Chile – Australia 3-1. Chilienii câştigă în faţa Australiei şi speră la calificare

Alexis Sanchez, Jorge Valdivia şi Jean Beausejour aduc primul succes al chilienilor în Grupa B a Campionatului Mondial din Brazilia 2014

Articol scris de Florin Codreanu
14 iunie 2014

Chile a învins Australia la debutul la CM 2014

Reprezentativa statului Chile a debutat cu un succes la Cupa Mondială din Brazilia. Elevii lui Jorge Sampaoli au învins în primul lor meci din cadrul Grupei B naţional australiană, la capătul unui joc disputat mult mai intens decât s-a crezut iniţial. Sud americanii îşi vor juca acum calificarea în faza următoare a competiţiei, în meciul doi cu Spania, programat pe 18 iunie.

Selecţionerul argentinian al chilienilor n-a oferit prea multe surprize în unsprezecele de start. Arturo Vidal, starul chilienilor, a fost recuperat pentru acest joc şi a intrat din chiar primul minut al partidei cu Australia, rezistînd pe gazon timp de 60 de minute. Vidal a evoluat într-o linie de mijloc interesantă alături de Marcelo Diaz şi Aranguiz, în timp ce Valdivia a evoluat în spatele vârfurilor Sanchez şi Vargas. De cealălalta parte, Ange Postecoglu, selecţionerul australian de origine greacă al Soceroos a folosit un unsprezece uşor diferit de ceea ce reprezentativă „cangurilor” a propus în preliminarii. Un 4-3-3 transformat pe fază defensivă în 4-5-1 şi care a oferit o naţională a Australiei peste ceea ce aşteptau specialiştii de la ea. Veteranul Tim Cahill a fost mereu în centrul atenţiei, la aproape fiecare atac al „cangurilor”, fostul jucător de la Everton fiind în câteva rânduri aproape de gol. Căpitanul australienilor, Mile Jedinak a oferit siguranţa de care australienii aveau nevoie în linia mediană, în timp ce Milligan şi Bresciano s-au ocupat mai mult de muncă de jos.

Chilienii au început însă furibund partida, profitând şi de lipsa de experienţă a defensivei australiene. Fără veteranii Lucas Neill, Luke Wilkshere, David Carney sau Saşa Ognenovski, lăsaţi acasă din diferite motive de Postecoglu, Australia s-a prezentat cu o defensivă improvizată şi lipsită de experienţă. Titularii Franjic, Spiranovic, Wilkinson şi Davidson adunau împreună înainte de acest meci 39 de selecţii şi niciun gol pentru echipa reprezentativă, în timp ce rezervele lor, Bailey Wright şi Ryan McGowan strângeau împreună zece meciuri la nivelul primei echipe a Australiei. Şi totuşi, cu excepţia primelor 15 minute, „cangurii” au stat bine în teren şi au făcut faţă forţei ofensive a chilienilor. După primul sfert de oră din meci, sud americanii păreau că rezolvaseră meciul. În minutul 11, Alexis Sanchez a deschis scorul pentru Chile în urma unei bâlbâieli în defensivă australiană. Peste numai trei minute, experimentatul mijlocaş de la Palmeiras, Valdivia, avea să puncteze din interiorul careului de 16m cu un şut sec şi Chile conducea Australia cu 2-0. Pentru încă 15 minute, australienii au părut năuciţi. Galben verzii au ieşit rareori din propria jumătate de teren, iar atunci când au făcut-o au pierdut posesia relativ repede. Alexis Sanchez şi Mena au trecut pe lângă golul trei, dar cu zece minute înainte de pauză, Tim Cahill avea să producă surpriza. Şi cum putea să o facă altfel decât cu capul. Unui dintre cei mai buni jucători la acest capitol din ultimii ani din Premier League, Cahill, acum la New York Red Bulls, reducea din diferenţă după o centrare venită din partea dreaptă. Scorul de 2-1 avea să se păstreze până la finalul primelor 45 de minute de joc.

La trei minute de la reluarea celui de-al doilea mitan, Australia îşi pierde fundaşul dreapta. Ivan Franjic de la Brisbane Roar a fost înlocuit imediat cu McGowan în urma unei accidentari suferite imediat după startul reprizei secunde. În minutul 53, acelaşi Tim Cahill reuşeşte să înscrie, dar golul său este corect anulat pentru ofsaid. Eduardo Vargas este aproape de gol pentru chilieni două minute mai târziu, dar ajunge prea târziu la întâlnirea cu balonul.

Australia şi-a depăşit clar complexul din startul jocului şi joacă mult mai dezinvolt. Fostul jucător al Parmei, Marc Bresciano, şutează superb din voleu în minutul 60, dar Claudio Bravo demonstrează de ce FC Barcelona îl urmăreşte cu atenţie şi intervine salvator. Beausejour şi Felipe Guttierez îşi fac apariţia pe teren pentru sud americani în timp ce Halloran intra şi el în locul lui Jedinak la australieni. Cahill mai crează odată pericol la poarta chilienilor, dar sfârşeşte prin a cere o lovitură de la unsprezece metri pe care centralul ivorian, Noumandiez Doue, nu avea cum s-o acorde. Aproape de prelungiri, chilienii reuşesc în sfârşit să se desprindă din nou pe tabela de marcaj: Pinilla, proaspăt intrat în teren, şutează în portarul Matthew Ryan, iar Beausejour pe fază, înscrie cu un şut plasat de la marginea careului.

Final de meci şi chilienii sărbătoresc un succes important, care coroborat cu un rezultat pozitiv contra Spaniei în meciul doi îi poate duce în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Australia are şanse minime de calificare, dar rămâne cu satisfacţia că a reuşit să ofere o replică peste aşteptări naţionalei pregătite de Jorge Sampaoli.

Chile – Bravo; Mena, Isla, Medel, Jara; Vidal (Gutierrez 60′), Valdivia (Beausejour 68′), Aranguiz, Diaz; Sanchez, Vargas (Pinilla 88′). Selecţioner: Jorge Sampaoli

Australia – Ryan; Franjic (McGowan 49′), Spiranovic, Wilkinson, Davidson; Bresciano (Troisi 78′), Milligan, Jedinak, Oar (Halloran 69′), Leckie; Cahill. Selecţioner: Ange Postecoglu

Jorge SampaoliJorge Sampaoli: „Chile a încercat să sfideze istoria”
Selecţionerul Jorge Sampaoli a comentat eliminarea reprezentativei statului Chile în meciul pierdut cu Brazilia la loviturile de departajare

Alexis Sanchez (Chile), Ramires (Brazila)Brazilia – Chile 1-1 (3-2) . Gazdele câştigă duelul sudamerican
Brazilia elimină pe Chile în primul meci din faza optimilor de finală ale Campionatului Mondial, la capătul loviturilor de departajare

Arjen RobbenRobben: „Vrem să continuăm parcursul perfect de la Campionatul Mondial”
Arjen Robben s-a arătat încântat de performanţa Olandei, care s-a impus in grupa B a Campionatului Mondial după trei victorii

David Villa, SpaniaAustralia – Spania 0-3. La Roja, la revedere!
Spania părăseşte Campionatul Mondial din Brazilia 2014 după ce n-a reuşit să obţină decât o victorie în ultimul meci al Grupei B contra Australiei

Leroy FerOlanda – Chile 2-0. Olandezii câştigă grupa B şi pot evita Brazilia în optimi
Golurile marcate de Leroy Fer şi Memphis Depay au adus victoria pentru Olanda în meciul decisiv pentru stabilirea câştigătoarei grupei B, cu Chile

Arturo Vidal la antrenamentChilienii îl menajează pe Arturo Vidal: starul lui Juventus doar rezervă contra Olandei
Arturo Vidal a efectuat doar antrenamente separate pe parcursul acestei săptămâni şi va fi menajat în ultimul meci al chilienilor din grupa B de la Cupa Mondială 2014