Capello: „Reacţie importantă după golul primit”

Selecţionerul Fabio Capello a comentat evoluţia Rusiei în meciul încheiat la egalitate contra Coreei de Sud, scor 1-1

Articol scris de Răzvan Mitacu
18 iunie 2014

Fabio Capello, Aleksandr Kerzhakov

Selecţionerul Rusiei, Fabio Capello, a lăudat evoluţia echipei sale şi mai ales modul în care jucătorii au reacţionat după primirea golului, în meciul încheiat la egalitate, scor 1-1, contra Coreei de Sud. Rusia nu a părut deloc sigură în defensivă de-a lungul primei părţi a confruntării de pe Arena Pantanal şi s-a văzut condusă în minutul 68 după o greşeală incredibilă a portarului Igor Akinfeev care a scăpat şutul lui Lee Keun-ho, însă antrenorul italian al ruşilor l-a trimis pe teren pe Alexandr Kerzhakov şi a fost răsplătit imediat, atacantul celor de la Zenit St Petersburg reuşind să marcheze golul de 1-1 în Cuiaba.

La finalul meciului, Capello a declarat pentru BBC: „A fost un meci bun, adversarii au alergat foarte mult în prima repriză şi ne-au pus în dificultate. Apoi aţi văzut ce gol au înscris, nu este uşor pentru nimeni să revină după un astfel de moment, într-un meci atât de echilibrat. Dar jucătorii au fost extraordinari, iar pentru mine cel mai important lucru este reacţia de care am dat dovadă. De asemenea am avut apoi alte două bune ocazii de a marca al doilea gol. Ştiu că Kerzhakov s-a descurcat foarte bine, este un jucător fantastic şi întotdeauna ne oferă o cale de a găsi drumul sper gol.” – afirmă fostul tehnician al lui Juventus şi Real Madrid.

Greşeala lui Igor Akinfeev foarte probabil i-a trezit lui Fabio Capello amintiri neplăcute de la Campionatul Mondial din 2010, când se afla pe banca tehnică a echipei naţionale a Angliei. Portarul Rob Green comitea o eroare asemănătoare în meciul cu SUA şi Anglia remiza într-o manieră similară, scor 1-1. Ultimul meci al lui Fabio Capello în calitate de selecţioner al Angliei se încheia atunci cu o dezamăgitoare eliminare în faza optimilor de finală, după înfrângerea 4-1 contra Germaniei.

» Rusia

Jucători

Fabio CapelloFabio Capello îşi doreşte să continue la naţionala Rusiei
Italianul Fabio Capello intenţionează să rămână la echipa naţională a Rusiei în ciuda eliminării din faza grupelor la Campionatul Mondial

Jucătorii Algeriei sărbătoresc calificarea istorică în optimile de finală ale Campionatului Mondial de FotbalAlgeria – Rusia 1-1. Calificare istorică pentru algerieni în optimile Campionatului Mondial de Fotbal
Algeria a obţinut în faţa Rusiei remiza de care avea nevoie pentru a termina pe locul 2 al Grupei H a Campionatului Mondial din Brazilia

Jan VertonghenCoreea de Sud – Belgia 0-1. Belgienii câştigă grupa cu maximum de puncte
Belgia s-a impus cu 1-0 în faţa Coreei de Sud în ultimul meci din grupa H şi va întâlni SUA în optimile de finală ale Campionatului Mondial

Sofiane FeghouliFeghouli: „În meciul cu Rusia putem scrie istorie”
Sofiane Feghouli a prefaţat partida care poate califica Algeria pentru prima dată în faza optimilor de finala ale unui Campionat Mondial

Algeria a făcut spectacol cu Coreea de Sud şi a câştigat cu scorul de 4-2Coreea de Sud – Algeria 2-4. Africanii salvează spectacolul în Grupa H
Algeria a câştigat cu 4-2 meciul cu Coreea de Sud din Grupa H a Campionatului Mondial 2014. Africanii au avut 3-0 la pauză, după o repriză în care coreenii nu au tras la poartă.

Divock Origi, omul care aduce a doua victorie a Belgiei la Cupa Mondiala 2014Belgia – Rusia 1-0. ORIGIni de campioni
Nationala Belgiei a castigat si cel de-al doilea sau meci de la Cupa Mondiala din Brazilia dupa ce a invins Rusia cu 1-0 prin golul marcat de Divock Origi