Campionatul Mondial de Fotbal Uruguay 1930

Campionatul Mondial de Fotbal 1930

Conducătorii FIFA au încercat să pună pe roate un campionat mondial încă din preajma începutului de secol XX, dar aceasta nu s-a întâmplat decât atunci când vizionarul francez Jules Rimet a ajuns la preşedinţia FIFA, primind într-un final acceptul la Congresul forului mondial din 1928.

În anul următor cinci ţări au cerut organizarea turneului: Olanda, Spania, Italia, Suedia şi Uruguay. În cele din urmă sud-americanii au câştigat datorită implicării masive a guvernului în organizarea evenimentului. Treisprezece ţări din cele 41 afiliate la FIFA la acea dată vor participa la acest turneu: 9 dintre ele din America de Sud, America de Nord şi Centrală  (Brazilia, Bolivia, Mexic, Argentina, Chile, Peru, Paraguay, Uruguay şi SUA), celelalte patru fiind din Europa : Iugoslavia, Belgia, Franţa şi ROMÂNIA.

Câteva ţări europene mai mici au fost împiedicate de distanţa mare ce trebuia parcursă cu vaporul, dar forţele mari ale Europei au boicotat turneul, dezamăgite că organizarea nu a fost oferită Europei. Excepţie au făcut ţările Regatului Marii Britanii, care au declarat inoportună acestă competiţie, considerând că Anglia este de departe campioană mondială! De altfel, ele s-au retras din FIFA la începutul anului 1928.

Din cauza problemelor de deplasare a echipelor şi a numărului mic de participante, tragerea la sorţi a grupelor a avut loc efectiv în momentul sosirii tuturor echipelor naţionale în Uruguay. Primul meci a avut loc pe 13 iunie 1930 şi a prilejuit o victorie confortabilă a Franţei, cu 4-1, în faţa Mexicului, primul gol al Cupei Mondiale fiind marcat de către LUCIEN LAURENT în minutul 18. Acest meci nu a avut loc pe marele stadion Centenario din Montevideo, aşa cum fusese plănuit, ci pe mult mai micul stadion Pocitos, din acelaşi oraş.

Franţa părea echipa europeană cu cele mai mari şanse de a câştiga turneul, ea înscriind de 4 ori în poarta mexicanilor, chiar dacă a jucat în 10 oameni din minutul 20, după accidentarea portarului (pe atunci nu se făceau schimbări). Orice ambiţie de a câştiga titlul mondial a fost năruită în următorul meci, împotriva Argentinei. Într-o întâlnire controversată sud-americanii conduceau cu 1-0 în faţa unei echipe a Franţei ce domina jocul, având o posesie zdrobitoare. Spre sfârşitul meciului, când argentinienii nu mai puteau ieşi din propriul careu, arbitrul brazilian Almeido Rego a fluierat încheierea partidei cu 6 minute mai devreme, provocând scene pline de nervozitate. Tensiunea a fost atât de mare încât arbitrul a chemat jucatorii de la vestiar pentru a juca cele 6 minute rămase! Francezii îşi pierduseră însă ritmul, argentinienii stăteau numai pe jos, scorul final rămânând acelaşi. Argentina s-a calificat mai departe după victoriile cu Chile, scor 3-1, şi Mexic, scor 6-1.

Iugoslavia a terminat în fruntea grupei a doua, după victoriile în faţa Braziliei cu 2-1 şi Boliviei cu 4-0. A fost singura echipa europeană calificată în semifinale.

Uruguayul şi SUA nu au făcut nici o concesie, ţara gazdă învingând Peru şi România cu 1-0, respectiv 4-0, în timp ce americanii nu au avut probleme împotriva Belgiei şi Uruguayului, câştigând ambele partide cu acelaşi scor, 3-0.

În semifinale Argentina şi Uruguay au reuşit scoruri mari împotriva unor adversari ce s-au dovedit net inferiori: Argentina s-a impus cu 6-1 în faţa Statelor Unite iar Uruguay a trecut cu acelaşi scor de Iugoslavia.

Uruguay şi Argentina se întâlniseră şi în finala Jocurilor Olimpice din 1928 de la Amsterdam, uruguayenii fiind învingătorii. Pe 30 iulie 1930 s-a jucat la Montevideo pe stadionul Centenario in fata a 93.000 de spectatori Argentina – Uruguay, prima finala a unui turneu final. Tara gazda a castigat cu 4-2, fiind probabil cel mai potrivit ca prima gazda a turneului sa fie si campioana.

Meciul a inceput cu Uruguayul la conducerea ostilitatilor, acestia marcand prin Pablo Dorado primul gol al intalnirii, dar dupa acest gol argentinienii ies la joc si reusesc egalarea prin Carlos Paucelle cu 8 minute mai tarziu. O alta lovitura pentru gazde a venit in minutul 37, cand Argentina a preluat conducerea prin Stabile, jucator care va ajunge sa fie golgeterul turneului cu 8 reusite.

Uruguayul s-a regasit dupa pauza, cand Pedro a egalat in minutul 57 si Santos Itiarte a marcat 11 minute mai tarziu.

Albicelestii au avut ghinion cand Pancho Varallo a sutat dar mingea a fost respinsa de pe linia portii, iar nenorocul lor a sporit in penultimul minut de joc cand Hector Castro a marcat golul care a inchis definitiv finala. Uruguayul era campioana mondiala si olimpica.

Echipele din teren au fost:
URUGUAY (antrenor Alberto Suppici): Ballesteros – Nasazzi, Mascheroni – Andrade, Fernandez, Gestido – Dorado, Scarone, Castro, Cea, Iriarte.

Tara gazda a jucat intr-un extrem de mobil 2-3-5 in care Andrade si Gestido pe faza defensiva deveneau fundasi de banda, Fernandez ramanea organizatorul, iar Dorado si Iriarte coborau in linia de mijloc pentru a face tranzitia rapida a mingii dinspre aparare spre atac, in fata ramanand cei trei atacanti.

ARGENTINA (antrenor Augusto Rouquette): Botasso – Paternoster, Della Torre – Suarez, Monti, J. Evaristo – Ferreira, Varallo – M.Evaristo, Stabile, Peucelle.

Argentina, dintr-un 2-5-3 se transforma in 2-3-2-3, cu doi fundasi centrali, trei mijlocasi ultradefensivi intre care J.Evaristo si Suarez deveneau chiar fundasi in multe momente ae jocului, Monti ramanea mijlocas defensiv, iar Ferrera si Varallo erau mijlocasi ofensivi cu multa libertate in teren. Acestia din urma erau responsabilii cu creatia joculio nationalei albiceleste, in timp ce cele trei varfuri ramaneau intotdeauna sus incercind sa creeze panica in careul advers.