta de FildesFraţii Yaya şi Kolo Toure părăsesc Cupa Mondială dupa ce fratele lor a decedat in Anglia
Veste şocantă pentru fraţii Kolo si Yaya Toure, care au fost inştiinţati in cantonamentul echipei reprezentative că fratele lor, Ibrahim, a decedat la numai 28 de ani