Chile în istoria Cupei Mondiale la Fotbal

Participări ale naţionalei statului Chile la Campionatul Mondial de Fotbal, înaintea ediţiei găzduite de Brazilia în 2014

Articol scris de Florin Codreanu
31 mai 2014

În 2010, Chile a atins optimile de finală ale Campionatului Mondial din Africa de Sud

Reprezentativa statului Chile a fost una dintre echipele care au evoluat la turneele finale ale Cupei Mondiale începând cu prima ediţie. La Campionatul Mondial din Uruguay 1930, chilienii s-au făcut remarcaţi în întreaga lume printr-un joc ofensiv, pe alocuri strălucitor. La debutul la Cupa Mondială din 1930, Chile a învins categoric Mexicul, scor 3-0, prin golurile semnate de Carlos Vidal (2) şi Manuel Rosas. A urmat confruntarea de pe Estadio Centenario din Montevideo în faţa a 50.000 de spectatori, contra puternicei naţionale a Franţei. A fost 1-0 pentru sud-americani, în urma reuşitei semnate de atacantul lui Colo Colo, Guillermo Subiarbe. Chilienii s-au luptat apoi pentru calificare cu Argentina lui Stabile. O victorie le asigura prezenţa în semifinale, unde cel mai probabil urmau să întâlnească Statele Unite. N-a fost să fie însă pentru chilieni, care în ciuda unei prestaţii bune au cedat la final cu 1-3. Stabile a făcut 2-0 cu o dublă după numai 13 minute, pentru ca Guillermo Subiarbe să reducă din handicap după primul sfert de oră. Până la final, pumele au mai punctat o dată prin Mario Evaristo şi au eliminat Chile în faza grupei.

Au urmat ani mai grei pentru chilieni, care nu s-au calificat la Mondialele din Italia 1934 şi Franţa 1938, obţinând până la Mondialul organizat pe propriul teren în 1962 o singură calificare. Este vorba de prezenţa la Mondialul Brazilian din 1950, unde Chile s-a clasat pe locul 9. Învinsă de Anglia şi Spania în primele două meciuri cu acelaşi scor (0-2), Chile a obţinut o victorie de palmares în ultima partidă: la Recife, pe Estadio Ilha do Retiro, Chile învingea Statele Unite cu 5-2, într-un meci pe care sud-americanii preferau probabil să-l joace cu 20 de ani în urmă, în semifinalele Mondialului din Uruguay. Robledo, Riero, Prieto şi Cremaschi (2) au învins naţionala americană şi au obţinut locul 3 în grupă, în spatele forţelor Spania şi Anglia. Însă… cam atât.

E drept că Mondialul care a urmat, cel organizat acasă de Chile, a fost cea mai importantă experienţă din istoria fotbalului chilian. Organizat în perioada 30 mai – 17 iunie 1962 în patru oraşe, Campionatul Mondial Chile 1962 a oferit al doilea titlu mondial Braziliei şi a purtat naţionala ţării gazdă până pe locul trei. Deşi a avut o grupă extrem de dificilă, Chile a trecut de Elveţia în primul meci cu scorul de 3-1 (dublă pentru vedeta lui Universidad de Chile, Leonel Sanchez, şi gol pentru Ramirez) pentru ca apoi, în faţa a peste 65.000 de spectatori, să învingă Italia, scor 2-0 (goluri Ramirez şi Toro). Cu toate că a pierdut ultimul meci din grupă, 0-2 cu Germania de Vest, Chile a dat naştere entuziasmului general prin jocul plin de elan şi foarte vertical prestat de elevii lui Fernando Riera. În sferturile de finală, chilienii au trecut de URSS într-un meci jucat pe Estadio Carlos Dittborn din Arica. A fost 2-1 pentru sud-americani în urma golurilor marcate de Leonel Sanchez şi Rojas, respectiv Chislenko. Ghinionul chilienilor a fost că în semifinale, dintre Cehosovacia, Iugoslavia şi Brazilia, au trebuit să lupte tocmai cu mega echipa lui Garincha, Didi, Zagallo, Pele sau Vava. 77.000 de spectatori au asistat pe arena naţională din Santiago de Chile la masacrul la care brazilienii i-au supus pe chilieni. Garricha a deschis scorul în minutul 9 şi tot el a făcut 2-0 după 30 de minute în care chilienii rar trecuseră centrul terenului. Jorge Toro a făcut 1-2, dar imediat după pauză Vava a înscris pentru 1-3. A venit minutul 61 când mexicanul Arturo Maldonado a dictat penalty pentru gazde, transformat de golgeterul Leo Sanchez. Speranţele se aprindeau din nou la Santiago pentru cele 77.000 de suflete din tribune, numai că Vava avea să înscrie din nou pentru 4-2, apoi să ţintească bara în alte doua rânduri. 4-2 pentru Brazilia, care avea să câştige şi finala mare a turneului. Pentru chilieni, consolarea pe care a oferit-o locul trei a însemnat însă mult. În finala mică, Chile a învins în minutul 90 Iugoslavia după golul marcat de Rojas, iar golgeterul Leo Sanchez a împărţit trofeul „pichichi” cu Garrincha, Vava şi Florian Albert.

Peste patru ani, la Mondialul din Anglia, Chile n-a mai repetat prestaţia bună de „acasă”. Într-o grupă în care Coreea de Nord a reuşit să declanşeze nebunia şi să se califice în faţa Italiei, chilienii au obţinut un singur punct, chiar împotriva asiaticilor. A fost un 1-1 smuls de nord-coreeni în minutul 89, după ce Marcos deschisese scorul pentru sud-americani. Chile a pierdut însă celelalte două confruntări, 1-2 cu URSS (gol Marcos) şi 0-2 contra Italiei, ratând calificarea din grupă.

După ratarea prezenţei la Mondialul din Mexic 1970, chilienii au primit şansa de a se reabilita cu ocazia Mondialului din Germania 1974. A fost însă misiune imposibilă, sorţii plasând Chile într-o grupă cu cele două Germanii. După 0-1 cu Germania de Vest la debut, a urmat un 1-1 şters cu RDG (gol marcat de chilianul cu origini argentiniene Ahumada) şi 0-0 cu modesta Australia. Cu două egaluri şi golaveraj negativ, jucătorii lui Luis Alamos au încheiat grupa pe locul 3, în spatele celor două favorite din Europa.

1978 a fost un alt an în care chilienii au ratat prezenţa la mondialul argentinian, pentru ca prezenţa din 1982 să treacă practic neobservată. Trei meciuri şi trei înfrângeri pentru naţionala lui Luis Alberto Santibanez Diaz: 0-1 cu Austria, 2-3 cu Algeria (goluri marcate de Neira şi Letelier) şi 1-4 cu Germania de Vest (gol Moscoso).

Momentele dificile pentru fotbalul chilian au continuat şi în următorii ani. Trei prezenţe consecutive ratate de sud-americani la Mondialele din ’86, ’90 şi ’94, urmate totuşi de o prezenţă notabilă la Mondialul Francez din 1998. Cu un uruguayan pe bancă (Nelson Acosta) şi beneficiind de o generaţie cu adevarat de excepţie, chilienii au impresionat încă de la debut. A fost un 2-2 (dublă Marcelo Salas) smuls de Italia pe Parc Lescure din Bordeaux, Roberto Baggio egâland din penalty în minutul 86. Cu un duo impresionant în atac (Marcelo Salas – Ivan Zamorano) şi cu alţi jucători de calibru precum Villarroel, Acuna, Reyes sau Estay, chilienii au făcut trei meciuri foarte bune în faza grupelor la acest turneu final. Cu toate acestea, n-au câştigat niciunul, remizând în toate trei. E drept, zeiţa Fortuna le-a ţinut rar partea: după ce Italia i-a egalat din penalty în ultimele minute, Austria i-a egalat la chiar ultima fază, după ce acelaşi Salas deschisese scorul în minutul 70. Al treilea egal, în faţa Camerunului (1-1 gol Sierra), i-a calificat totuşi pe chilieni în optimile de finală, unde din nou zeiţa Fortuna le-a mai jucat o festă. Adversar… nimeni alta decât favorita competiţiei, Brazilia. N-a mai fost 4-2 precum în sferturile din 1962, ci un sec 4-1 semnat de Ronaldo şi Cesar Sampaio, fiecare cu câte o „dublă”. Marcelo Salas şi-a trecut totuşi în cont al patrulea gol la acest turneu final, tot atâtea câte avea să înscrie şi Ronaldo.

La Mondialele din 2002 şi 2006, Chile a ratat din nou calificarea, dar cu Marcelo Bielsa pe bancă şi o generaţie formidabilă în teren a obţinut o calificare meritorie la Mondialul African. Contând pe aportul unui antrenor de clasă şi al unor jucători de calibru precum Alexis Sanchez, Arturo Vidal, Matias Fernandez, Gary Medel sau Jean Beausejour, Chile s-a calificat din grupă după primele două meciuri. A fost un 1-0 la debut cu Honduras (gol Beausejour) şi un alt 1-0 cu Elveţia, gol Mark Gonzalez. Sud-americanii au pierdut apoi cu greu în faţa viitoarei campioane mondiale, Spania, scor 1-2 (gol Rodrigo Millar), dar înfrângerea avea să îi coste un adversar mai facil în runda următoare. Coşmarul mondialelor pentru chilieni, Brazilia avea să-i stopeze din nou într-un meci eliminatoriu. A fost 3-0 pentru naţionala lui Dunga, goluri Juan, Luis Fabiano şi Robinho, iar chilienii părăseau competiţia pe 28 iunie 2010.

Sfertfinalistă în 2011 la Copa America, naţionala chiliană are în acest moment tot un argentinian pe bancă, Jorge Sampaoli, dar şi un lot mult mai experimentat şi valoros decât în 2010. Jucători ca Alexis Sanchez sau Arturo Vidal ţin prim-planul la echipe mari ca Barcelona sau Juventus, Eduardo Vargas joacă la Valencia, Beausejour a ajuns la Wigan, Claudio Bravo este portarul titular de la Sociedad, Isla e coleg cu Vidal la Juve, Marcelo Diaz e unul dintre cei mai buni jucători ai campioanei Elveţiei, FC Basel, iar Pinilla este vedeta lui Cagliari. Pe lângă aceştia, chilienii contează pe câţiva jucători foarte tineri care anunţă o generaţie de excepţie a fotbalului chilian, în frunte cu Angelo Henriquez (Manchester United), Nicolas Castillo (Brugge), Cristian Cuevas (Chelsea) sau Felipe Guttierez (Twente). Cu siguranţă, Chile este una din echipele care merită urmarite la această Cupa Mondială.

31 mai 2014

» Chile

Jorge SampaoliJorge Sampaoli: „Chile a încercat să sfideze istoria”
Selecţionerul Jorge Sampaoli a comentat eliminarea reprezentativei statului Chile în meciul pierdut cu Brazilia la loviturile de departajare

Alexis Sanchez (Chile), Ramires (Brazila)Brazilia – Chile 1-1 (3-2) . Gazdele câştigă duelul sudamerican
Brazilia elimină pe Chile în primul meci din faza optimilor de finală ale Campionatului Mondial, la capătul loviturilor de departajare

Arjen RobbenRobben: „Vrem să continuăm parcursul perfect de la Campionatul Mondial”
Arjen Robben s-a arătat încântat de performanţa Olandei, care s-a impus in grupa B a Campionatului Mondial după trei victorii

Leroy FerOlanda – Chile 2-0. Olandezii câştigă grupa B şi pot evita Brazilia în optimi
Golurile marcate de Leroy Fer şi Memphis Depay au adus victoria pentru Olanda în meciul decisiv pentru stabilirea câştigătoarei grupei B, cu Chile

Arturo Vidal la antrenamentChilienii îl menajează pe Arturo Vidal: starul lui Juventus doar rezervă contra Olandei
Arturo Vidal a efectuat doar antrenamente separate pe parcursul acestei săptămâni şi va fi menajat în ultimul meci al chilienilor din grupa B de la Cupa Mondială 2014

Louis van Gaal, selectionerul OlandeiLouis van Gaal atacă: „FIFA avantajează Brazilia prin programul din ultima rundă”
Van Gaal atacă organizarea FIFA pentru ultima rundă a Cupei Mondiale 2014 intrucât Olanda va juca impotriva chilienilor inainte de meciul Braziliei cu Camerun